koroisten risti?

Hei, onko kukaan käynyt koroisten ristillä Turussa? Sanotaan että siellä olisi jotain yliluonnollista havaittavissa? Tulee kylmiäväreitä,ahdistava olo jne. Mahtaako pitää paikkaansa?
171166
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

Ominainen on Etelä-Airiston saari, jonne on haudattu kuolemantautisia ym. Olen kuullut, ettei vielä kukaan ole saanut yövyttyä siellä!

Äänestä
  • Partioporukalla ainakin yövyttiin siellä 80-luvulla.

    Äänestä

  • Ominainen oli jännittävä venetetkikohde.

    Äänestä

Koroisten risitillä ei ole mitään ihmeellistä yliluonnollista liikkeellä - enenmmän näitä kylmänväristyksiä ja ahdistavaa oloa tulee kauppatorilla kesäisenä keskipäivänä.

Äänestä

sitten kävelin siitä läpi Halisiin ja toista puolta takaisin. Ainoa kohta missä tunsin väreitä oli kun kävelin sitä tekeillä ollutta ulkoilureittiä pitkin hiukan ennen tuota koroista ja yhdessä kohtaa oli isompi sähkölinja aika matalalla. Ei yleensä niin isot piuhat ole niin matalalla, taisi roikkua routavaurioiden takia.

Yleensä yliluonnolisiin ilmiöihin uskovat ihmiset niitä kokevat, muut taas eivät.

Äänestä
  • Itse olen liikkunut koroistenniemellä yöaikaan ja halisten suunnalta tultaessa siinä koroistenkyltin kohdalla tulee aina noita kylmiäväreitä ja jotenkin ahdistava olo.. Uskon kyllä näihin ns. y liluonnollisiin juttuhin,että sekin voi vaikuttaa, mutta tätä on tapahtunut vain yöllä, ei päivällä. Olisi kiinnostavaa kuulla onko jollain ollut vastaavaa ja nimenomaan yöaikaan?

    Äänestä

  • hanskissss kirjoitti:

    Itse olen liikkunut koroistenniemellä yöaikaan ja halisten suunnalta tultaessa siinä koroistenkyltin kohdalla tulee aina noita kylmiäväreitä ja jotenkin ahdistava olo.. Uskon kyllä näihin ns. y liluonnollisiin juttuhin,että sekin voi vaikuttaa, mutta tätä on tapahtunut vain yöllä, ei päivällä. Olisi kiinnostavaa kuulla onko jollain ollut vastaavaa ja nimenomaan yöaikaan?

    se joka pimeää pelkää kokee ahdistusta.

    Äänestä

Asun siinä nurkilla jo toista vuotta. Syksyiltaisin pimeällä siellä on kyllä jännä
kävellä ja katsella täyskuuta ristin takaa...aika jännä olo tulee kyllä.

Mutta en sitten tiedä, minua se ei ahdista enemmänkin kiihottaa...siksipä
kuljen siellä monesti öisin ;-)

Äänestä

Mulle tuli kerran pissahätä siellä.

Äänestä

Eli, kyllä se oli yliluonnollinen ilmiö.
Hyvä, kun kerroit. Saatiin vastaus tälle ketjun ahdistuneelle aloittajalle.

Äänestä

Ei ahdistuminen ole yliluonnollista.

Minä ahdistun kun kuulen Päivi Räsäsen puhetta, mutta ei se tee Päkästä yliluonnollista.

Äänestä

Olen käynyt siellä paljonkin, on todella kaunis ja ihanan rauhallinen paikka.
En ole ikinä kokenut mitään yliluonnollista siellä.

Äänestä

Mulla rupeaa aina seisomaan kun kävelen Koroisten ristin ohitse.

Äänestä
  • Mua taas alkaa pierettää ja kun on tarpeeksi pyhää henkeä kertynyt niin ristin kohdalla aina päästän pierun vapauteen. Mitään muuta ei ilmene kuin keventynyt ja puhdistunut olo.

    Äänestä

Kyllä tuo pitää paikkansa. Kävin siellä yöllä ja takanani kulki musta hupullinenmies. Silmät loistivat omituista valoa ja kädessään viikate. Viittoili ja huhuili joitakin epäselviä sanoja.
Lähdin karkuun huutaen, enkä taakse katsonut. Kotona vasta vaihdoin alushousut, lemu oli hirvittävä. Ripulin joukossa oli selvästi verta ja joitakin kokkareita, ehkä kuin hampaita.
En ole sen koommin siellä käynyt. Joku on löytänyt sieltä kuuleman mukaan puhuvan pääkallon. Itse löysin sieltä irti hakattuja rikollisen sormia, yhdessä kallis kultasormus (vuodelta 1529) kivineen. Kultaseppä arvioi sen hinnaksi vähintäinkin 9000 -12000e. En aijo myydä sitä, annoin säilytettäväksi pankin holviin. Kyllä siellä kummittelee ainakin syksyllä kun on pimeää ja tuulista. Vieläkin puistattaa kun ajattelen tapahtunutta.

Äänestä
  • Eikös sieltä löydetty mumiseva ja vihertävää valoa loistava naisen luuranko 1900 luvun alussa. Udeltaessa syytä valoon, luuranko väitti sairastavansa luuvaloa.

    Äänestä

Minua ahdisti kerran siellä ristin luona. Sitten muistin etten ollut ottanut Sepramia aamulla.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


secwe kirjoitti:

Hei, onko kukaan käynyt koroisten ristillä Turussa? Sanotaan että siellä olisi jotain yliluonnollista havaittavissa? Tulee kylmiäväreitä,ahdistava olo jne. Mahtaako pitää paikkaansa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu