Minkälaisia mahdollisimman "varmoja" kasveja voisin ajatella jyrkkään paljaaseen etelärinteeseen, jossa osin savea, osin soraharjun maa-ainesta? Kasvien tarkoitus olisi olla paitsi silmänilona, vielä enemmän sitoa maata ja saisivat levitä laajallekin. Olisko esim. maksaruohoista siihen? Talvivihreät lehdet olis tietysti ihanat. Toinen pulma on sellaiset vähän näyttävämmät kukkivat kasvit/kukat, jotka voisivat yksittäisinä pärjätä tuollaisissa melko karuissa olosuhteissa. Edullisiakin niiden pitäisi kaiken lisäksi olla :). Olisin hirveän kiitollinen ideoiden heitosta!
Rinnettä sitovia kasveja?
7
945
Vastaukset
- ghghghghgh
..sellaisia "pintajuurisia", eli eivät kovin sido maata? varma en ole, mutta tuli vain mieleen..
Tapaus olisi pikkutalvio, on ikivihreä ja kukkii kauniisti keväällä sinisin kukin. Leviää nopeasti, ja vie juuristonsa aika syvään. Mutta valtaa kyllä alueen aika hyvin, ei sinne paljon muuta istutella. Toinen hyvä on suikeroalpi. Kasvaa myös tosi nopeasti, ja kukkii myös kauniisti.
- O-mukulakiurunkannus
Varsinkin jos rinteesi on etelän-lännen suuntainen, kannattaisi harkita sammalleimua. Se on kova poika leviämään, eikä juurikaan ota nokkiinsa, vaikka talvella olisi lunta vähän niin ja näin.
Toinen harkittava vaihtoehto olisi katsella ympäristön vastaavanlaisia paikkoja. Niissä kasvavat luonnonkasvit pärjäisivät oletettavasti teidän pihassannekin.
Rinteen alareunaan voisi istuttaa kärhöä, villiviiniä tai muuta vastaavaa, joka sitten söpösti kiipeilisi rinteellä. Myös esimerkiksi laakakataja tai lamotuhkapensas saattaisi toimia.- oujei
Kiitos kovasti avusta, sain jo paljon selvyyttä ja ideoita :).
- näiden vastausten
oujei kirjoitti:
Kiitos kovasti avusta, sain jo paljon selvyyttä ja ideoita :).
jälkeen kannattaa ottaa putarhasuunnittelija avuksi.
- Niin miten?
näiden vastausten kirjoitti:
jälkeen kannattaa ottaa putarhasuunnittelija avuksi.
Kertoisitko meille muillekin samantapaisten asioiden kanssa pähkäileville, mikä noissa annetuissa vastauksissa sai sinut vakuuttuneeksi puutarhasuunnittelijan pakonomaisesta tarpeesta? Minusta niissä oli järkeä.
Oletko itse puutarhasuunnittelija ja vailla työtä? Miksihän näin? Etkö ehkä ole kovin hyvä ihmisten (=asiakkaiden) kanssa?
- lamo-ehdokas
Lamoherukka on aika vaatimaton ja peittää suht nopeasti laajojakin alueita. Aurinkoisella paikalla saa syksyn tullen kauniin punaisen syysvärityksen. Niiden väliinhän voisi sitten lisätä piristykseksi jotain väripilkkuja edellä mainituista.
Itsellä kasvaa lamoherukan joukossa, melko kuivassa paikassa siperianunikkoa, joka kylväytyy ja kukkii sieltä herukanlehtien seasta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Helena Koivu menettänyt lapsensa. Onko Mikko Koivulla oma laki?
Voiko olla totta että äidiltä viedään lapset ja ei mitään syytä ole edes kerrottu äidille itselleen.?4616065Hannu Pikkarainen ehdottomaan vankeuteen
KKO tuomitsi 1 v 9 kk. Tämä ei ole Hannulle ilon päivä.2252183Pikkunaiselle terkkuja
Olet parasta koko maailmassa! Kaikkein ihmeellisin. Olisitpa täällä. 🧡 harmaasusi3831950- 1231130
Kuvataiteilija Johanna Oras lataa mielipiteensä Miina Äkkijyrkästä Farmilla: "Miinahan oli..."
Oho! Johanna Oras ottaa kantaa kollega-Äkkijyrkän Farmi-puuhiin. Farmi Suomi -realityssä koettiin v. 2024 todellinen yl51064- 281031
- 77892
Olet vieläkin täällä
Tunnen energiasi. Tunnen että ajattelet minua. En aio koskaan enää ottaa sinuun yhteyttä. Voit ottaa minuun, jos itse h60874Kuka on mystinen heppamies?
Nyt tänne vinkkejä siitä kuka on Martinan seurassa viihtyvä hevosmiljonääri. On tullut jo muutamia nimiä esiin keskustel60755- 39754