Eka tulos labrasta oli 6,7 -
sokerirasituksen jälkeen ( 2 h ) oli 11,7.
Määrättiin Metformin.
MInkäänlaisia oireita ei D:stä ollut.
Mitä nuo arvot oikein tarkoittavat?
Lääkäri kovin vähäpuheinen koko asiasta.
sokerirasituksen jälkeen ( 2 h ) oli 11,7.
Määrättiin Metformin.
MInkäänlaisia oireita ei D:stä ollut.
Mitä nuo arvot oikein tarkoittavat?
Lääkäri kovin vähäpuheinen koko asiasta.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Ruotsalaiset testiarvot 2 tuntia sokerirasituskokeen jälkeen:
Mitattu sormesta:
alle 8,7 = terve
•8,7-12,1 = rajatapaus, pienentynyt glukoositoleranssi
•12,2 tai korkeampi=diabetes
Käsivarresta:
•under 7,8 = terve
•7,8-11,1 = rajatapaus, pienentynyt glukoositoleranssi
•11,1 tai korkeampi=diabetes
Alkava kakkostyypin diabetes ei anna tuntuvia oireita pitkään aikaan. Kun oireita alkaa itse tuntea, tilanne on jo paha. Sokerirasituksesta en osaa sanoa koska sellaista ei ole minulle tehty koskaan, D2 diagnoosi ja lääkitys on annettu vuosia sitten terveysseurannan yhteydessä löydettyjen veriarvojen perusteella. Noilla lukemilla lääkitys oli jo tarpeen, ellei omilla ruokailutapojen muutoksella pysty korjaamaan tilannetta.
Ehkä pystynkin kojraamaan ruokailutapojen muutosta - nyt kun tiedän asiasta.
Kuten sanoin, minulla ei ollut mitään oireita.
Siitä on n 1 kk kun sain diagnoosin, sen jälkeen olen liikkunut paljon, paljon enemmän ja muuttanut täysin ruokailutottumuksiani. Painoa on tippunut 3,5 kg, tiedän, ettei paino saa lähteä kovin nopsaan, mutta aion olla sitkeä sissi, ja tiputtaa painoa normaaliksi. Nyt BMI on yli 20 luokkaa, minkä tiedän olevan pahasta, mutta ehkä tämä oli se potku persuksiin, minkä tarvitsin?
Kiitos asiallisesta vastauksesta.
Tuon " veijon " vastauksesta = eivätkö ihmiset ole samanlaisia Suomessa ja Ruotsissa eli miksi siellä 8,7 arvolla katsotaan vielä ihmisen olevan terve?
"Tuon " veijon " vastauksesta = eivätkö ihmiset ole samanlaisia Suomessa ja Ruotsissa eli miksi siellä 8,7 arvolla katsotaan vielä ihmisen olevan terve?"
Sitä sinun täytyy kysyä lääkäriltäsi. Minusta vaikuttaa siltä että rajaarvot heittelevät eri maiden välillä ja uudet suositukset ovat vireillä.
Unohtui lähde ensimmäisessä vastauksessani:
http://www.kostdoktorn.se/diabetes/hogt-blodsocker
http://www.kostdoktorn.se/diabetes/blodsocker-och-diabetes
Ruotsalainen HbA1c arvo poikkeaa Suomalaisesta: (Suomalainen-1,1)
Ej standard – typiskt nog har Sverige en egen analysmetod för HbA1c (Mono-S) medan nästan hela resten av världen använder en annan. För att jämföra utländska värden (DCCT) med svenska kan man ta det utländska värdet minus ca 1,1.
Suomessa siirrytään HbA1c:n osalta uuteen yksikköön mmol/mol entisen %:n sijaan. Tänä vuonna ilmoitetaan tulokset kummassakin yksikössä. Ensi vuonna ilmeisesti vain uuden yksikön mmol/mol mukaisesti.
Tässä on taulukko, josta ilmenee uusien ja vanhojen arvojen välinen yhteys.
http://huslab.fi/ohjekirjan_liitteet/hb_a1c_muuntotaulukko.pdf
Tähän uuteen tapaan HbA1c:n ilmoittamiseksi siirrytään laajemmaltikin eri maissa. Aikataulua en tiedä eri maiden osalta. Miten muuten Ruotsissa?
