Tyttäreni tuli raskaaksi vain 16-vuotiaana. Onneksi meillä on hyvät ja läheiset välit joten tyttäreni kertoi minulle heti asiasta. Keskustelimme yhdessä eri vaihtoehdoista ja päädyimme aborttiin. Keskustelimme lapsen pitämisestäkin mutta se oli tuhoon tuomittu ajatus. Tyttäreni on aivan liian nuori ja kykenemätön ottamaan vastuuta pienestä ihmisestä. Minun harteillehan tämä vastuu olis mitä ilmeisemmin jäänyt.
Olen kumminkin kasvattanut kolme lastani yksin melkein kymmenen vuotta joten en halunnut ottaa sitä riskiä ettei tytöstäni oliskikaan ollut vastuun kantamiseen. Lapsen isästä ei ollut tyttöni tukijaksi. Tämä ratkaisu oli meille paras.
Olen kumminkin kasvattanut kolme lastani yksin melkein kymmenen vuotta joten en halunnut ottaa sitä riskiä ettei tytöstäni oliskikaan ollut vastuun kantamiseen. Lapsen isästä ei ollut tyttöni tukijaksi. Tämä ratkaisu oli meille paras.
Vastaukset 19
Vanhimmat
Oliko sinun,vai tyttäresi päätös? Minusta ainoa jolla on asiaan sanottavaa on tyttärelläsi.En tuomitse aborttia,mutta kannatan itsemääräämisoikeutta ja naisen/tytön omaa ruumiistaan päättämistä. Jos tyttösi ei ole itse tehnyt päätöstä,ilman ulkopuolista painostusta abortista tulee traumauttava kokemus ja tyttösi saattaa katua sitä jälkeenpäin.Mieti toimitko tyttäresi parhaaksi?
ollut yhteinen päätös. kyllä minäkin 23-vuotiaana kysyin äitini, lapsen isän ja lapsen isän äidin mielipidettä aborttiratkaisuuni. osa oli samaa mieltä kanssani ja osa eri mieltä, mutta päätös oli minun.
Se oli täysin tyttäreni päätettävissä mitä hän teki. Itse hän abortin valitsi. Olin tukena koko ajan ja vieläkin juttelemme joskus asiasta. Hän itsekkin ymmärtää ettei hän olisi voinut lapsesta huolehtia. Viisas tyttö sinällään. Hän tuli raskaaksi vaikka söi pillereitä.
Olin 16 vuotias, kun minusta tuli äiti. Hetkeäkään en miettinyt aborttia, vaikka äitini sitä ehdottomasti vaati.
Olen hoitanut lapseni nyt jo aikuiseksi hyvällä menestyksellä. Hänellä on ammatti, työ ja oma perhekin. Olen todella onnellinen, etten aikoinani tehnyt aborttia.
Suurimman osan ajasta olen ollut omasta päätöksestäni yksinhuoltaja. Ei maailma kaadu nuorena saatuun lapseen, eikä lapsi pilaa kenenkään tulevaisuutta. Vanhempani eivät ole koskaan osallistuneet lapseni hoitamiseen, enkä kyllä olisi häntä heille hoitoon antanutkaan, koska olen sitä mieltä, että kaikkien kuuluu hoitaa itse omat lapsensa ja onhan sitten päiväkodit ja perhepäivähoitajat, jotka auttavat kasvatustyössä, että nuori äiti voi opiskella ja käydä työssä.
Sitäpaisi , on kiva olla mummi =)
Toiset pystyy kantamaan lapsestaan vastuun nuorena,mutta toiset ei. Olen kanssasi samaa mieltä ja kunnioitan sitä,että olet yksinhuoltajana jaksanut kantaa lapsestasi huolta. Itse en kyennyt samanikäisenä olemaan kunnon äiti,jonka lapseni olisi ansainnut ja kokeiltuani aikani äitiyttä,jota en hallinnut annoin lapseni toisen kasvatettavaksi.Näen häntä siis lastani usein ja vietän aikaani hänen kanssaan,mutta en usko voivani riistää häntä enää kasvattajalta heppoisin perustein,vaikka voisin. Voisin koska vain ottaa lapseni luokseni takaisin,mutta teen sen vasta kun olen varma,että voin antaa hänelle hyvän kodin ja elämän.
