Hei, yrttien taimet ovat jo alkaneet pilkistää ruukuista ja nyt tarvitsisin hieman neuvoja niiden kanssa. Miten lannoitan yrttejä, joista toukokuussa osa siirtyy parvekkeelle ja osa avomaalle? Nyt ne ovat taimimullassa ilman lannoitteita. Ilmeisesti sitten toukokuussa (vai jo aikaisemmin) koulinta ja siirto mustaan multaan / kaktusmultaan / altakastelumultaan isompiin ruukkuihin ja laatikoihin, hieman kalkkia mukaan (?) ja pari kolme kertaa kesän aikana jotain lannoitetta? Otan mielelläni vastaan neuvoja ja ohjeita, kiitos.
(Tulossa on basilikaa, ruohosipulia, meiramia, sitruunamelissaa, viherminttua, salviaa, timjamia, parveketomaattia, rakunaa, kiinansipulia, kirveliä)
yrttien lannoitus
Sofia
1
547
Vastaukset
- yrttiviljelijä
Tästä linkistä.
http://puutarha.net/puutarhakirja/puutarhakirja.asp?ID=1&alaryhma=26
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta663452Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh463282Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.
Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa1473275- 532729
- 311993
Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘271900- 481666
Mihin hävisi
Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä881589Et siis vieläkään
Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k401585- 391370