oikis taitaa olla naisvaltainen ala sekin? Aiemmissa keskusteluissa joku oli sanonut että 70% opiskelijoista naisia, onko määrä tosiaan noin suuri?
kysymys
<<<<<<<<<<<<<<<
10503
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Sen tiedän ihan faktaksi, että eräänä vuonna oli Lapin yliopiston oikikseen sisäänpäässeistä himpun yli 70 prossaa naisia (itse hengailin vielä tiedekunnassa silloin). Kaipa jakauma on aika tasan fifty/sixty, lievästi naisvaltainen. Mikä on tietysti iso muutos, suhteellisen vähässä ajassa.
https://kotaplus.csc.fi/online/Haku.do
2009 oikiksiin pääsi sisään 572 opiskelijaa joista 380 naisia. Eli aika tasan 2 / 3 opiskelijoista on naispuolisia.
Lakimiesammattista tullee siis tyypillinen naisvaltainen matalapalkka-ala tulevaisuudessa?
se, että naiset saavat huonoa palkkaa, ei tarkoita että loput 1/3 saisi.
Niin, lääkärikuntahan on naisistunut vauhdilla ja tämän johdosta alasta on tullut selkeä matalapalkka-ala. Portsussakin näkyy medisiinareita kerjäämässä oikkareilta rahaa. Kesäisin vastavalmistuneita lääkäreitä näkyy etsimässä erilaisia minimipalkkaisia harjoittelupaikkoja joiden tuntipalkka saattaa ylittää Mäkkärin palkan. Kaikki tämä alan naisvaltaisuuden johdosta.
Noh, mutta liikkeen suunta on selvä. Kun perinteiset miesvaltaiset ammatit, kuten juristin ja lääkärin ammatti on hiljalleen siirtynyt naisten käsiin on alojen palkkakehitys suhteessa koko väestön keskipalkkoihin jäämässä pahasti jälkeen. Miehet näyttää siirtyneen sinne, missä vielä raha virtaa, kuten johtotehtäviin mm DI -puolelle.
Lääkärien palkat suhteessa väestön keskipalkkaan ovat kylläkin nousseet huimasti. Vielä 1990-luvun alkupuolella yksityis- tai keikkalääkäreitä ei juuri ollut ja julkisen puolen lekurien palkat olivat karkeasti opettajien ja opistoinsinöörien luokkaa. Tällä hetkellä yksityislääkärin keskipalkka pyörii 8000 egen tienoilla.
Ammatin sukupuolijakauma ei kerro palkkatasoa, kysyntä ja tarjonta kyllä kertovat. DI:nä tai juristina saattaa päästä huippupalkkoihin mutta se on harvinaista. Toki voi kerätä sellaista asiakaskuntaa joka tykkää maksaa miehelle parempaa palkkaa kuin naiselle sukupuolen perusteella. Suosittelen DTM:n edustaa toiminnan aloittamiseen.
Tällä hetkellä työelämässä on enemmän miehiä, mutta opiskelijoissa naisia on viimeisimmän näkemäni tilaston mukaan 62%. Palkkakin on ollut tilastoissa lääkäreiden vanavedessä maan huipputasoa eli tuskinpa vain jatkossakaan tippuu. Oikiksesta valmistuu aika tiukkoja ja rahanahneita naisia.
"Oikiksesta valmistuu aika tiukkoja...naisia."
Milläs välillä sitten ois ehtiny löystymäänkään kun aina on nenä kiinni kirjassa??? :)
Aika frigidin olosia joo...