Mazda 5 vs Mazda 6

mazdailija

Huvitti kun luukusta kolahti uusi mazda lehti. Siinä mainostettiin uutta vitosta ja kehuttiin, että "ne joille ei riitä mazda kutonen on nyt mazda vitonen".

Itse pari vuotta sitten ostin mazda 6:en ja kauan pähkäiltiin kutosen ja vitosen välillä.
Asiaa kävin tuttava myyjän kanssa läpi ja hän sanoi, "osta kutonen se on isompi auto kuin vitonen ja paljon laadukkaampi".

Meillä on kolme lasta ja autoon pitää mahtua lisäksi paljon tavaraa. Kun oikeasti sitten tutkittiin autoja huomion muutamia seikkoja. Mazda 5:ssa oikeasti takapenkin keskipenkki ei kelpaa pitemmälle matkalle eikä yhtään isommalle ihmiselle, eli auto on max 6 henkilölle. Samoin takapenkeille ei mahdu kuin ihan pienimmät lapset ja kun takapenkit on käytössä tavaraa ei mahdu juuri mitään eli tarvittaisiin boxi katolle. Muutenkin vitonen tuntui jotenkin huonommalta ajettavudeltaan ja laatuvaikutelmaltaan.
Päädyimme sitten farkku kutoseen ja hyvin on pelittänyt ja tavarat mahtuneet.

3

1173

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Irma Ala-körtti

      Itse olen päätynyt juuri päinvastaiseen. Eli 5:n on hankinnassa, farmarille ei ole käyttöä mutta lapsia on ja siihen vitonen on erittäin hyvä peli. Muista kuitenkin ruostesuojauttaa muuten hyvä autosi - ruostesuojas on lähinnä huono vitsi, ehkä markkinoiden huonoin.

    • mazdakuski123

      tuossa sen taas näkee että asiaa voi ajatella monella eri tavalla. Olet valinnut oikein!

      Jos ajatellaan auton tekniikkaa ja rakennetta ero on päivänselvä. Mazda6 on samaa perussarjaa kuin Fordilla esim Mondeo ja S-Max. Isomman keskiluokan auto tekniikaltaan ja perussuunnittelultaan.

      Mazda 5 on taas samaa perussuunnittelua kuin Mazda3 ja Fordin Focus ja C-max (joka on vitosen lähin vastine).
      Tätä perusrakenteen eroa ei muuta mihinkään se, että peltikori siinä päällä on vähän isompi tai pienempi tai akselinäliä venytetty vähän.

      Mutta se joka tuijottaa peltikoria ja tiloja voi sitten valita pikkuauton perusrakenteen ja -tekniikan isoissa kuorissa ja päätyy Mazda5 malliin. Jokainen tyylillään

    • Anonyymi

      Mukavasti kuitenkin mahtuu iso aikuinen penkeille ja taakse tavaraa oikein
      roimasti kun tarvitsee mennä reissuun ja kuljetella lapsia tavaroineen harrastuksiin.
      Yllätyin tuosta lesta-mallin ominaisuudesta, että paksista pompahtaa lisää
      penkkejä kun perhe suurenee yllättäen 1 tai kahdella mukulalla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin kysyi hämmästyneenä: Onko Suomessa jäänmurtajia?

      Nettilehden toimittaja kysyi Sanna Marinilta suoraan, että sovittiinko nuo jäänmurtajien kaupat jo 2019, jolloin Marin k
      Maailman menoa
      74
      4016
    2. Voiko normaali ihminen ryhtyä vasemmistolaiseksi?

      Tätä jäin pohdiskelemaan.
      Maailman menoa
      101
      3545
    3. SDP haluaa 40 000 nettomaahanmuuttajaa

      SDP:n Suunnanmuutos-vaihtoehtobudjetissa, käy ilmi, että demarit itse asiassa vaativat räjähdysmäistä ”työperäisen” maah
      Maailman menoa
      82
      3368
    4. Mikä tuota vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki jankata yhdestä asia
      Maailman menoa
      38
      2769
    5. Mitä ajattelit kun näit

      kaivattusi ensimmäisen kerran? xd
      Ikävä
      125
      1673
    6. Nyt meni lopulliset lämmöt.

      Alan käyttäytymään yhtä kylmästi miehiä kohtaan kuin mua kohtaan on käyttäydytty ja vain käytetty viimeiset pari vuotta
      Sinkut
      36
      1536
    7. Sulla on avaimet ja keinot

      Jos haluat jatkaa tutustumista. Itse olen niin jäässä etten pysty tekemään enää mitään. Pidempi keppi johon on helpompi
      Ikävä
      19
      1154
    8. Meitä ei tule

      Koska periaatteemme ovat rakkautta vahvempia. Tämä on siis koettelemus, jonka tarkoitus on vahvistaa meitä yksilöinä 😌
      Ikävä
      22
      1134
    9. Onko erityinen paikka jossa haluaisit nyt olla

      Onko joku spesiaali lempipaikka missä mieluiten olisit?
      Ikävä
      42
      1120
    10. Orpo loukkaantui fasismiin viittaavasta sanavalinnasta

      Mutta miksi loukkaantui? Orpohan on tehnyt yhteistyötä fasistien kanssa jo vuonna 2019, siis jo neljä vuotta ennen loukk
      Maailman menoa
      14
      1061
    Aihe