"Nyt BMI on yli 20 luokkaa, minkä tiedän olevan pahasta, mutta ehkä tämä oli se potku persuksiin, minkä tarvitsin?"
Oliko tuossa näppäilyvirhe, eli lukema olisikin todellisuudessa isompi. Vielä lukema 24 tarkoittaa normaalia painoa, joka ei ole mitenkään pahasta. Jos tarkoititkin lukemaa 30, niin sitten olisi tarvetta laihduttaa. Jos ilmoittamasi lukema oli oikein, laihdutus ei ole tarpeen, mutta ruokailutottumuksia voi silti muuttaa terveellisimmäksi. Ylipainoiselle laihdutus on helpoin keino laskea verensokeria.
"Miten muuten Ruotsissa?"
Taulukko HbA1c:n vastaavasta kotimittausarvosta. Ero Suomen ja Ruotsin (monoS) mittausmenetelmässä on 1.1
http://www.kostdoktorn.se/diabetes/blodsocker-och-diabetes
"Taudin diagnoosikriteerit
1.Jos veren plasmasta aamulla mitattu glukoosiarvo oireettomalla henkilöllä on toistetusti mitattuna vähintään 7 mmol/l,
2.tai sokerirasituskokeessa kahden tunnin glukoosilukema on yli 11 mmol/l,
3.tai sokerirasituskokeen lähtöarvo on vähintään 7 mmol/l ja kahden tunnin arvo on yli 11 mmol/l, jolloin koetta ei tarvitse toistaa.
Diagnoosi voi perustua myös satunnaiseen korkeaan sokeriarvoon, eli yli 11 mmol/l, jos potilaalla on klassiset diabeteksen oireet, eli jano, suuri virtsamäärä ja selittämätön laihtuminen."
http://www.terveyskirjasto.fi/terveyskirjasto/tk.koti?p_haku=diabetes diagnoosi&p_artikkeli=khp00066
Paastoarvosi 6,7 ei ole diabeetikon arvo siis vielä. Edustaa kuitenkin kohonnutta paastoarvoa (esidiabetes), jonka väli on 6,1 - 6,9.
Sokerirastustestin arvosi 11,7 on diabeetikon arvo.
Diagnoosiin tarvitaan kuitenkin kaksi diabeteskynnyksen ylittävää arvoa, esimekiksi vielä yksi paastoarvo, joka on vähintään 7,0. Muussa tapauksessa katsotaan esidiabeetikoksi ymmärrykseni mukaan. Poikkeuksen muodostaa lainauksen viimeinen kohta, jos on yli 11 arvon lisäksi klassiset selvät oireet. Tämä koskee yleensä ykköstyypin diabeetikkoja, harvemmin kakkostyyppejä paitsi jos diagnoosi on todella myöhässä vuosikausia. Sinuun ei kuitenkaan tuo päde kertomasi mukaan.
Lääkäri on määrännyt Metforemin sinulle, jotta sokeriarvot saataisiin paremmin terveen arvoihin. Lääke on vanha ja ei aiheuta yleensä sivuvaikutuksia. Joillakin voi varsinkin alkuun olla jonkinlaisia mahaoireita (ilmavaivoja, ehkä ripuliakin). Lääkitys aletaan pienillä annoksilla ja lisätään vähitellen tarpeelliseen määrään, jotta maha tottuu paremmin. Osa ei tosin pysty näinkään sietämään lääkettä.
Nythän puhutaan siis kakkostyypin diabeteksesta (D2).
Sinuna en rupeaisi noita lääkkeitä heti syömään. Kannattaisi ensin kokeilla ruokavalion muutosta vähähiilihydraattiseen. Lääkkeiden syönnissä kun on vain yksi suunta; elimistösi tottuessa niihin, annostusta lisätään ja lisätään, kunnes haimaasi ja maksaasi ei enää pystytä enempää piiskaamaan ja täytyy siirtyä piikittämään insuliinia. "Kaupan päälle" saattavat tulla vielä lääkkeiden aiheuttamat ikävät sivuvaikutukset. Nykyisen medikalisaation takia kaikki ongelmat pyritään ratkaisemaan lääkkeitä syömällä vaikka tarjolla olisi paljon tehokkaampia, halvempia ja terveellisempiäkin vaihtoehtoja.
