ettei kaikkiin paikkoihin saa muut koskea.
Katsokaapa tämän ohjelman puolesta välistä, kohdasta 0,30 min. miten uskonnon opettaja opettaa lapsia asiasta.
http://ohjelma.yle.fi/ohjelmat/613407
Katsokaapa tämän ohjelman puolesta välistä, kohdasta 0,30 min. miten uskonnon opettaja opettaa lapsia asiasta.
http://ohjelma.yle.fi/ohjelmat/613407
Vastaukset 10
Vanhimmat
vl-sediltä menisi kaikki huvit. Kun on ainoa "hauska" juttu, jota syntilistassa ei ole. Tuommoisia opettava pyhäkoulunope varmaan joutuisi puhutteluun. (Kirjaimellisesti kaiken ymmärtäville, joita palstan lukijoissa lienee paljon: pedofilia on sairasta ja sitä syntiä ei vaan voi saada anteeksi. Tervemenoa sedät helvettiin, jonne uhrinne olette jo täällä maanpäällä laittaneet.)
ettei kaiken maailman seksivalistus TV:stä pääse turmelemaan uskovaisia.
Tätäkään opetusta ei näe vl-perheet.
palstakin ole syntiä?
Kyllä on.
mahdollisti kaikenlaisen salaamis- ja muun paskan syöttämisen. "Uskovaiset eivät selvittele asioitaan käräjillä".
Mutta onneksi vl-perheiden lapset ovat liikkeestä lähdettyään tunteneet salaamisvelvollisuuden päättyneen ja ovat tehneet rikosilmoituksia vaikka vanhemmat ovat rukoilleet, ettei perheen mainetta liattaisi. Mutta sellaisiahan epäuskoiset lapset ovat -eivät kunmnioita edes perheen tai vl-yhteisön mainetta!
niin sitä ei ole.
Vl-liikkeen sisällä hyväksikäytön uhreiksi joutuneet eivät ole koskaan saaneet apua liikkeen sisältä, koska pedofiliasta ei koskaan ole puhuttu vl-liikkeessä.
Pakkula ja lyyleri kertoivat täällä, että pedofilia on niin selvä synti, ettei siitä tarvi puhua seuroissa.
Miten nyt suu pannaa?
Joko aukeaa puhumaan pedofiliasta, vai meneekö vielä enemmän suppuun?
ihan uutena syntilistansa jäsenenä pää-äänenkannattajassaan Päivämies-lehdessä tammikuussa 2010.
Siihen saakka uhreilla ei ole näkynyt minkäänlaista valoa tunnelin päässä.
Onkohan pedofiliakin uhrin vastuulla kuten hoitokokousjulmuudet?
Opettaja oli sellainen vanhahko naisihminen. Opetti meille joitain hyviä käytöstapoja. Veisattiin"Käy yrttitarhasta polkuu..sitten rukoiltiin, ja taas veisatti virsi. Jas se oli siinä. Ei todella siihen aikaan lapset vielä tienneet seksistä mitään. Eikä pitkään sen jälkeenkään. Oli todella sitten noloa nuorena miehenä kun joutui tytön kanssa tilanteeseen, ettei tiennyt mitä tehdä. Olisikohan se seksin opetus ollut sittenkin hyvä ollut silloin olemassa. Mutta niinhän se sananlaskukin sanoo: Luonto se on joka tikanpojankin puuhun vetää.
Nyt jo varttuneena tiedän kyllä mikä se tikan pojan sinne puuhun vetää. Sen verran pyhäkoulustakin oli apua, että osaan ainakin rukoilla, veisuu on jo jäänyt vähemmälle. Ja järki on pysynyt vielä päässä, ettei tarvitse mennä sekoilemaan minnekkään lahkokokouksiin.
Otetaan siionissa koskettelemattomien paikojen luetteloon 1) vasemman jalan kantapää, 2) ristiselkä, 3) leuanalus ja 4) ylähuuli.
niistä kaikista paikoista. Kun ei puhuta, ongelma häviää itsestään eikä kukaan sitä muista. SRK