Ennen,kuin kukaan kirjoittaa,ettei lasta voi saada takaisin,jos on antanut pois,niin kerron että voi sellaisessa,kuin minun tapaus,mutten lähde tarkemmin kertomaan siitä.Kerron vielä,että olen edelleen lapseni huoltaja.
Kyllä minä tyttöni tunnen sen verran hyvin että ei hänestä olis huolehtimaan vauvasta vielä kun ei aina itsestäkään pysty pitämään huolta.
Jos tilanne olisi ollut sellainen että olisin katsonut hänet kykeneväksi huolehtimaan lapsesta niin lapsi olis tervetullut. Olisin mielelläni ollut mummo pienelle vauvalle vaikka itse ole vasta 35-vuotias.
Hieman ihmettelen, miksi kirjoitit tämän jutun? Jäikö omatuntosi kolkuttelemaan?
Taitaa tyttäresi olla melkoisen paksussa liekanarussa.
Siis potentiaalinen isoäiti päättää tyttärensä lapsen abortoinnista ja toteaa että ratkaisu oli meille paras. Lapsen isällä ei nähtävästi ollut asiassa sanan sijaa.
Asiasta jää sellainen käsitys, että painostit tytön aborttiin, koska et itse halunnut hoitaa lasta.
Juttu etoo!
Miksi kaikki on tällä palstalla aina niin hyökkääviä moralisteja?? Mielestäni oli hiénoa että tytär pystyi keskustelemaan asiasta äitinsä kanssa ja tekemään hänen tukemanaan vaikean päätöken. Kaikki eivät tosiaankaan ole valmiita äidiksi 16-vuotiaana, ja jos isä on vielä samanlainen teini niin mitäpä siitäkin tulisi.. Eihän äidin tarvitse olla äiti omille lapsenlapsilleen, varmastikkin tässä tapauksessa äiti olisi auttanut tytärtään jos olisi päättänyt toisin mutta niin ei käynyt. Miksei odotettaisi kunnes tyttö kasvaa, saa vankan parisuhteen ja oppii huolehtimaan itsestään ja myöhemmin toivotuista lapsosista. Onnea kummankin elämälle!
Eipä taida olla järkeä sinulla paljon päässä ku tuollaista päästelet. Sitten ehkä ymmärtäisit jos joutuisit itse samaan tilanteeseen lapsesi kanssa. Ota järki käteen... nämä on elämän tosi asioita.
Tottakai abortti oli ainoa vaihtoehto.Ei kuudentoista vuoden iässä voi alkaa huolehtimaan vielä lapsesta.Ja jos itsekki on vielä niin nuori.
ei se sama lapsi voi enää myöhemmin tänne syntyä. on kummallista kun ihmisillä on tuollaisia jälleen syntymis ajatuksia. kun en ole valmis nyt äidiksi niin teen abortin ja sitten 5 vuoden päästä kun olen valmis äidiksi niin sitten se sama lapsi syntyy uudelleen minulle. ehkä se mielikuva lapsi siellä omassa päässä, muttei se oikea vauva ole sama.
toinen asia mikä aina korvaani särähtää on se, ettei ole hyvä synnyttää ei-toivottua lasta tänne maailmaan. synnytetään vaan ne toivotut ja vahinko raskaudet voi sitten abortoida. eikö naisella ole mitään vastuuta tekemisistään? eikö vastuunkantoa olisi huolehtia vauvasta jonka on itse saanut aikaan.
sitten voidaan alkaa puhumaan solumöykyistä joilla ei ole ihmisen kanssa mitään tekemistä, niinkuin monet täällä puhuvat. he eivät ole ottaneet selvää sikiön tai alkion kehityksestä ja jos ovat niin haluavat tietoisesti unohtaa sen. ennen abortin tekoa kuitenkin tehdään myös ultra, josta näkyy alkio tai sikiö.
tässä kyseisessä tapauksessa on todella hienoa että tytär ja äiti voivat keskustella, jos on totta että äiti ajattelee tyttärensä etua. onkohan lapsen isän mielipidettä yleensä kysytty? tuli vain mieleen.
Ensimmäisessä viestissä kerrotiin että lapsen isästä ei ollut huolehtimaan lapsesta.Äiti oli 16 ja isä varmaan samaa ikä luokkaa.Ei kahdesta nuoresta ole huolehtimaan lapsesta,itsestää ja taloudesta yhtäaikaa etenkin jos lapsen isästä ei ole huolehtimaan.
Kyllä sitä kysyttiin ja lapsen isä oli sitä mieltä ettei heistä ole huolehtimaan lapsesta.
mistäköhän sä oot ton jälleensyntymis juttus tempassu???? Ja todellakin vastuunkannostahan tässä onkin kyse, siksi tyttö teki abortin kun ei ollut kykenevä siihen.
eikö tyttäresi olisi pitänyt asiasta päättää eikä sinun. vaikka hän on alaikäinen niin hänellä on oikeus päättää itse. ilmeisesti pelkäsit, että lapsi jäisi sinun hoidettavaksi. tiesitkö ettei mummoilla ole velvollisuutta hoitaa lapsenlapsiaan. suomessa on niin monenlaisia tukijärjestelmiä ettei täällä kukaan lapsi heitteille jää. pari vuotta 16-vuotias tarvitsisi tukea ja sen jälkeen pärjäisi lapsensa kanssa. no sinullehan on helpompaa kun asia on pyyhitty pois päiväjärjestyksestä ja unohdettu. toivottavasti tyttäresi on samaa mieltä. kuulosti vaan pahalta kun puhuit asioista me muodossa. toivottavasti et ole laittanut sanoja tytön suuhun ja johdatellut tekemään abortin. tiesitkö että on olemassa ensikoteja joihin nuori äiti voi mennä, opetella siellä lapsenhoitoa ja muuttaa sitten omaan kotiin. ei sinun tarvitse ottaa vastuuta tyttäresi tekemisistä. hienoahan olisi jos äiti neuvoisi tytärtään lasten- ja kodin hoidossa ja auttaisi sen aikaa kun tytär apua tarvitsee. no, teidän perheessä ei enää tarvitse miettiä lastenhoito asioita.
En ymmärrä kantaasi... olisiko minun pitänyt jättää tyttäreni yksin asian kans? Tyttäreni pyysi minulta apua tässä tilanteessa ja autoin häntä, en PAKOTTANUT tekemään aborttia, se oli hänen oma päätöksensä.... siinä on suuri ero. Miettikää asiaa omalle kohdalle ja nostakaa sitten vasta syyttävä sormenne.
Olet mitä ihanteellisin äiti.
Uskon sinun ja tyttäresi välien olevan mitä parhaimmat jatkossakin.
Äiti on se joka ei syytä eikä soimaa vaan auttaa ja lohduttaa.
Kaikkea hyvää sinulle ja tyttärellesi!
itse olen tullut siihen tulokseen etten tekisi aborttia kuin siinä tilanteessa, että sikiöllä todettaisiin vakava vamma tai että terveyteni olisi suuressa vaarassa raskauden jatkuessa. olen ollut kaksi kertaa raskaana. toinen päätyi keskenmenoon ja toisesta syntyi poikani. olen harrastanut alle 18-vuotiiana seksiä ja muutaman kerran pelännyt olevani raskaana. myös ammattini puolesta olen saanut miettiä näitä asioita. on nuoria, jotka mielummin hoitavat lapsensa kuin tappavat ne. minulla ei ole mielestäni oikeutta päättää kenenkään toisen elämästä varsinkaan jos omalla käyttymiselläni olen sen aiheuttanut. jos saa uuden elämän aikaiseksi niin siitä on myös huolehdittava. nämä ovat minun mielipiteitäni. on hienoa että äidillä ja tyttärellä on hyvät välit ja voitte keskustella asioista. en halua tuomita teitä. hyvää kevään jatkoa!
Joopajoo pottu! ensin kaikkien pitää saada syntyä jos on ollut niin tyhmä että on tahtomattaan lapsen alulle pannut, mutta yht´äkkiä sairaan lapsen sitten saakin abortoida. Pientä kaksinaismoralismia sanoisin.. Taidat olla kovin nuori..