Vähähiilihydraattisen ruokavalion suhteen ikäviä sivuvaikutuksia ei ole. Tosin saattaa olla, että parina ensimmäisenä viikkona esiintyy esim. päänsärkyä joka on vieroitusoire kun luovutaan suurista sokeri- (hiilihydraatti-) määristä joihin elimistö on aiemmin tottunut. Diabetesliiton ruokavaliosuosituksiin suhtautuisin erittäin epäilevästi; diabesta ei voi hoitaa sokeria (hiilihydraatteja) syömällä. Sellainen ruokavalio edellyttää lääkehoitoa.
Aikanaan kun itse sain D2-diagnoosin, minun veriarvoni olivat paljon korkeammat kuin sinun nyt. Siirtyttyäni vähähiilihydraattiselle ruokavaliolle minun ei tarvinnut aloittaa lääkkeiden syöntiä lainkaan. Verensokerin paastoarvoni ovat nykyään 4,9 - 5,9 mmol/l, eli arvoni ovat terveen arvot ja pitkäsokeri sen mukainen. Jo parissa viikossa vähähiilihyydraattiselle ruokavaliolle siittyttyäni muutos oli selvä, veriarvoni paranivat niin huimasti, ettei lääkärini ollut uskoa tapahtunutta.
Parasta on, että otat itse asioista selvää (lääkehoito/ruokavalio). Selvitä itsellesi vaihtoehtojen vaikutukset ja seuraukset. Sitten teet itse päätöksesi. Sinä olet se joka asiat päättää, ei lääkäri, en minä, eikä kukaan muukaan ulkopuolinen. Lääkehoidosta löydät netistä paljon materiaalia, vähähiilihydraattisesta ruokavaliosta esim. näistä osoitteista:
http://karppaus.info/wiki/index.php?title=Etusivu
http://karppaus.info/wiki/index.php?title=Ateriamatriisi
http://karppaus.info/resepti/
http://www.foorumi.info/hiilaritietoiset/index.php
Jos päätät siirtyä vähähiilihydraattiselle ruokavaliolle, lue pari aihetta käsittelevää kirjaa; älä ala millekään itsesi kehittämälle "vähähiilihydraattiselle dietille". Oikean ruokavalion noudattamisessa ei ole mitään vaikeaa. Muista syödä runsaasti kasviksia; vähintään puoli kiloa päivittäin.
Diabeteksen pystyy päihittämään ilman lääkkeitä! Hyvää jatkoa sinulle.
Kiitos vastauksesta !
Olen samaa mieltä kanssasi.
Tuo vähänhiilihydraattinen ruoka- käsite on valitettasti minulle aivan vieras -
jaksatko kertoa, miten päiväsi menee, eli mien aloitat päivän - aamupala - lounas jne?
Olet kiltti jos jaksat, mutta ymmärrän että aikasi voi mennä tärkeämpäänkin.
Terveisin
Eiliset syömiseni:
Aamiainen
- voissa paistettu kananmuna
- eilisen vihersalaatin loppu öljykastikkeella
- kreikkalaista jugurttia (rasvaa 10 %) + kermavaahtoa + mustikoita
Lounas
- lanttu-porsaankylki -laatikkoa
- coleslaw-salaattia majoneesilla
- kirsikkatomaatteja
Päivällinen
- voissa paistettuja silakkafileitä
- höyrytettyä parsakaalia + voisulaa
- kyssäkaali-porkkana -raastetta
Eli hyvin tavallinen ja simppeli ruokalista. Välipaloja ei tarvita. Toisinaan skippaan aamiaisen jos ei ole nälkä. Kuuntelen kehoani. Pääsääntönä on, että käytän ruoanvalmistukseen raaka-aineita joissa on hiilareita korkeintaan 5 g/100 g. Vettä menee n. 2 litraa päivässä. Rasvani saan lihojen, kalan, pähkinöiden ja täysirasvaisten maitotuotteiden lisäksi voista ja kylmäpuristetuista oliivi- ja kookosöljystä.
