kone tökkii

Mistäköhän tälläine johtuu olen eheyttänyt levyn ja järjestänyt, käynyt läpi haittaohjelmat jne.
Firefox kun on päällä tehtävien hallinta näyttää jo pienestä suoritinkäyttö 90-100% ja tämän siis vie pelkästään firefox! Sama ongelma kyllä muillakin selaimilla ei ehkä ihan niin paljoa mutta hyvin lähellä...
(Esim kun on pelkästään tämä suomi24 auki ja kirjoitan huitelee tuolla maksimissa, ja youtubea on ihan turha edes ydittää kun kone hyytyy totaalisesti.

prosesseja on 33 kaikenkaikkiaan ja käyttiksenä xp.


muistin varaus: 245m/2458m

Kone on intel celeron 2,8ghz (socket 775lga), Näyttiksenä on vanha radeon x300. Luulisi tuolla nyt ihan perus selaaminen toimivan mutta ei toivoakaan.

Virustorjuntana ollut avast, mutta ei ollut siitäkään syyllistä kun kokeilin ilman sitä.
Taitaa olla uusikone hankinnassa ja ei enää mitään valmispakettia. Kone on siis fujitsun pöytäkone noin 3 vuotta vanha.

3

334

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Voisiko syy olla noissa muistikammoissa? näyttäis olevan ddr1 200mhz. Onko noilla latenssi arvoilla hirveästi merkitystä? 3-5-5-15 eli aika huonot nuokin.

      • voi.

        olla ddr1 vaan ddr2,pane 4kpl 512mb 800mhz ddr2 kampaa niin kone on kuin uusi.


    • mää vaan

      Jos kone on aiemmin toiminut ok niin veikkaan haittaohjelmaa tai lämpöjä. Intelin prossuista ei ole lainkaan kokemusta mutta sen tiedän että ainakin joissain on SpeedStep -teknologia joka laskee prosessorin kellotaajuutta jos lämmöt nousee liiaksi. AMD:n prossuilla vastaavassa tilanteessa kone hyytyy totaalisesti.

      Tarkista tilanne CPU-Z -ohjelmalla. Käynnistä ohjelma ja katso mitä se ilmoittaa prossun kellotaajuudeksi. Sitten pistä nettiselain käyntiin ja tarkkaile tilannetta. Jos veikkaukseni SpeedStepin roolista tässä asiassa osuu oikeaan niin kellotaajuus laskee prosessorin rasittuessa (ja kuumentuessa).

      Prosessorin lämpötilaa voit tarkkailla HWMonitor -ohjelmalla. En tunne Celeronien suosituslämpötiloja, mutta jos näyttää siltä että SpeedStep tosiaan hidastaa niin avaa kotelo ja putsaa prosessorin jäähdytyssiilistä pölyt paineilmalla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oivallus

      Mitä olet oivaltanut viimeksi?
      Ikävä
      143
      985
    2. Pyhäjärvi syvällä kusessa

      Pyhäjärvi ei tule selviämään millään tästä alhosta. Ollaan aivan liian syvällä. https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/pyha
      Pyhäjärvi
      112
      930
    3. Miten voi sinun

      tunteet yhtäkkiä kuolla kuin napista painamalla? Et enää vilkaisekaan minuun päin vaan jos vahingossa näet minut käännät
      Ikävä
      63
      738
    4. PYHÄJÄRVEN KAUPUNKI VALTIOVARAINMINESTERIÖN ARVIOINTIMENETTELYYN..TE

      ...siinä se nyt on, mitä tässä enää vikistään. Uutiset Yle, 14.8. Klo 20.30, ei tunnu mukavalta.
      Pyhäjärvi
      49
      537
    5. 42
      519
    6. Missä vaiheessa

      Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et
      Ikävä
      31
      466
    7. Miksi meidän yhteys vain

      Säilyy? Säilyy ja säilyy? Joku syyhän siihen on?:))
      Ikävä
      63
      453
    8. Rakastan sinua mies

      Siksi haluankin vain sinun kanssa sitä.
      Ikävä
      22
      407
    9. Kyllä mulla on kovasti tunteita sinuun

      Rakkautta, intohimoa, välittämistä, hellyyttä jne.
      Ikävä
      13
      381
    10. Selviytyjät kisaajat kismittävät - Erityisesti yksi saa tylytystä: "Miksi hän änkee joka ohjelmaan?"

      Uusi Selviytyjät Suomi kausi starttaa - ja ohjelman kisaajat eivät saa pelkästään kiitosta somessa. Myös täällä Suomi24
      Tv-sarjat
      9
      363
    Aihe