Mistäköhän tälläine johtuu olen eheyttänyt levyn ja järjestänyt, käynyt läpi haittaohjelmat jne.
Firefox kun on päällä tehtävien hallinta näyttää jo pienestä suoritinkäyttö 90-100% ja tämän siis vie pelkästään firefox! Sama ongelma kyllä muillakin selaimilla ei ehkä ihan niin paljoa mutta hyvin lähellä...
(Esim kun on pelkästään tämä suomi24 auki ja kirjoitan huitelee tuolla maksimissa, ja youtubea on ihan turha edes ydittää kun kone hyytyy totaalisesti.
prosesseja on 33 kaikenkaikkiaan ja käyttiksenä xp.
muistin varaus: 245m/2458m
Kone on intel celeron 2,8ghz (socket 775lga), Näyttiksenä on vanha radeon x300. Luulisi tuolla nyt ihan perus selaaminen toimivan mutta ei toivoakaan.
Virustorjuntana ollut avast, mutta ei ollut siitäkään syyllistä kun kokeilin ilman sitä.
Taitaa olla uusikone hankinnassa ja ei enää mitään valmispakettia. Kone on siis fujitsun pöytäkone noin 3 vuotta vanha.
kone tökkii
3
301
Vastaukset
Voisiko syy olla noissa muistikammoissa? näyttäis olevan ddr1 200mhz. Onko noilla latenssi arvoilla hirveästi merkitystä? 3-5-5-15 eli aika huonot nuokin.
- voi.
olla ddr1 vaan ddr2,pane 4kpl 512mb 800mhz ddr2 kampaa niin kone on kuin uusi.
- mää vaan
Jos kone on aiemmin toiminut ok niin veikkaan haittaohjelmaa tai lämpöjä. Intelin prossuista ei ole lainkaan kokemusta mutta sen tiedän että ainakin joissain on SpeedStep -teknologia joka laskee prosessorin kellotaajuutta jos lämmöt nousee liiaksi. AMD:n prossuilla vastaavassa tilanteessa kone hyytyy totaalisesti.
Tarkista tilanne CPU-Z -ohjelmalla. Käynnistä ohjelma ja katso mitä se ilmoittaa prossun kellotaajuudeksi. Sitten pistä nettiselain käyntiin ja tarkkaile tilannetta. Jos veikkaukseni SpeedStepin roolista tässä asiassa osuu oikeaan niin kellotaajuus laskee prosessorin rasittuessa (ja kuumentuessa).
Prosessorin lämpötilaa voit tarkkailla HWMonitor -ohjelmalla. En tunne Celeronien suosituslämpötiloja, mutta jos näyttää siltä että SpeedStep tosiaan hidastaa niin avaa kotelo ja putsaa prosessorin jäähdytyssiilistä pölyt paineilmalla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen
ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?1454075Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!
Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville643760Muistan vuosikymmenten takaa
Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.123024Montako mitalia Suomi saa talviolympialaisista?
Nyt heittäkää veikkaus Suomen mitalisaldosta ja mistä lajeista metallilätkät tulevat. Oma veikkaukseni on 6 mitalia. -1232628- 1792306
Kokemuksia Rehux Oy yrityksestä työpaikkana?
Jonkin aikaa seurannut kyseistä firmaa sivusta, näyttäisi, että tälläkin hetkellä olisi peräti 3 eri roolia tai paikkaa321594Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?
SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka491457- 541282
IS: Riitta Väisänen kärsii ikävästä vaivasta - Vaipparalli ja 40 antibioottikuuria takana...
71-vuotias Riitta Väisänen on kertonut tuoreista terveysongelmistaan. Väisänen on kertonut julkisuudessa jo aiemmin vaih161080Jos mies oikeasti haluaa sinut
Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois1131070