Tämä ruokavalio kannattaa!
Eräs tuttavani kehui kuinka oli saanut painoa pudotettua ja vauhdilla. Ruokalista oli vielä hurjempi kuin tuo esimerkki. Minulla pumppu prakaisi tuollaisella syömisellä. Mutta jokainen tekee mihin itse uskoo ja kärsii seuraukset jos niikseen tulee.
"Ruokalista oli vielä hurjempi kuin tuo esimerkki."
Mitä hurjaa minun ruokalistassani oli? Rasvaa, hiilihydraatteja sekä proteiineja sopivassa suhteessa. Suhteessa jolla verensokerit pysyvät kurissa eikä tarvitse syödä D-lääkkeitä.
"Minulla pumppu prakaisi tuollaisella syömisellä."
Mikähän noista syömisistäni muka uhkaa sydäntä? Ettet vaan vieläkin uskoisi siihen 50-luvulla keksittyyn satuun, jonka mukaan rasva tukkii suonet. Nykytutkimus on osoittanut jo kauan aikaa sitten, ettei tyydyttyneen rasvan ja sydänkuolemien välillä ole mitään yhteyttä!
"Ettet vaan vieläkin uskoisi siihen 50-luvulla keksittyyn satuun, jonka mukaan rasva tukkii suonet. Nykytutkimus on osoittanut jo kauan aikaa sitten, ettei tyydyttyneen rasvan ja sydänkuolemien välillä ole mitään yhteyttä!"
Taidanpa olla reippaasti sinua vanhempi kun olen siellä 50-luvulla ja paljon jälkeenkin syönyt niitä tyydyttyneitä rasvoja. Minulla on todellakin todettu jo verisuoniahtaumia (plakkia löytyy jo liikaakin), joten satusi on tullut kohdallani todeksi, mistä muusta ne olisivat tulleet. Molemmilla vanhemmillani on/oli sydänoireita, itse olen niistä vielä välttynyt ja yritän myös jatkossakin välttyä terveellisemmillä ruokailutavoilla. Taitaapa olla kymmenkunta vuotta sitten kun kuntorempassa opettelin näille paremmille tavoille. Painoa sain pudotettua ja veriarvoja parannettua. Eikä tuollainen yletön rasvansyönti muutenkaan miellytä, eikä muutkaan äärimmäisyyteen vedetyt dieetit.
"...olen ... syönyt niitä tyydyttyneitä rasvoja. Minulla on todellakin todettu jo verisuoniahtaumia (plakkia löytyy jo liikaakin) ... mistä muusta ne olisivat tulleet."
Oletuksesi siitä, että verisuoniplakki muodostuu tyydyttyneestä rasvasta on tieteellisen totuuden vastainen ja muodostunut oletettavasti siitä aivopesusta jota Suomessa on harjoitettu viimeiset vuosikymmenet. Suomalaiset on aivopesty rasvakammoisiksi. Tyydyttyneestä rasvasta on tehty syntipukki lähes kaikkiin vaivoihin; sv-tauteihin, lihavuuteen, jopa diabetekseen.
Miksi oletat etteivät verisuoniahtaumat olisi voineet tulla mistään muusta kuin tyydyttyneistä rasvoista? Onko sinulla joku ihan oikea perustelu tuolle väittämälle? Se olisikin mielenkiintoista, eihän edes KTL aikanaan, eikä nykyinen THL ole pystynyt osoittamaan niitä tieteellisiä tutkimuksia jotka muka todistaisivat tyydyttyneet rasvat vaarallisiksi.
Mutta verisuoniplakki ei todellakaan muodostu tyydyttyneestä rasvasta! Verisuoniplakki on pääosin hapettunutta monityydyttymätöntä rasvaa. Lisäksi siinä on kalsiumia ja pienipartikkelista LDL-kolesterolia.
