Koeajoin Sonatan ja yllätyin, autohan on aivan ylivoimainen hintaluokassaan! Mielestäni pärjää hyvin vielä 20000 € kalliimpienkin kanssa.
Auto on erinomaisen hiljainen ja hyvä ajaa. Moottorina 2,4 litrainen on voimakas, vastaa nopeasti kaasunpainallukseen ja käy äänettömästi.
Näinköhän on merkinvaihto edessä, kooltaanhan auto on S7V70¨Volvon kokoinen.
Niin, milläkö nyt ajan? Olen kauan ajanut Volvoilla ja tällä hetkellä Volvo V70, joka on menossa vaihtoon.
En millään ymmärrä, jos joku ostaa vaikka Volkkarin Golfin tai Passatin eikä Sonataa! Netti on täynnä kertomuksia muutaman vuoden vanhojen Volkkareiden tuhansien eurojen korjauksista, Hyundain omistajalla on viiden vuoden takuu eikä takuulla tule hirveitä korjauslaskuja!
Tiedän monia hölmöjä tuttaviani, jotka ostavat kalliin auton osamaksulla tai pankkilainalla ja yrittävät siten todistella varallisuuttaan, jota käytännössä ei ole! Leveilevät sitten, että parin kympin autot ovat persaukisia varten.
Huh huh, ei ole hölmöydellä mitään rajoja!
Hyundai Sonata on hieno auto!
44
3378
Vastaukset
- Kyllä kuluja tulee a
2.4 l bensakone Sonatassa vielä keskimääräistä enemmän kuluttava. Lisäksi vero vakuutus melko kallis. Eli hankintahinta on kyllä suhteessa laatuun markkinoiden parasta mutta käyttö silti maksaa. Järjetöntä ostaa Passat jos vertaa Sonataan kaikissa ominaisuuksissa. Kannattaa harkita dieselinä jos tulee vähänkin enemmän ajoo. Mutta kokonaisuudessaan loistava ostos kyllä. Itse suosin pienempiö autoja koska kultetustilaa en tarvitse, miksi maksaa isosta autosta jos pääasiassa yksin ajelee?
- na-na-ta-ta
Naapurin isäntäkin osti vuosi sitten autokseen Sonatan, kehui: "Volvo-luokan auto". No, nyt hän on vaihtanut Sonatan V70:n, en tiedä miksi, mutta kait halusi sen oikean Volvon.
Sonata on HALPA, alle 20000€! Pikkuauton hinnalla sen saa.
- Sonata dsl
Koeajoin V70 volvoja ja paljon muita yleisiä automalleja markkinoilla. Lopuksi oikeastaan oli vaihtoehtona V70 tai Sonata, päädyin lopulta dsl Sonataan. Volvon 'laatu' antoi viitteitä jo parissa koeajoautossa, joten Sonatan luotettavuus kiinnosti. Sonatan ison auton ajotuntuma oli myös sitä, mitä autosta etsin, mutta mitä harvoissa autoista löytyy.
Volvon bensakoneita tuntevana, eivät ole mitään taloudellisuusihmeitä koskaan olleet. Niihin verrattuna Sonatan bensakone tuntunee oikeasti pieniruokaiselta. Iso auto isolla bensakoneella ei koskaan ole pieniruokainen, mutta 2,4 kokoluokassa liikutaan kuitenkin vielä kohtuullisissa lukemissa.
Enemmän ajavan kannattaa tutustua diesel Sonataan, menohalut ovat kohdallaan ja kulutus olematonta bensaversioon verrattuna.- Remmiveto
ei huimaa
Kyllä Korealaisenkin pitäis jo palata maanpinnalle ja ottaa kunnon ketju myös tiisselin nokalle, koska se on jo pentsiiniautoissakin.
Ei ois remminvaihtohuolii tai jopa täystuhoja vaivana. - ettäsillee
Remmiveto kirjoitti:
ei huimaa
Kyllä Korealaisenkin pitäis jo palata maanpinnalle ja ottaa kunnon ketju myös tiisselin nokalle, koska se on jo pentsiiniautoissakin.
Ei ois remminvaihtohuolii tai jopa täystuhoja vaivana.Kyl toi remmi on todella suuri vaiva, merkkihuollon tarvii muistaa vaihtaa se aina 120tkm välein jolloin sisään tulee uusi remmi joka kestää taas saman. Jahka tuo remmi katkeaa ennen kuin sen 120tkm on tullut täyteen kone kyllä kilahtaa mutta etpä maksa itse vaurioita kun osa ei ole kestänyt kuten pitäisi.
Se että kun ketju katkeaa, ja mittarissa vaikka 200tkm onkin asia erikseen.. maksaja löytyy nopeasti peilistä. - Aivan sama
Remmiveto kirjoitti:
ei huimaa
Kyllä Korealaisenkin pitäis jo palata maanpinnalle ja ottaa kunnon ketju myös tiisselin nokalle, koska se on jo pentsiiniautoissakin.
Ei ois remminvaihtohuolii tai jopa täystuhoja vaivana.Aika harvoin on hihnan vaihto omilla alle 30tkm / vuodessa ajoilla. Eli kerran tai maksimissaan kaksi kertaa minun omistusaikana.
Vaan kyllä hyundai käyttää osassa koneita ketjuja, osassa ei. Uudemmissa bensakoneissa ja 1,6 dieselissä on ketju. Ihan sama peli se on muillakin merkeillä esim. VW, joissakin koneissa on ketju, joissakin hihna.
Sonatan hihnanvaihto ei oledes erityisen kallis toimenpide vrt. passat.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1406653
Mies, mua jotenkin kiinnostaa
Että osaatko sä ollenkaan höllätä? Ootko aina kuin persiille ammuttu karhu. Pohtimassa muiden vikoja?1495739- 1234891
Moi kuumis.
Just ajattelin sua. Oot mun rauha, turva ja lämpö. Olet monia muitakin asioita, mut noita tartten eniten. Pus.434490Milloin olisi sinun ja kaivattusi
Kaunein päivä? Kamalin hetki? Miksi? Kumpaa pyrit muistelemaan? Kumpi hallitsee mieltäsi?523892- 623061
Itkin oikeasti aamulla taas
Haluaisin niin kertoa miltä musta tuntuu. Oon jotenkin hajalla. Tarvitsin ees jonkun joka ymmärtää.522966Minun rakkaani.
Haluaisin käden mitan päähän sinusta. Silleen, että yltäisin koskettamaan, jos siltä tuntuu. Olen tosi huono puhumaan, m242402- 422270
Naiselle hyvää viikkoa
olet edelleen sydämessäni. Toivon sinulle myötätuulta mitä ikinä teetkään🪢152197