Koiravahti

curious dog

Olen käsittänyt, että koiravahdilla on suomeksi tarkoitettu keskiyön ja aamuneljän välistä vahtia. Englanninkielisissä yhteyksissä sillä taas näytetään tarkoittavan iltapäiväneljän ja iltakahdeksan välisiä kahta kahden tunnin vuoroa. Onko käsite ollut aina erilainen suomeksi vai onko merkitys vain muuttunut?

17

5028

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jenkki-junkki

      förstin vahdin ni toiset tulee ihan luonnostaan koirat voit jättää satamaan

    • X dog

      12-4, 00-04 olisi koiravahti, siksi sitä ainakin 90 luvulla kutsuttiin. Pidin tuosta enemmän kuin 04-08 joka on varsinaina koiravahti omasta mielestäni.

    • koneesta

      Näissä on nyt näitä historiallisia jäänteitä. Otan ja kerron 1850-luvun kirjasta:

      1) Dagvakten, diana, aamu=wahti
      Se wahti, joka on kello 4:stä kello 8:aan aamulla.

      2) Förmiddagsvakten, aamupäiwän=wahti
      Se wahti=aika luetaan kello 8:sta kello 12:ta päiwällä.

      3) Eftermiddagsvakten, iltapäwän=wahti
      Wahti puolesta päiwästä kello 4:jään jälkeen puolen päiwän.

      4) Plattfoten, platwuuti=wahti; ilta=wahti
      Se wahti, joka on kello 4:stä kello 8:saan jälkeen puolen päiwän.

      5) Första vakten, ensimmäinen wahti
      Wahti=aika kello 8:sta iltasella kl. 12:sta yöllä; ja

      6) Hundvakten, yö=wahti; koiran;wahti (Sobatschja vachta, polunotschnaja vahta, Night watch, Hunde-Wache, Hundevaght, Hondewacht)
      Niin kutsutaan wahti=aikaa sydän=yöstä kl. 12:sta kl. 4 aamulla.

      Muistutus: Kuin aluksen wäestöstä on ainoastaan yksi puoli kerrallaan wahdissa, niin tästä wuorokauden jaosta kuuteen wahtiin tulisiwat samat miehet aina koiran= eli yö=wahtia pitämään, sen wuoksi on niin asetettu, että molemmat wahdit tekewät platwuuti= eli ilta=wahtia, jonka kautta wahti=wuorot aina wuorokausittain muuttuwat.

      ...............
      Kirjoitin tuossa useammalla kielellä ainoastaan koiravahdin nimen, ja jätin pois senaikaisten sotalaivojen vahtikäytännön. Eo. on siis vanha kauppalaivaston tapa.

      Repikää siitä nyt sit vaikka nostalgiaa, jos ei historiaa. Ja nimitelkää vahtinne ninku tykkäätte.

    • Ex Pertti

      12-4 sitä vahdiksi sanottiin. Se oli myös koiravahti ja muistan jostakin lukeneeni, että nimi tuli koiralle sopivasta vahtiajasta, tai vain koira pitää silloin vahtia. Tarkoitti tietenkin tuota yöllistä hukia.
      Tämä oli silloin 60 ja 70 luvulla käytäntö.
      Laissa tätä ei ole määritelty.

    • Curious dog

      Eli johtopäätös vastauksista on, että jostain syystä, mikä liekin, käytäntö on ollut alunperinkin erilainen briteillä ja Manner-Euroopassa.

      • :-)

        M/t Siroccossa koiravahti :)


      • Kyse saattaa olla siitäkin, että vahtivuoronimityksen etymologia on erilainen. Saksan- ja hollanninkielinen nimitys viittaa tosiaan koiraan erilaisin selityksin (tuo alempana mainittu yhteys Sirius-tähteen on niistä yksi mutta ainakin minusta vähemmän uskottava kuin ko. vahtivuoron epämukavuuteen liittyvät). Englanninkielisen nimityksenkin etymologiassa viitataan usein tuohon mutta yleisemmin sanaan "dogging", joka taas viittaa myöhäisiltapäivän/alkuillan vuorojen lyhyyteen.
        Mutta tässä pitää huomata, että briteillä on nuo molemmat merkitykset käytössä, sillä ne kaksi lyhyttä kahden tunnin vahtia ovat sotalaivaston tapa. Voi olla, että kauppalaivoillakin sitä esiintyy, mutten ole missään lähteessä nähnyt siitä mainintaa.


    • vahti -

      koiravahti - tähtivahti.

      • nuut mukkuu

        vain ja ainoastaan. 12 - 16 on jotain ihan muuta.......


    • näsäviisas

      Koiravahti on vahtivuoro keskiyöstä aamu neljään. Nimitys tulee koirantähdestä (Sirius), joka tuohon aikaan näkyy kirkkaimmillaan.

    • Anonyymi

      oikeassa oot varmaa tietoa ei ole mut kokemusta on

    • Anonyymi

      Englanninkielisestä wikipediasta löytyy artikkeli aiheesta. Sen mukaan termi olisi alunperin tullut saksalaisilta ja hollantilaisilta merenkävijöiltä. Nimi olisi alun perin tullut Sirius tähden mukaan. Sirius = koirantähti. Toisaalta se nimi voi tulla myös "koiranunesta" kun vahtiin joutuneet nukkuivat ja torkkuivat huonot yöunet.

    • Anonyymi

      6-6 vahti oli joskus pitkä yö brygalla

      • Anonyymi

        Ihan yhtä pitkä kun koneessa,


      • Anonyymi

        Olisipa vielä 4-4 vahti, se oli todella mukava.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ihan yhtä pitkä kun koneessa,

        E0 miehet siellä huutelee;)


    • Anonyymi

      1-1 vahti koneessa

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin lähellä

      Se on näin 🤏 lähellä että heitän hanskat tiskiin sun kanssasi.
      Ikävä
      82
      3490
    2. Kerro jotakin hauskaa. :)

      Kirjoita jotakin mukavaa vaikka kaivatustasi. :) Ei törkytekstejä kiitos. :)
      Ikävä
      76
      3179
    3. Mä sanon tän suoraan.

      Se on sun käytös mikä ajaa pois. Et välitä muitten tunteista kun omistasi.
      Ikävä
      68
      3032
    4. On olemassa tiettyjä sääntöjä!

      Ja jos aiot pärjätä mun kanssa niin teet vain niinkuin mä sanon. Mieheltä Naiselle
      Ikävä
      70
      2710
    5. Oliko pakko olla taas tyly?

      Miksi oot niin tyly mua kohtaan nykyään? Ei edes tunneta kunnolla. Katseita vaihdettu ja varmasti tunteet molemmin puoli
      Ikävä
      44
      2202
    6. Olen niin yksinäinen...

      ... puhukaa mulle jotain kivaa 🥺
      Ikävä
      62
      1784
    7. Huomenna heitän järjen

      romukoppaan ja annan tunteen viedä. Kerran tässä kuitenkin vain eletään. Muistan myös jonkun minua viisaamman sanoneen,
      Ikävä
      26
      1741
    8. Lähtisitkö nainen

      🚐Reissuun matkailuautolla🤔 👋😎❤️
      Ikävä
      35
      1715
    9. Hyvää huomenta

      Hyvää huomenta ja alkavaa viikonloppua ihanalle naiselle! Mitä ikinä teetkään, niin täälä sua yksi miekkonen ajattelee.
      Ikävä
      18
      1699
    10. Perjantai-ilta ootko nainen menos

      Bilettää löytyyks jäbii? Tai jotain muita
      Ikävä
      60
      1638
    Aihe