En tiedä, minne tämä kysymys kuuluisi, joten kysyn sen täällä: Onko olemassa suomalaisia sotilaskone- tai suihkukone merkkejä? Useasti lähellä armeija-alueita näkee paljon lentelemässä nopeita lentokoneita ja sotilaskoneita, ja mietin, että onko olemassa enää nykyaikaisia suomalaisia sotilas- tai suihkukoneita. Kiitos jos vastaatte.
Lentokoneista
oingjbsodfgheihgpuid
7288
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Onko joskus muka ollut jotain suomalaisvalmisteisia sotilaskoneita? Ei minun tietääkseni ikinä. Koneet on aina ostettu ulkomailta. Hornetit ostettiin kylläkin osina ja koottiin Suomessa, mutta ei ne mitään suomalaisten kehittämiä ole.
Tuo oli melkein yhtä hyvä kysymys kuin se että onko Saab ja Porsche suomalaisia autoja, jos ne valmistettiin aiemmin täällä.
viimeinen itsesuunniteltu hävittäjä oli Pyörremysrky jossa oli saksalainen mersun moottori jota ei tietenkään sodan jälkeen enää saatu mutta esim sen siipeä käytettiin sittemmin surullisenkuuluisassa Vihuri konetyypissä.Sittemmin suihkukoneet on rakennettu Suomessa mutta lisenssillä.Harjoituskoneita on suunniteltu viimeisin Vinka.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Valtion_lentokonetehdas
Ei Suomi ole koskaan ollut mikään Unkari tai Romania, vaan Bulgarian kaltainen takapajuinen maatalouden ja raskaan teollisuuden maa, ilman sen kummempia keksintöjä... Kunnes tuli kännykkä.
Suomalaiset sotilaskoneet ovat olleet lisenssivalmisteita, prototyyppejä tai koulukoneita. Kunnon sotakoneiden tekoon rahkeet eivät ole riittäneet.
höpö höpö. Kannattaisi ehkä tutustua suomalaisen tekniikan ja tieteen historiaan, huomaan.
Taistelukoneita ei Suomessa ole kehitetty. Syy ei ole tietotaidin puutteessa vaan siinä, että se olisi tullut liian kalliiksi. Esim. Ruotsilta oli siinä vaiheessa, kun 5 Gripenia oli valmistunut, palanut rahaa saman verran kuin Suomen koko F-18 -hanke vei.
Kysymys kuului: "Onko Suomessa muka.....? Se sisältää myöskin toisen kysymyksen:" onko olemassa enää suomalaisia sotilas-tai suihkukoneita."
Suomessa on jo -20 luvulta rakennettu suomalaisia lentokoneita mm. Sääski,Kotka,Tuisku, Viima, Pyörremyrs-
ky, Myrsky, Vinka ja Redico vain muutama mainitakseni. Nämä on suunniteltu ja rakennettu Suomessa mutta
on niihin käytetty muualta maailmalta ostettuja osia kuten moottorit, mittaristot ym.Lisäksi meillä on raken-
nettu lukuisa joukko lentokoneita lisenssivalmisteisina, esim. Fokker D 21 ja Bristol Blenjaim suurinpina sar-
joina talvi- ja jatkosodan aikana.
Toiseen kysymykseen vastaus on kielteinen eli ei ole enää. Armeijan Hawk ja Hornet ovat muualla suunni-teltuja mutta molempia on rakennettu täällä lisenssillä.
Mitähän tulevaisuudessa on luvassa, kun natohävittäjien pääpainopiste siirtyy pohjoiseen eurooppaan, joka on lähimpänä Venäjää. Saabilta saattaa tulla muutaman vuosikymmenen sisällä täysin uusi kone, joka muuten on taas kerran Viggenin tapaan kehitetty yhteistyössä amerikkalaisten kanssa.
Mikäli Suomeen ei hankita ylihinnoiteltua F-35:tä, niin Saab on jälleen potentiaalinen vaihtoehto suomen ilmavoimien torjuntahävittjäksi. Saataisiin hävitäjät halvalla, jos kehitetään niitä yhteistyössä ruotsalaisten kanssa ja valmistetaan lisenssillä F-18 tapaan Suomessa.
on, että niillä on pääsääntöisesti suomenkieliset nimet.