Itseasiassa, heti kun luovutte siitä harhasta että Suomi olisi korruptoimaton maa, moni asia joka kenties on kummastuttanut, loksahtaa kohdalleen (esim. kuntien pakkoliitokset ja se tosiasia, että Kuntaliitto on omistussuhteissa Jaakko Pöyry Groupiin ja sen lukuisiin haarayhtiöihin, ja joka JPG Suomessakin vesiasioissa hääräilee. Muistettakoon että Puitelaki ei nimestään huolimatta ole laki. Jaakko Pöyryssä taasen ahkeroi McKinseyn -konsulttifirma joka laatii Suomen hallitukselle hallitusohjelmaa- kouluttamaa väkeä. McKinsey ajaa yksityistämisiä joka sektorilla).
Suomessa vesi ja vedestä saadut tulot olisivat virranneet ulkomaille, monikansallisille yhtiöille. Valtava nettovoitto ulkomaisille yhtiöille, suomalaisille -ehkä- muutama työpaikka. Suomeen ei jäisi vesikaupoista edes yhtiöiden maksamia verotuloja. Tosiasiassa suomalaiset (valtiojohtoisetkin) yritykset siirtävät rahojaan veroparatiiseihin http://www.taloussanomat.fi/pdf/20099213 .
KIINNOSTUITKO ?
Lue blogi Riikka Söyring kissankulma
Mielenkiintoista pimittelystä
5
434
Vastaukset
- mooses pessi
jokikylän sanomat kirjoittaa palturia.
- hölömöukko
Mikäs se nyt taas oli tuossa väärin ? Tuo kuntaliiton ja Pöyryn juttu on kyllä perseestä. Itseasiassa en tiennyt siitä itsekkään ennenkun Riikka siitä ilmotti.
Pyhäjärven pamppujen ja valtuutettujen on siitä kyllä ollut pakko tietää ja ihmettelen miksi siitä ei ole täälläkään aikasemmin kirjoitettu ? Miksi ei edes liitosvastustajat siitä maininneet kansalle, vai onko niin jotta KAIKKI valtuutetut on jo liitoksen kannalla ja liitosuskovaisia ?
- Anonyymi
jaha
http://riikkasoyring.puheenvuoro.uusisuomi.fi/2010/02/07/suomen-hallitus-yksityistamassa-suomen-pohjavesia-monikansallisille-yrityksille
Vsemmistoliiton Annakaisa Pekonin petti äänestäjät ja suomen kansan-ei perustuloa, ei kansalaispalkkaa- vaikka puolueensa vasemmistoliitto niin lupasi.
Rahaa kyllä paasataan ministeri-kokouksiin kaikille euroopanunionin höpöministereille kestityksiin suomessa
- ja toisaalta vastikkeetonta rahaa miljardeja rikkaille yrityksille?
SIIS RAHASTA EI OLE PULAA- vaan sitä ei voida suomalaisille jakaa- mm. eläkeyhtiöt, jne.
Silti Rinne parempi kuin täysin suomeatuhoavat jopa hengenvaaralliset porvari-EU-NEUVOSTOLIITTOVALTIOTA RAKENTANEET hallitukset - katainen, vanhanen ja sipilä?
"Näin toimii Italian kiistelty kansalaispalkka – enimmillään 780 euroa, "
https://yle.fi/uutiset/3-10790316
jopa italian 'natsit' ajakavat rahaa köyhille- mutta ei suomen punaviher-fasismi?
http://riikkasoyring.puheenvuoro.uusisuomi.fi/194675-bruttokansantappio
https://fi.wikipedia.org/wiki/Perustulo
https://www.ktpkom.fi/ajankohtaista/fasismi-nykyaan/
https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/2884
https://keskustelu.suomi24.fi/t/15763740/annakaisa-pekonin-petti-aanestajat-ja-kansan---ei-perustuloaei-kansalaispalkkaa- Anonyymi
Riikka Söyring ei ole luotettava tietolähde yhtään mihinkään. Entinen hörhöilylehti Magneettimedian toimittaja kun on kyseessä.
- Anonyymi
Vittu Suomi ei ole Italiaa kummempi, Raha puhuu. Perseestä muutenkin koko maa omakansa on roskaa ja kaikki mahanmuuttajat parempaa väkeä. Toivottavasti Putin miehittää.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan
Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html1875075Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?
Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,254472Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa
Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/593769993137Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa
Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana2593039Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat
"Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien1442934- 522531
- 271939
- 561873
- 771814
- 221787