18.4.2010
Kirjoittaja on uutistoimituksen toimittaja
Jussi Pullinen
Helsingin Sanomat
"Ahvenanmaa saa Suomen maakunnista henkeä kohden selvästi eniten valtion rahaa.
Vuonna 2008 valtion menot jokaista ahvenanmaalaista kohden olivat 13 225 euroa, kun koko maassa keskimäärin menot asukasta kohden olivat 6 997 euroa, Tilastokeskus kertoi tällä viikolla.
Sen mukaan ero selittyy itsehallinnolla ja pienellä koolla, joka kasvattaa henkeä kohden laskettuja menoja.
Kaikkiaan maakunnan osuus valtion menoista on vain noin 0,9 prosenttia.
Ahvenanmaan maakuntahallituksen mielestä lukuja ei pidä tulkita yksioikoisesti.
Talousministeri Mats Perämaan mukaan esimerkiksi varustamotuista hyötyvät myös muualla asuvat työntekijät, joita varustamoilla on runsaasti.
Kuinka varakas Ahvenanmaa lopulta on?
Tuoreen EU-selvityksen mukaan maakunnan henkeä kohden laskettu bruttokansantuote on EU:n kärkeä ja selvästi Suomen suurin.
Ahvenanmaan tilastolaitoksen Åsubin tutkijan Jouko Kinnusen mukaan lukua kuitenkin sotkevat varustamojen Manner-Suomessa ja muualla asuvat työntekijät, joiden työ lasketaan Ahvenanmaalla tehdyksi.
Kotitalouksien käteen jäävä tulo maakunnassa sen sijaan on noin 16 prosenttia Suomen keskiarvoa suurempi, karkeasti Uudenmaan tasoa"Mutta tuloerotkin ovat Ahvenanmaalla suuret", Kinnunen sanoo."
Ahvenanmaalainen saa valtiolta eniten
ihmettelee tätä
1
332
Vastaukset 1
- affenan pannari
on välittömästi lopetettava ennen kuin suomen kieli saa vähintäänkin vähemistökielen aseman Ahvenanmaalla!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1771580
Muistakaa pojat tämä.
Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.104793En ehkä onnistu siinä
Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.58735Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin
Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset203598- 128561
- 48546
Pahoin pelkään nainen
että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus50528- 37526
Viesti jonka haluaisit lähettää...
hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä15510- 25493