Ylennykset missiolta

Jotain rotia!

Kaveri on ollut Kosovossa. Ylennetty 10 vuotta sitten korpraaliksi, mutta ei saanut reissustaan kiitokseksi alikersantin natsoja. Mistä siis kiikastaa? Eikö osaa nuolla tarpeeksi hyvin vai eikö muuten osannut olla esillä tarpeeksi? Hommansa hoiti hyvin ja hyvät laput sai. Tämä on väärin!

10

4324

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • L

      Riippuu esimiehestä. Yksi kysyy heti ensitöikseen edelliset ylennykset ja laittaa ylennysesityksen menemään automaattisesti, toinen esittää ylennystä vain ansioista ja kolmas luottaa siihen, että joku muu hoitaa sen.

    • Shoto

      vai väärin. Ei sinne alas lähdetä natsojen perässä ja rahakin on aika huono kannustin. Itse siellä palvelleena en kyllä odottanut sen suurempaa kiitosta, lähdin sinne kokemuksen takia ja sain aivan loistavia kavereita joihin pidän yhteyttä vielä tänäkin päivänä.

      Sinne lähdetään tekemään töitä eikä hakemaan ylennyksiä. Hiutaleet ne on mitalien ja natsojen perään.

      • vaitteri itsekin

        Niin. Hyvä että sait sinäkin pari kaveria. Oli sellainen kavereiden hakureissu sitten, vai? Ihana kun sait vihdoin "kavereita". Itse sain muutaman hyvän kaverin, mutta ei ne todellakaan feissarissa minun kavereitani kaikki ole, kuten eräillä:)


      • Hanne-Elina

        kaikkia. Natsat on ykkösenä, kakkosena raha, kolmosena kokemukset : ), nelkkuna kamut, vitskana mitali.


      • ruma-riitta
        Hanne-Elina kirjoitti:

        kaikkia. Natsat on ykkösenä, kakkosena raha, kolmosena kokemukset : ), nelkkuna kamut, vitskana mitali.

        Kyllä naisrauhanturvaajana ekkana tulee se, että saa leikkiä vuoden kaunista.


      • aikuinen oikeesti
        Hanne-Elina kirjoitti:

        kaikkia. Natsat on ykkösenä, kakkosena raha, kolmosena kokemukset : ), nelkkuna kamut, vitskana mitali.

        Minne muuten lähdet?

        Mitä teet natsoilla?


    • Anonyymi

      Ei voi korppi edes ylentyä alikiksi ilman AUK käymistä.

      • Anonyymi

        Ainakin itse pääsin intissä korpraaliksi, 35-vuotiaana tuli ylennys alikersantiksi, vaikken AUK:sta tiedä mitään.


    • Anonyymi

      Ei niitä natsoja kiitokseksi jaeta🤣
      Kyllä se täytyy olla johtaja-ainrsta jos alikessun jämät annetaan. ..eli kaverisi ei ole täyttänyt vaatimuksia että olisi saanut alikessun jämät...tulee mieleen ettet vaan itse ole tämä " kaveri"🤣

    • Anonyymi

      Miehistötaustalla ylennetään varsin pieni määrä alikessuiksi. Miehistöä on kuitenkin paljon, ja jos joukkueesta yksi korppi ylennetään alikessuksi, niin se on helposti kiintiö täynnä. Kyse ei siinä ole enää riittävästä määrästä kh-päiviä tai muuta kokemusta. Pitää olla näyttöjä johtamisesta, esimerkiksi partion tai vastaavan johtamisesta. Ja huomatkaa, että näiden lisäksi pitää olla sijoitus sotilasarvoa vastaavaan tehtävään.

      Siinä on joukkueen johtajalla hommaa, kun listaa kaverien toimintaa monelta eri kantilta (yhteistyökyky, ongelman ratkaisu, johtaminen jne). Ties vaikka olisi kuullut kaverin ärisevän väsyneenä jollekin möhlänneelle. Nykyisin vaaditaan kohteliasta käytöstä koko ajan, boomerimeininki ei enää kelpaa.

      Vielä 90-luvun alussa aliupseereittenkin ylennykset olivat tiukassa. Sitten kun mpk-toiminta vapautui ja päällystöopistostakin valmistui upseereita, alettiin aliupseerien ylempiä arvoja "vapauttaa" reserviläisille.

      Reserviupseereillahan se luutnantiksi ja ylilutiksi ylentäminen on riittävillä kh-päivillä pikemminkin sääntö.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      240
      2734
    2. Et taida paljoa

      treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
      Ikävä
      101
      1144
    3. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

      Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
      Ikävä
      123
      1111
    4. Oikea kaste on syntisten kaste

      Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka
      Kaste
      58
      1005
    5. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
      Kaste
      153
      1002
    6. Upotuskaste on raamatullisin kaste

      Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.
      Kaste
      717
      917
    7. Mitä toivoisit

      Välillämme vai toivoisitko mitään näiden vuosien jälkeen?
      Ikävä
      63
      851
    8. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      42
      839
    9. Perussuomalaisten kansanedustajalta erittäin raju puheenvuoro eduskunnassa massamaahanmuuttoa vastaa

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000012019924.html Hyvä, että perussuomalaiset tuo Suomen kansalle tätä vihervasemmisto
      Maailman menoa
      238
      825
    10. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      130
      820
    Aihe