Veronpalautukset..

Jos olen saanut viime vuonna kesäkuusta joulukuuhun työmarkkinatukea nettona sen reilut 400e/kk eli veroja meni about 100e/kk, 20%:n mukaan siis, niin saako niitä veronpalautukissa takaisin? Alkuvuoden opiskelin enkä tehnyt töitä.
8783
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Oliko kysymyksesi VITSI ?

Äänestä

Jos sinua on verotettu liikaa, niin toki veronpalautusta saat. Verottaja katsoo koko vuoden tulot ja laskee oikean veronpidätyksen sen mukaan. Ja palauttaa liikaa perityt. Ei työmarkkinatuki muodosta siitä poikkeusta.

Äänestä

Jos koko vuoden nostaa tm-tukea ja maksaa veroa 20% niin siitä syntyy yleensä noin 500 euron palautus. Sinulla palautus olisi siten reilut 250 euroa.

Äänestä
  • Älä höpise puuta heinää. Työmarkkinatukea saava saa max 90 euroa palautuksia jos ei muita vähennyksiä. Monet joutuu maksumiehiksikin mätkyjen muodossa. 20% vero ei takaa palautuksia montaakaan kymppiä.

    Äänestä

Palautuksen määrä riippuu kunnan verosta ja vähennyksisstä. Minä olin koko edelisen vuoden työtön ja kunnan vero n. 20%. Veronpalautusta tuli n. 70 e.

Veikkaisin että saat veronpalautusta 40-50 euroa.

Äänestä
  • Tarkoittako tämä sitä, että minun oikea veroprosentti olisi ollut noin 11 %, koska minulla on asuntolainaa sekä muita vähennyksiä, en tästä huolimatta saa veronpalautusta "liikaa" maksamastani verosta.? Työttömyyspäivärahastan verotetaan aina vakio 20 %. Lyödäänkö tässä vasten tahtoaan työttömänä olevaa ihmistä vielä lisäpiiskalla takamuksille?

    Äänestä

  • Bourne kirjoitti:

    Tarkoittako tämä sitä, että minun oikea veroprosentti olisi ollut noin 11 %, koska minulla on asuntolainaa sekä muita vähennyksiä, en tästä huolimatta saa veronpalautusta "liikaa" maksamastani verosta.? Työttömyyspäivärahastan verotetaan aina vakio 20 %. Lyödäänkö tässä vasten tahtoaan työttömänä olevaa ihmistä vielä lisäpiiskalla takamuksille?

    Aina 20% , aina!

    Äänestä

  • aina aina kirjoitti:

    Aina 20% , aina!

    Jos on työtön ja toimeentuloasiakas Joulukuussa, niin veronpalautukset menevät kunnan piikkin. Toimeentulolakselma kun on tällainen.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


xcv kirjoitti:

Jos olen saanut viime vuonna kesäkuusta joulukuuhun työmarkkinatukea nettona sen reilut 400e/kk eli veroja meni about 100e/kk, 20%:n mukaan siis, niin saako niitä veronpalautukissa takaisin? Alkuvuoden opiskelin enkä tehnyt töitä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu