CCleaner on kätevä suomenkielinen ohjelma, jolla voit siivota tietokoneen turhia tiedostoja. Myös rekisterin siivous onnistuu. Se nopeuttaa vähän tietokonetta, ja vapauttaa kovalevytilaa. Lataa se täältä: http://www.download.fi/tietoturva/jarjestelman_puhdistus/ccleaner.cfm
Myös EasyCleaner on kätevä mm: suomenkielinen ohjelma, joka siivoaa myös turhia tiedostoja.
Lataa se täältä: http://www.download.fi/tietoturva/jarjestelman_puhdistus/easycleaner.cfm
Nämä ohjelmat ovat turvallisia ladata.
Myös EasyCleaner on kätevä mm: suomenkielinen ohjelma, joka siivoaa myös turhia tiedostoja.
Lataa se täältä: http://www.download.fi/tietoturva/jarjestelman_puhdistus/easycleaner.cfm
Nämä ohjelmat ovat turvallisia ladata.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Hyvä, että informoit aiheesta, muuta kertomassais ei ole mitään uutta. Olen käyttänyt Ccleaneria ainakin viisi vuotta. Monet pitempääkin.
Mutta ei välttämättä turvallista käyttää. EasyCleaneriahan ei ole vuosiin kehitetty ja tuollaisilla saa koneen äkkiä sekaisin.
Ja olet muuten väärällä palstalla, pitäisikö mennä sinne Windowsin palstoille mainostamaan?
tietsikoissa mitään helevetin rekisteriä. Mihin sitä tarvitaan? No autossa on se rekkari, mutta ei muuta. Kilpi on kyllä vähän kuranen, noillako se puhdistuisi?
Katso näistä linkeistä mitä se "rekisteri" tietokoneessa tarkoittaa:
http://fi.wikipedia.org/wiki/Rekisteri_(tietokonetekniikka)
http://support.microsoft.com/kb/256986/fi
http://www.tietokone.fi/uutiset/2009/paivan_softa_siivoa_windowsin_rekisteri_turhasta_tauhkasta
en löydä OS X:stäni mitään rekisteriä — jumalan kiitos.
Tietokoneissakaan rekistereitä ei ole, mutta erään ehkä jo parhaat päivänsä nähneen suuryrityksen käyttöjärjestelmissä toki on.
Mutta windows tietokoneissa se on. Niitä ei voi poistaa windowsin kautta, vaan se pitää tehdä jollakin muulla ohjelmalla kuten ccleaner. Loppujen lopuksi se ei paljon nopeuta konetta, mutta jos koneesta on poistettu ohjelmia niin niiden "häntä" saattaa joskus jäädä sinne. Sen takia se kannattaa joskus puhdistaa.....
menkka-aika?
Älkää välittäkö RepeRuutikallon viesteistä. Hän on selvästi henkisesti jälkeenjäänyt. Vai mitä mieltä olette henkilöstä joka on pyhittänyt elämänsä Microsoft/Windows vastaisten viestien kirjoittamiselle ja Macintosh-tietokoneiden ylistämiselle.
Hyvä kysymys. No minä olen sitä mieltä että ruutikallon viesteistä tyhminkin on ollut viksumpi kuin tämä sinun viesti mihin nyt vastasin.. :=P
olen siltikin käyttänyt FCleaner -nimistä siivoojaa joka myös löytyy tuolta Download.Fi sivuilta. Kovasti näyttää tulevan kaiken näköistä turhaa pois koneelta.