Alcudia heinä-elok

a.hietanen

Heinä-elokuun vaihteessa suunnitelmissa matka Alcudiaan, matka varattu Finnmatkoilta mutta varausmaksu odottaa vielä maksamista. Tuo aika keski- ja eteläeurooppalaisten lomakautta joten, onko siellä tungokseen asti ihmisiä? Olemme käyneet vain muutaman kerran yleensä ulkomailla ja nekin kerrat lokakuussa,jolloin missään ei ole ollut liikaa väkeä. Ja toinen juttu, keskilämpötiloiksi ilmoitetan n. 30 päivällä, kuinka paljon kuumempaa siellä todellisuudessa on?

4

942

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jmv27

      ..vielä ole niin paljoa turisteja,mutta elokuussa kun sielläpäin lomakausi alkaa,niin väkéä riittää.kuumimpina päivinä lämmöt voi nousta tuonne 40:een asteeseen,mutta meren rannalla pärjää,sisämaassa on kyllä tukalampaa.

      • don luis

        alcudiassa(lomalla)niin jo silloin väkeä oli enemmän kuin runsaasti heinäkuussa.rannalle ei oikein sopinut kymmenen jälkeen.siitä on kulunutu aikaa sen verran,että hotellien määrä on lähes kaksinkertaistunut ja ranta on yhä yhtä kapea paikkapaikoin.hotellien täyttöaste ei "laman"myötä varmaan ole kovin korkea mutta kun hotelleja on paljon niin myös ihmisten määrä on suuri.lämpötilan kyllä juuri ja juuri sietää kunhan pysyy lähellä merta.alcudia on oman kokemukseni mukaan hieman hinnakkaampi osa saarta kuin vähemmän"muodissa"olevat rannat.paikka on kyllä yksi mallorcan hienoimpia,tulee menneet ajat ja hienot lomat jälleen mieleen.


    • kesämekko

      Ei muutakuin menoksi vaan... :) Ihana saari kaikenkaikkiaan ja Alcudia on vähän rauhallisempi paikka kuin saaren eteläosat ja varmaan vielä tänä vuonnakin tuo maailmaa koetteleva taantuma vaikuttaa vähän matkailluunkin rauhottavasti. Alcudiassa on kuitenkin 14 km pitkä ihana ranta, joten kyllä sinne mahtuu, vaikka olisi vähän enemmänkin porukkaa. Ja onhan se kuitenkin vähän tunnelmallisempaa, kun on muitakin ihmisiä kaupoissa/ravintoloissa kuin että jos olisi vain muutama.

      Lämpötiloista sen verran, että yleensä elokuussa lämpötila kipuaa jo aamupäivällä kymmenen aikoihin sinne lähelle 30 astetta. Tosin Alcudiassa se hyvä puoli, että siellä yleensä aina vähän tuulee mereltä päin, joten se edes vähän vilvottaa sitä ilmaa. Mutta lämmintä siellä kyllä on, 35 varmaan lähempänä kuin 30. Eikä se lämpötila öisinkään hirveästi laske, joten ei todellakaan tarvi ottaa pitkähihaista mukaan. Nopeasti siihen kuitenkin tottuu ja kun välillä pulahtaa veteen ja muistaa tankata vettä riittävästi, niin kyllä siellä pärjää. Ei lämmin luita riko. Oikein hyvää matkaa, nauttikaa kauniista Mallorcan saaresta!!!

    • Hola!

      Ollaan käyty kaksi kertaa alcudiassa, ekalla kertaa elokuun alussa, ja silloin oli kyllä kuumat ilmat, mutta ei sietämättömät. Todellakin se merituuli hieman viilensi. Tokalla kertaa oltiin kesäkuun alussa, ja silloin oli lämpötilat n. 25- 27 astetta, eli tuntui täydellisen sopivalta! Ihmisiä on, mutta ei liikaa, ja siistiä on ollut. Täytyy sanoa, että molemmilla kerroilla sinne on jäänyt pala sydäntä, toivottavasti te viihdytte! Me olimme molemmilla kerroilla Finnmatkojen matkalla, ja huolenpito oli oikein hyvä! Ekalla kerralla käytiin päiväretkellä tippukiviluolilla, ja se oli ihana elämys! Samalla reissulla poikettiin helmitehtaalla ja keramiikkatehtaalla, missä sai myös ilmaiseksi maistella liköörejä... :) -Tokalla kerralla tehtiin retki Palmaan, joka oli myös mukava reissu! Autoa ei tullut vuokrattua, mutta monet sitäkin suosittelevat, koska saari on kaunis ja siellä on paljon näkemistä. Nauttikaa!! :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi

      Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.
      Maailman menoa
      117
      6319
    2. Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies

      Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk
      Ikävä
      379
      6135
    3. Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?

      Työ­matkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotelli­surmasta tie
      Lapua
      69
      5930
    4. Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"

      sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni
      Maailman menoa
      344
      3962
    5. Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten

      Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril
      Maailman menoa
      145
      2365
    6. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      4
      2345
    7. Orpo pihalla kuin lumiukko

      Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA
      Kansallinen Kokoomus
      119
      1403
    8. Onko täällä helmessä tapahtunut vakava rikos?

      Onko kuullut kukaan mitään.
      Haapavesi
      12
      1231
    9. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      185
      1077
    10. Miksi me oikein

      Rakastuttiin?
      Ikävä
      59
      887
    Aihe