Mazda 5 vs Mazda 6

mazdailija

Huvitti kun luukusta kolahti uusi mazda lehti. Siinä mainostettiin uutta vitosta ja kehuttiin, että "ne joille ei riitä mazda kutonen on nyt mazda vitonen".

Itse pari vuotta sitten ostin mazda 6:en ja kauan pähkäiltiin kutosen ja vitosen välillä.
Asiaa kävin tuttava myyjän kanssa läpi ja hän sanoi, "osta kutonen se on isompi auto kuin vitonen ja paljon laadukkaampi".

Meillä on kolme lasta ja autoon pitää mahtua lisäksi paljon tavaraa. Kun oikeasti sitten tutkittiin autoja huomion muutamia seikkoja. Mazda 5:ssa oikeasti takapenkin keskipenkki ei kelpaa pitemmälle matkalle eikä yhtään isommalle ihmiselle, eli auto on max 6 henkilölle. Samoin takapenkeille ei mahdu kuin ihan pienimmät lapset ja kun takapenkit on käytössä tavaraa ei mahdu juuri mitään eli tarvittaisiin boxi katolle. Muutenkin vitonen tuntui jotenkin huonommalta ajettavudeltaan ja laatuvaikutelmaltaan.
Päädyimme sitten farkku kutoseen ja hyvin on pelittänyt ja tavarat mahtuneet.

3

1160

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Irma Ala-körtti

      Itse olen päätynyt juuri päinvastaiseen. Eli 5:n on hankinnassa, farmarille ei ole käyttöä mutta lapsia on ja siihen vitonen on erittäin hyvä peli. Muista kuitenkin ruostesuojauttaa muuten hyvä autosi - ruostesuojas on lähinnä huono vitsi, ehkä markkinoiden huonoin.

    • mazdakuski123

      tuossa sen taas näkee että asiaa voi ajatella monella eri tavalla. Olet valinnut oikein!

      Jos ajatellaan auton tekniikkaa ja rakennetta ero on päivänselvä. Mazda6 on samaa perussarjaa kuin Fordilla esim Mondeo ja S-Max. Isomman keskiluokan auto tekniikaltaan ja perussuunnittelultaan.

      Mazda 5 on taas samaa perussuunnittelua kuin Mazda3 ja Fordin Focus ja C-max (joka on vitosen lähin vastine).
      Tätä perusrakenteen eroa ei muuta mihinkään se, että peltikori siinä päällä on vähän isompi tai pienempi tai akselinäliä venytetty vähän.

      Mutta se joka tuijottaa peltikoria ja tiloja voi sitten valita pikkuauton perusrakenteen ja -tekniikan isoissa kuorissa ja päätyy Mazda5 malliin. Jokainen tyylillään

    • Anonyymi

      Mukavasti kuitenkin mahtuu iso aikuinen penkeille ja taakse tavaraa oikein
      roimasti kun tarvitsee mennä reissuun ja kuljetella lapsia tavaroineen harrastuksiin.
      Yllätyin tuosta lesta-mallin ominaisuudesta, että paksista pompahtaa lisää
      penkkejä kun perhe suurenee yllättäen 1 tai kahdella mukulalla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      176
      11185
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      54
      5328
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      46
      2555
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      37
      2256
    5. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1771
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      43
      1675
    7. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      31
      1310
    8. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      36
      1265
    9. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      6
      1076
    10. Daniel Nummelan linjapuhe 2025

      Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo
      Luterilaisuus
      105
      1001
    Aihe