Monityydyttymätöntä rasvaa on nimenomaan kasviöljyissä ja margariineissa. Noitahan meitä virallisesti kehotetaan käyttämään. Monityydyttymätön rasva on erittäin herkkää hapettumaan. Hapettuneet aineet elimistössämme aiheuttavat imflammaatioita ja nuo tulehdustilat puolestaan ovat alkusykäys monille sairauksille ja ikäville tapahtumille. Verisuoniplakkikin syntyy siten, että verisuonessa on ensin pieni tulehdus. Kolesteroli tulee "korjaamaan" tulehduksen aiheuttamaa vammaa. Pienipartikkelinen LDL-kolesteroli mahtuu hyvin pieniin koloihin korjattavalla alueella ja jää sinne jumiin muodostamaan sitä plakkia.
Eläintuotteissa monityydyttymätöntä rasvaa on erittäin vähän. Syytä ateroskleroosista margariineja, kasviöljyjä ja hiilihydraatteja niin olet lähempänä totuutta. Tiedemaailma on osoittanut kiistattomasti etteivät tyydyttyneet- eli ns. kovat eläinrasvat aiheuta sv-tauteja.
LDL-kolesteroli on pienipartikkelista silloin kun triglyseridit ovat korkealla ja ne ovat korkealla silloin kun syödään runsaasti eli virallisten suositusten mukaisesti 50-60 E% hiilihydraatteja. Kun hiilihydraattien syömistä rajoitetaan ja niiden energia korvataan luonnollisten rasvojen energialla, triglyseridiarvot laskevat, jolloin LDL-kolesterolin partikkelikoko suurenee eikä se ole enää niin vaarallista vaikka arvo numeerisesti olisikin vielä korkeahko. Siis; korkeat triglyt
"...sain ... veriarvoja parannettua."
Mitä arvoja tarkoitat? Verensokereita? Kokonaiskolesterolia? Mitä? Kerro tarkemmin. Ei "veriarvo" -nimistä veriarvoa ole olemassa.
Sinä et voi käsittää, että joku täyttää energiantarpeensa pääosin rasvalla. Minä en voi käsittää, että joku täyttää energiantarpeensa pääosin sokerilla. Sokeriahan se hiilihydraatti loppupelissä on. Tulipa se sitten vaikka ruisleivästä...
Itse hoidan D2:ni LCHF (VHH) ruokavaliolla ja hyvin toimii, ei lääkitystä.
Tietoa LCHF ruokavalion kehittäjältä:
http://www.adlibris.com/fi/product.aspx?isbn=9522200948
http://www.booky.fi/kirja/annika_dahlqvist/karpin_tapaan_keittokirja/9789522202048
Tietoa diabeetikolle:
http://www.adlibris.com/se/product.aspx?isbn=9522202053
Senkun selität, itse uskon toisin. Sitten vielä lisää verenpaineesi korotusaihetta. Kun noilla ruokailutapojen muutoksella ei saatu kolesteroliarvoja paranemaan riittävästi, syön nyt kolesterolilääkettäkin että arvot saatiin ohjearvoihin. Voithan vielä purkaa mielipiteitäsi, mutta en viitsi kinata enempää noista tieteellisistä tutkimuksista, pääasia että henki pihisisi vielä jonkun vuoden että ehdin nauttimaan lapsenlapsistani.
"Eikä tuollainen yletön rasvansyönti muutenkaan miellytä, eikä muutkaan äärimmäisyyteen vedetyt dieetit. "
Usko siirtää vuoria. THL:n satukirjaanki näyttää moni vielä uskovan vaikka moderni tutkimus on potkinut jalat alta siltä lukemattomia kertoja ja virallisen ravintosuosituksen luojat ja suositteleva viranomainen, THL, ei pyty löytämään yhtäkään niistä väitetyistä tuihansista tutkimuksista väittämiensä tueksi.
Vähähiilihydraattisen ravinnon yhdistettynä luonnollisiin tyydytettyihin rasvoihin terveydelliset edut ovat aivan selvät.
Parhaat tulokset verenpaineen ja kolestroolien suhteen puhumattakaan painonhallinasta.
Jos mikä on äärimmäisyyteen vedetty ja ilman perusteita on virallinen ravintosuositus. Valitettavinta se on diabeetikkojen kohdalla. Sokeritautia yritetään hoitaa sokerilla. No, onhan lääkkeet myynnissä ruokavalion haittojen peittelemiseksi.