Ylennykset missiolta

Jotain rotia!

Kaveri on ollut Kosovossa. Ylennetty 10 vuotta sitten korpraaliksi, mutta ei saanut reissustaan kiitokseksi alikersantin natsoja. Mistä siis kiikastaa? Eikö osaa nuolla tarpeeksi hyvin vai eikö muuten osannut olla esillä tarpeeksi? Hommansa hoiti hyvin ja hyvät laput sai. Tämä on väärin!

10

4312

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • L

      Riippuu esimiehestä. Yksi kysyy heti ensitöikseen edelliset ylennykset ja laittaa ylennysesityksen menemään automaattisesti, toinen esittää ylennystä vain ansioista ja kolmas luottaa siihen, että joku muu hoitaa sen.

    • Shoto

      vai väärin. Ei sinne alas lähdetä natsojen perässä ja rahakin on aika huono kannustin. Itse siellä palvelleena en kyllä odottanut sen suurempaa kiitosta, lähdin sinne kokemuksen takia ja sain aivan loistavia kavereita joihin pidän yhteyttä vielä tänäkin päivänä.

      Sinne lähdetään tekemään töitä eikä hakemaan ylennyksiä. Hiutaleet ne on mitalien ja natsojen perään.

      • vaitteri itsekin

        Niin. Hyvä että sait sinäkin pari kaveria. Oli sellainen kavereiden hakureissu sitten, vai? Ihana kun sait vihdoin "kavereita". Itse sain muutaman hyvän kaverin, mutta ei ne todellakaan feissarissa minun kavereitani kaikki ole, kuten eräillä:)


      • Hanne-Elina

        kaikkia. Natsat on ykkösenä, kakkosena raha, kolmosena kokemukset : ), nelkkuna kamut, vitskana mitali.


      • ruma-riitta
        Hanne-Elina kirjoitti:

        kaikkia. Natsat on ykkösenä, kakkosena raha, kolmosena kokemukset : ), nelkkuna kamut, vitskana mitali.

        Kyllä naisrauhanturvaajana ekkana tulee se, että saa leikkiä vuoden kaunista.


      • aikuinen oikeesti
        Hanne-Elina kirjoitti:

        kaikkia. Natsat on ykkösenä, kakkosena raha, kolmosena kokemukset : ), nelkkuna kamut, vitskana mitali.

        Minne muuten lähdet?

        Mitä teet natsoilla?


    • Anonyymi

      Ei voi korppi edes ylentyä alikiksi ilman AUK käymistä.

      • Anonyymi

        Ainakin itse pääsin intissä korpraaliksi, 35-vuotiaana tuli ylennys alikersantiksi, vaikken AUK:sta tiedä mitään.


    • Anonyymi

      Ei niitä natsoja kiitokseksi jaeta🤣
      Kyllä se täytyy olla johtaja-ainrsta jos alikessun jämät annetaan. ..eli kaverisi ei ole täyttänyt vaatimuksia että olisi saanut alikessun jämät...tulee mieleen ettet vaan itse ole tämä " kaveri"🤣

    • Anonyymi

      Miehistötaustalla ylennetään varsin pieni määrä alikessuiksi. Miehistöä on kuitenkin paljon, ja jos joukkueesta yksi korppi ylennetään alikessuksi, niin se on helposti kiintiö täynnä. Kyse ei siinä ole enää riittävästä määrästä kh-päiviä tai muuta kokemusta. Pitää olla näyttöjä johtamisesta, esimerkiksi partion tai vastaavan johtamisesta. Ja huomatkaa, että näiden lisäksi pitää olla sijoitus sotilasarvoa vastaavaan tehtävään.

      Siinä on joukkueen johtajalla hommaa, kun listaa kaverien toimintaa monelta eri kantilta (yhteistyökyky, ongelman ratkaisu, johtaminen jne). Ties vaikka olisi kuullut kaverin ärisevän väsyneenä jollekin möhlänneelle. Nykyisin vaaditaan kohteliasta käytöstä koko ajan, boomerimeininki ei enää kelpaa.

      Vielä 90-luvun alussa aliupseereittenkin ylennykset olivat tiukassa. Sitten kun mpk-toiminta vapautui ja päällystöopistostakin valmistui upseereita, alettiin aliupseerien ylempiä arvoja "vapauttaa" reserviläisille.

      Reserviupseereillahan se luutnantiksi ja ylilutiksi ylentäminen on riittävillä kh-päivillä pikemminkin sääntö.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      154
      2505
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      146
      2352
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      97
      1009
    4. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      64
      881
    5. Sinua oli kiihottavaa

      Sinua nainen oli kiihottavaa katsella.
      Ikävä
      61
      764
    6. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      273
      701
    7. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      18
      697
    8. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      85
      680
    9. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      202
      658
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      648
    Aihe