Kävin pari päivää sitten pienessä marketissa nuori kolli tulee vastaan kovaa vauhtia kaksi laatikkoa kaljaa kädessä.Ja maksamatta tietysti olisko pitänyt kiskaista kaverilta koivet alta mutta annoin mennä .
Kannattaako kaljavaras ottaa kiinni
Moralla
9366
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
...tänään, joten helpompi näpistää itse kunkin.
Ei kannata kiinni ottaa niin kauan rosvoilla on nämä jokamiehen oikeudet: Jos rosvo olisi loukannut itsensä olisit korvausvelvollinen sairaalalaskut jne. Tää suomen laki on ihan perseestä kauppias kärsii ja rosvot juhlii Mutta kuinka kauan.
Miksei kannattaisi kampittaa ja hieman murjoa ettei pääse juoksemaan karkuun.
Joskus tuli kokeiltua, kivasti kaatui kaljavaras, kaljat levis pitkin katua. Sälli yritti nousta pystyyn, niin latasin monolla leukoihin, luut pamahti kuuluvasti hajalle ja hyypiö syljeksi hampaita. Paikalle ei kannata jäädä leikkimään sankaria, minäkin poistuin välittömästi tyytyväisenä ja hyvillä mielin ihmisvilinään.
Nettipullistelijoita riittää, niin itsellä on vain pelkurin mieli ja amerikkalaiset piilolihakset, joilla voi vain potkia makaavaa ja juosta karkuun..
Taisi juuri kaljarosvo ilmoittaa itsestään haitko juuri lastin . Seuraava kerta voi olla viimeinen jos satun olemaan paikalla.
Taitaa olla ainoa keino kaljavarkaille kaljat lukitussa kaaapissa .Maksu kassalle ja myyjä antaa kaljat.Aika monimutkaista mutta kai tääkin on jonain päivänä totta.
Tollasilla saattaa olla stiletti piilossa. Vakutuus korvaa kaupan menetykset.
Jaa että korvaa mistähän olet olet lukenut kyllä se kauppiaan pussista pari konttia varastaneen menee. Eri juttu kun koko kauppa tyhjenee.Kyllä se kauhavalainen löytyy täältäkin kun oikein kova tulee.
Ainakin täällä Nastolassa nämä pussikalja rosvot oli ongelma .Nyt taitaa suurin osa olla lusimassa.