Hei!
Opiskelen nyt Helsingin yliopistossa ensimmäistä vuotta lakia. Osaako kukaan sanoa voiko työskennellä samaan aikaan lentoemäntänä? Tai onko muutenkaan mahdollista yhdistää lentomännän työtä ja yliopistossa opiskelua?
Olen aina haaveillut lentoemännän työstä ja nyt alkaa olla viimeiset mahdollisuudet ennen kuin valmistun sitten juristiksi! :)
Kiitos jos vastailette! :)
Opiskelen nyt Helsingin yliopistossa ensimmäistä vuotta lakia. Osaako kukaan sanoa voiko työskennellä samaan aikaan lentoemäntänä? Tai onko muutenkaan mahdollista yhdistää lentomännän työtä ja yliopistossa opiskelua?
Olen aina haaveillut lentoemännän työstä ja nyt alkaa olla viimeiset mahdollisuudet ennen kuin valmistun sitten juristiksi! :)
Kiitos jos vastailette! :)
Vastaukset 4
Vanhimmat
Nyt ollaan huhtikuun puolivälissä, joten etköhän sinä jo yhden talven opiskelleena tiedä parhaiten itse, pystytkö olemaan päiväkausia poissa ja opiskelemaan jet lagin kanssa painiskellessasi?
Mieti, pystyisitkö lukemaan tenttikirjallisuutta koneessa työaikana tai umpiväsyneenä hotellissa tai vaikkapa porhaltaessasi taksilla lentokentälle...? En ole lentoemäntä enkä opiskele oikiksessa, mutta lentoemännän työ vaikuttaa erittäin hektiseltä ja oikiksen kirjallisuuteen perehtyminen vaatinee puolestaan keskittymistä ja paikallaanistumista kirjakasan kanssa, joten vedä siitä sitten omat johtopäätöksesi, miten katkonainen opiskelu sopii oikikseen.
Voithan työskennellä lentoemona vaikka olisitkin juristi. Ei pidä ajatella niin, että "nyt on viimeinen mahdollisuus" tai "sitten myöhemmin on jo liian myöhäistä", sillä elämä ei useinkaan mene niin.
Et voi enää opiskella HY:n lääketieteellisessä, oikeustieteellisessä, eläinlääketieteellisessä tai farmasian tiedekunnassa yhtä aikaa jos työskentelet palvelualan ammatissa. Muutos tuli voimaan 2010 alusta yliopistouudistuksen myötä. kun PAM (palvelualojen ammattijärjestö) huolestui määräaikaisten opiskelijoiden (jotka eivät yleensä kuulu liittoon) suuresta määrästä palvelualoilla. Sopimus on siis tehty HY:n ja PAMin välillä, ja se estää e.m. aloille opiskelevien opiskelijoiden työskentelyn niillä aloilla jotka kuuluvat ammattiliiton piiriin. Muita yliopistoja sopimus ei koske
Ihanaa, voiko tämä olla totta? Sen täytyy olla totta. Siis nyt jos opiskelee ja myy vaikkapa mansikoita, joka on siis palveluala, ei voi enää opiskella. Päivän paras vitsi. Voiko olla epäpalvelualalla, mikä ON palveluala? Strippari, onko se palvelua. Kuka ihme näitä tänne kirjoittaa? Miksi minä kirjoitan? Lähettäkää meidät hoitoon!