Mielenkiintoista pimittelystä

Nupopää

Itseasiassa, heti kun luovutte siitä harhasta että Suomi olisi korruptoimaton maa, moni asia joka kenties on kummastuttanut, loksahtaa kohdalleen (esim. kuntien pakkoliitokset ja se tosiasia, että Kuntaliitto on omistussuhteissa Jaakko Pöyry Groupiin ja sen lukuisiin haarayhtiöihin, ja joka JPG Suomessakin vesiasioissa hääräilee. Muistettakoon että Puitelaki ei nimestään huolimatta ole laki. Jaakko Pöyryssä taasen ahkeroi McKinseyn -konsulttifirma joka laatii Suomen hallitukselle hallitusohjelmaa- kouluttamaa väkeä. McKinsey ajaa yksityistämisiä joka sektorilla).

Suomessa vesi ja vedestä saadut tulot olisivat virranneet ulkomaille, monikansallisille yhtiöille. Valtava nettovoitto ulkomaisille yhtiöille, suomalaisille -ehkä- muutama työpaikka. Suomeen ei jäisi vesikaupoista edes yhtiöiden maksamia verotuloja. Tosiasiassa suomalaiset (valtiojohtoisetkin) yritykset siirtävät rahojaan veroparatiiseihin http://www.taloussanomat.fi/pdf/20099213 .

KIINNOSTUITKO ?
Lue blogi Riikka Söyring kissankulma

5

385

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mooses pessi

      jokikylän sanomat kirjoittaa palturia.

      • hölömöukko

        Mikäs se nyt taas oli tuossa väärin ? Tuo kuntaliiton ja Pöyryn juttu on kyllä perseestä. Itseasiassa en tiennyt siitä itsekkään ennenkun Riikka siitä ilmotti.
        Pyhäjärven pamppujen ja valtuutettujen on siitä kyllä ollut pakko tietää ja ihmettelen miksi siitä ei ole täälläkään aikasemmin kirjoitettu ? Miksi ei edes liitosvastustajat siitä maininneet kansalle, vai onko niin jotta KAIKKI valtuutetut on jo liitoksen kannalla ja liitosuskovaisia ?


    • Anonyymi

      jaha

      http://riikkasoyring.puheenvuoro.uusisuomi.fi/2010/02/07/suomen-hallitus-yksityistamassa-suomen-pohjavesia-monikansallisille-yrityksille

      Vsemmistoliiton Annakaisa Pekonin petti äänestäjät ja suomen kansan-ei perustuloa, ei kansalaispalkkaa- vaikka puolueensa vasemmistoliitto niin lupasi.

      Rahaa kyllä paasataan ministeri-kokouksiin kaikille euroopanunionin höpöministereille kestityksiin suomessa

      - ja toisaalta vastikkeetonta rahaa miljardeja rikkaille yrityksille?
      SIIS RAHASTA EI OLE PULAA- vaan sitä ei voida suomalaisille jakaa- mm. eläkeyhtiöt, jne.

      Silti Rinne parempi kuin täysin suomeatuhoavat jopa hengenvaaralliset porvari-EU-NEUVOSTOLIITTOVALTIOTA RAKENTANEET hallitukset - katainen, vanhanen ja sipilä?

      "Näin toimii Italian kiistelty kansalaispalkka – enimmillään 780 euroa, "

      https://yle.fi/uutiset/3-10790316

      jopa italian 'natsit' ajakavat rahaa köyhille- mutta ei suomen punaviher-fasismi?

      http://riikkasoyring.puheenvuoro.uusisuomi.fi/194675-bruttokansantappio

      https://fi.wikipedia.org/wiki/Perustulo
      https://www.ktpkom.fi/ajankohtaista/fasismi-nykyaan/

      https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/2884

      https://keskustelu.suomi24.fi/t/15763740/annakaisa-pekonin-petti-aanestajat-ja-kansan---ei-perustuloaei-kansalaispalkkaa

      • Anonyymi

        Riikka Söyring ei ole luotettava tietolähde yhtään mihinkään. Entinen hörhöilylehti Magneettimedian toimittaja kun on kyseessä.


    • Anonyymi

      Vittu Suomi ei ole Italiaa kummempi, Raha puhuu. Perseestä muutenkin koko maa omakansa on roskaa ja kaikki mahanmuuttajat parempaa väkeä. Toivottavasti Putin miehittää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliin

      Yli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset
      Maailman menoa
      42
      4925
    2. Enää viisi yötä Sannan kirjaan

      Ihan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut
      Maailman menoa
      18
      3656
    3. Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021

      vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti
      Maailman menoa
      69
      3443
    4. Lehtinen: "Oli demareidenkin onni, että valkoiset voittivat sodan 1918"

      Lasse Lehtisen mukaan vasemmalla on radiohiljaisuus hänen uutuuskirjastaan, "Läheltä piti. Kansakunnan hurjat hetket" L
      Maailman menoa
      101
      2798
    5. SDP:n valtuutettu valehtelee koulutuksensa

      SDP:n helsinkiläinen kaupunginvaltuutettu Mahad Ahmed käyttää maisterin titteliä suoritettuaan 60 opintopisteen epäviral
      Maailman menoa
      86
      2670
    6. IL - 100 000 potentiaalista sotilasta pakeni Ukrainasta!

      "Ukrainasta nuorten miesten joukkopako Liki 100 000 asevelvollisuusikäistä miestä on poistunut Ukrainasta parin viime k
      Maailman menoa
      30
      2630
    7. Anteeksi T

      Aamulla olit iloisena huomenta toivottamassa ja minä naama mutrussa sanoi huomenet takaisin. Tajusin vasta yläkerrassa
      Ikävä
      16
      1693
    8. En mä tahallani ole näin hankala.

      Mulla oli kuusi vuotta sitten vähän samanlainen tilanne ja se päättyi huonosti. Ilmeisesti kuvittelin kaiken silloin ta
      Ikävä
      16
      1546
    9. Harmittaako mies, että yhteys katkesi?

      Olisitko halunnut, että olisi säilynyt jonkinlainen yhteys vai oliko parempi polttaa sillat takana?
      Ikävä
      201
      1438
    10. Harmittaako että

      Annoit niin paljon positiivista huomiota ja rakkautta kaivatullesi
      Ikävä
      152
      1321
    Aihe