60 rakennetun taloni perustukset puskee sellasta valkosta jauhetta lävitseen ja maali alkaa kupruilla ja lopulta irtoaa leippoina. millähän tästä ongelmasta selviäis. joku pinnote,mutta mikä.
perustuksen kunnostus
arzi
4931
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
märkyyttä joka irrottaa maalin .
Maista sitä valkoista töhnää jos se maistuu suolaiselta niin se on betonin sementtiaineesta poistuvaa jotain en nyt muista mitä mutta vaaratonta varmaan tai sit se voi olla kalkkia jos se ei näytä homeelta.
tulee läpi. Ellei muu auta pitää kaivaa salaojat 1.5 m talon ympäri. Tämä kuivattaa talosi alueen ja routasuojan päälle sadevettä poispäinjohtava pinnoite sepeli 0.8-16 josta on hienoaines erotettu.
Myös kivijalan erottaminen ulkopuolella maa-aineksesta esim. mustalla aaltomuovilla, joka pitää kivijalan sivustan ilmavana auttaa asiaa.
Ongelman alkuperä löytyy rakennuksen maavaraisen laatan alustäytöstä, jossa on käytetty liian hienoa hiekkaa.
vastauksista...kyllä tästä joutuu salaojan kaivuun.rautakaupasta siihen löytyy pinnotelaasti johon roiskitaan kiven rouhetta pintaan,sen pitäis kestää.