2012

Olen ahdistunut maailmanlopun ennusteista 21.12.2012. En saa sitä mielestä ja se on "mustana pilvenä" koko elämän yllä. Miten saisin elämänhalun ja -ilon takaisin ja voiko kukaan lohduttaa että se olisi vaan hömppää? En saa enää nukuttuakaan eikä huvita mennä töihinkään kun on niin väsynyt ja pelokas. Kaikki tuntuu olevan varmoja että se on sitten poks
9414
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Maailmanloppujahan on ennustettu varmaan läpi ihmiskunnan historian. Eikös vuonna 2000 pitänyt tapahtua vaikka mitä kamalaa ja mitenkäs kävikään? Täällä pallolla vielä pönötetään.

Tuo 21.12.2012 perustuu ilmeisesti Mayojen kalenteriin, joka loppuu tuohon päivämäärään? Kalenteri on käsittääkseni laadittu satoja (?) vuosia sitten, joten sen laatijoille tuskin oli mitään merkitystä, että mitä maapallolle tapahtuu joidenkin satojen vuosien päästä, kun he ovat olleet itse haudassa ties kuinka kauan. Jos itse päättäisit laatia kalenterin tästä eteenpäin, niin kuinkahan pitkälle jaksaisit sitä laatia? Päättäisit vain lopettaa johonkin kivan tuntuiseen päivämäärään, vaikkapa 13.3.2313 ja sitten vuonna 2312 joku löytää kalenterin ja pelkää kuollakseen maailmanloppua, vaikka sinä pelkkää laiskuuttasi et ole kirjoittanut päivämääriä tuosta eteenpäin. :) Miksi ei samoin ole voinut käydä Mayojenkin kohdalla? Ei ole vain huvittanut kirjoittaa enempää. Tuskin tuollaisiin ennustuksiin kannattaa suhtautua kovin vakavasti, sillä niitä on ollut aina ja oikeasti, miten voit kuvitella, että joku tavallinen kuolevainen pystyisi ennustamaan satojen vuosien päästä tulevan maailmanlopun?

Äänestä
  • Päivämäärä 21.12.2012 tulee siitä, että silloin Maya-kalenterissa loppuu kolmastoista 144 000 päivän mittainen jakso ja siten samalla alkaa neljästoista. Edes siis mayat eivät ennustaneet maailmanloppua, vaan se on joittenkin hörhöjen kuvitelmaa.

    http://en.wikipedia.org/wiki/Baktun

    Äänestä

  • -- kirjoitti:

    Päivämäärä 21.12.2012 tulee siitä, että silloin Maya-kalenterissa loppuu kolmastoista 144 000 päivän mittainen jakso ja siten samalla alkaa neljästoista. Edes siis mayat eivät ennustaneet maailmanloppua, vaan se on joittenkin hörhöjen kuvitelmaa.

    http://en.wikipedia.org/wiki/Baktun

    Kiitos teille jotka olette vaivautuneet vastaamaan. Kyllä nämä taitavat vähän helpottaa oloa.

    Äänestä

niin pääset Jumalan valtakuntaan ja saat ikuisen elämän. Minua ei haittaa maailmanloppu, tulkoon! Parempaa on edessä.

Äänestä

maailman tai ihmiskunnan lopusta tulee jokaiselle. Itselläni se oli mm. ydinsodan uhka kylmän sodan loppuvaiheen aikaan. Samat tuntemukset kuin sinulla ja aika vaikeaa oli.

Sen jälkeenkin oli lievempiä pelkotiloja mm. erilaisten maailmanlopun uhkien vuoksi. Niitä on ollut niin monta, että pelko on kerta kerralta lieventynyt. 2012 ei tunnu enää missään, se tuntuu ehkä kaikkein utopistisimmalta niistä maailmanloppuvaihtoehdoista, joita olen kokenut.

