Minä yritin etsiä netistä tietoa erilaisista kosketusallergioista. Huonosti löytyi. Itselläni ei ole koskaan todettu mitään allergiaa (olen 25v nainen), mutta kokemusteni perusteella epäilen olevani allerginen jollekin metallille. Haluaisin siis kuulla, onko jollakin samanlaisia oireita, tai ovatko ne ylipäätään allergisia.
Muutama vuosi sitten sain jostain kaupanpäällisenä aterinsetin, jossa ei lukenut mistä materiaalista se oli tehty. Hopeanvärisiä kuitenkin. Huomasin pikkuhiljaa, että sain ympäri kehoa vaaleita, koholla olevia laikkuja, joissa oli punainen ympärys, kun olin syönyt käyttäen näitä lahja-aterimia. Oireena oli myös kasvojen kuumotus. Arvelin, että aterimet on tehty halvimman kautta ja niissä oli siis jotain "epäpuhtauksia". Lopetin käytön, ja oireet hävisivät.
Eilen olin viettämässä saunailtaa, ja minulla oli mukana pieni taskumatti, toista kertaa nyt vasta käytössä. Siitä tuli tietysti useaan otteeseen juotua, ja hypistelin sitä muutenkin illan mittaan. Jo illalla huomasin huuliani kihelmöivän, ja nyt seuraavana päivänä kasvoni ovat turvonneet ja niitä kuumottaa. Olen myös huomannut pari noita vaaleita patteja, tosin lieviä. Taskumatin pitäisi kuitenkin olla ruostumatonta terästä. Voisiko siinä olla jotain muuta seassa? Ruostumatonta terästä olevista ruokailuvälineistä ym en ole viime aikoina saanut oireita. Toinen vaihtoehto voisi olla, että olen viime aikoina syönyt tosi paljon pääsiäismunia, jotka on tietysti pakattu folioon. Tiedättekö, mikä muu voisi aiheuttaa tällaista kasvojen kuumotusta ja huulten kihelmöintiä?
Lisäksi minulla on ollut jaloissa (polvista alaspäin) punanäppyistä ihottumaa parin viime viikon aikana, mutta se tuskin liittyy tähän (näytin sitä terveydenhoitajalle, joka käski olla huolehtimatta, ellei vaiva pitkity). Vai onko joku eri mieltä?
Laittakaapa viestiä jos kuulostaa tutulta, minä kun olen täysin uusi näissä allergia-asioissa. Kiitos!
allergian tunnistus
1
610
Vastaukset 1
- Ni
...nikkeliallergiaa suun ja kasvojen oireet.
Jos olet vaihtanut ohuisiin sukkiin ja sinulla on nahkakengät, se voisi selittää myös säärien näppylät, nahkaa on aina käsitelty metallipitoisilla aineilla. Myös jotkut hilekiiltopunat saattaisivat myös laukaista tuon tyyppisen jutun.
Mene testeihin, turha arvailla. Jos suu turpoaa, voi nielukin tehdä saman, sitten onkin jo kiire ensiapuun. En luottaisi taskumattien teräksen puhtauteen, pienikin näärä nikkeliä riittää aiheuttamaan oireita. Korvikset ovat tavallisin nikkeliallergian aiheuttaja, tarkoitan kempparikoruja, en jalometallisia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Haluatko että unohdan sinut kokonaan
Siihen suuntaan ollaan menossa, nyt jo. Ja ehkä parempi näin, niin ei kulu energiaa hukkaan mahdottomuuteen. Ja vaikka j921453Haapaveden upea kurvikuningatar
No nyt on kyllä mahtava uutinen että Haapaveden rohkea ja toimelias nainen ja yrittäjä on päässyt finaaliin kurvikuninga921096- 42864
Pisa-tulokset.....
Tuoreen tutkimuksen mukaan suomalaisten osaaminen on edelleen OECD-maiden keskitasoa parempaa. Kantaväestön oppilaiden302784Uskaltaisitko ihana nuorempi nainen lähettää
WhatsApp -viestiä, jos sulla on mun numero. Olisin ihan haltioitunut... Tykkään ja kaipaan ❤️❤️85692- 52686
- 45661
Meinasi nainen mennä pasmat sekaisin
Rupesin vapisemaan, kun huomasin sinut. Mutta sain sentään juuri ja juuri koottua itseni, etten ihan häpäissyt itseäni.35641- 47637
- 28594