En tiedä lohduttiko, mutta ymmärrän tunteesi. Pelko liittyy tiettyyn ikään ja avuttomuuteen. Oman elämän hallinta on ehkä aluillaan ja uhkat tuntuvat kohdistuvan juuri siihen muutenkin epävarmaan tulevaisuuteen. Ehkä se helpottaa, että kaikki pelkäävät suurinpiirtein samassa elämänvaiheessa tulevaisuuden uhkia. 2012 kuvitelmat eivät ole järin realististia pelon syitä, mutta meillä ei nyt ole näkyvissä todellisempia, konkreettisia uhkia (ydinaseet, sodat tms.), joten 2012:kin kelpaa.

Ohi se pelko menee ainakin. Siitä meillä kaikilla vanhemmilla on jo kokemusta.

Äänestä

Itseasiassa monet muutkin muinoin ennustivat 2012 vuodelle jotain suurta tapahtuvaksi. Se ei kuitenkaan ole maailmanloppu, ehei, sillä vain pelotellaan ja hollywoodissa tahkotaan rahaa. Se on mayojen kalenterissa uuden ajan alku, eli silloin ihmisten massatietoisuus nousee korkeammalle tasolle, tai siis niiden jotka ovat muutokselle valmiina eli sellaisten jotka ovat jo nyt erilailla tietoisia vallitsevasta maailmasta. Joten maailmanloppua ei suinkaan tarvitse odottaa.

Äänestä

Täällä kanssa kohtalotoveri joka miettii pelolla samaa asiaa.Itse olen vielä kolmen pienen lapsen äiti ja nuorimmainen vasta viisi viikkoinen.Synnytys tietenkin myös herkistää entisestään.Tiedän että näitä asioita ei saisi miettiä liikaa,mutta kerrankun on näistä asioista kuullut ja lukenut niitä niin ne eivät enää kertakaikkiaan jätä rauhaan.Välillä jopa itkeskelen kun katson lapsia ja mietin tämän maailman tulevaisuutta.Joten tiedän tunteesi.Koita olla liikaa miettimättä ja jos asia alkaa liikaa ahdistamaan niin juttele siitä rohkeasti jollekulle.Itse varasin ajan neuvolapsykiatrille olen ennenkin ollut hänen kanssa juttelemassa ja silloin sain häneltä kyllä suuresti apua.

Äänestä

Muistakaa lähdekritiikki: olen kahlannut netissä useita Nibiru-sivuja läpi, ja kaikki maailmanloppua povaavat sivut ovat hyvin epäuskottavia. Täynnä kirjoitusvirheitä, lähteet puuttuvat, sanoma on tunteisiin eikä järkeen vetoavaa, tyyliin: "Kuten me kaikki tiedämme..." Ketkä me? Vedenpitäviksi todisteiksi julistetut pikselikuvat on usein otsikoitu mahtailevasti. Parasta antia oli muistaakseni "From Russia With Love", jossa haasteteltiin nimettömäksi jäävää venäläistä tiedemiestä. Silloin, kun tiedemiehet esiintyivät omalla nimellänsä, oli sitatointi hyvin epäselvää, ja tiedemiehen "terveiset" melkein koomisia.

Ainoa tähän mennessä asiallinen perustelu, jonka teoreetikoilta olen kuullut on "Nasaan ei voi luottaa". No ei varmasti voi aina, mutta se ei kerro vielä mitään vuoden 2012 tapahtumista. :)

Jos siis sivusto on kirkuvan värinen harrastelijamainen sekasotku, jossa on ristiriitaista ja perustelematon materiaalia ilman lähteitä, olisin valppaana. :)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


bimboko? kirjoitti:

Olen ahdistunut maailmanlopun ennusteista 21.12.2012. En saa sitä mielestä ja se on "mustana pilvenä" koko elämän yllä. Miten saisin elämänhalun ja -ilon takaisin ja voiko kukaan lohduttaa että se olisi vaan hömppää? En saa enää nukuttuakaan eikä huvita mennä töihinkään kun on niin väsynyt ja pelokas. Kaikki tuntuu olevan varmoja että se on sitten poks

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu