Batman-pahikset - diagnoosit

Arkham

Lähes jokaisella Batmanin vihollisellahan on jokin mielenterveyden häiriö, mutta mikä? Sanokaapa osuvatko nämä diagnoosit mielestänne oikeaan.

Kaksinaama: Skitsofrenia (ei sama kuin jakaantunut persoonallisuus, jota hänellä EI mielestäni ole), kaksisuuntainen mielialahäiriö.

Vatsastapuhuja: Dissosiatiivinen identiteettihäiriö (jakaantunut persoonallisuus)

Hullu Hatuntekijä: ...Asperger?

Jäämies: skitsoidinen persoonallisuushäiriö

Black Mask: Sadistinen persoonallisuushäiriö

Hush: Psykopatia

Arvuuttaja: Narsistinen ja pakkomielteinen persoonallisuushäiriö (eri kuin pakkomielteinen häiriö)

Jokeri: ei hajua, mutta se on varmasti jotain vakavampaa kuin psykopatia.

5

1598

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tri. Burton

      Kun nyt katsoo noiden kriteereitä eri lähteistä, niin kyllä ne aika oikeaan näyttävät osuvan. Oikeastaan paremmin kuin mitä yleiset (harha-) käsitykset.

      Hattumies voisi olla ihan autistikin kyllä.

      Jokeriin voisivat ainakin persoonallisuushäiriöosastolta sopia
      "anti-social", "histrionic", "schizotypal", "sadistic" ja "masochistic", muun muassa. Lol.

      • Tri. Burton

        Kaksinaama - "borderline personality" voisi sopia joissain tulkinnoissa. Jakaantunut persoona on tosiaan yleinen harhakäsitys hänestä. Siitä hänellä oli merkkejä vain Animated seriesissä.


    • ...

      Aikuinen herra miljonääri viettää aikansa kellarissa tai hiippailee öisillä kaduilla mustiin trikoihin ja remeleihin pukeutuneena. Naisista ei piittaa mutta paras kaveri on nippanappa riparin käynyt teinipoika joka pukeutuu tiukkoihin mikroshortseihin?

      Itse asiassa koko Batman stoori voisi olla herra Bruce Waynen traumatisoituneeseen päähän fiksautunut mielikuvitusmaailma. Aiheesta saisi helkkarin komean sarjiksen ja leffan kun paneutuisi psykologiseen puoleen.

      • Arkham

        En pidä siitä mitä vihjailet ensimmäisessä kappaleessa!

        Kyllä minun puolesta Robin saisi palaa helvetissä, sehän se aina pilaa Batmanin maineen, mutta pidettäisiinkö asiattomuudet pois tästä keskustelusta?

        Sitä paitsi Bruce piittaa naisista kyllä, mutta kun ne naiset tuppaavat kuolemaan tai sitten he eivät itse pysty elämään sekopäisen vigilanten kanssa.

        Muuten jälkimmäinen idea on kyllä hyvä.


    • Lähes kaikilla Batmanin vihollisilla on hyvin grandioottinen näkemys itsestään ja omasta merkityksestään. Varsinkin Ra´s Al Ghulilla.

      Mielestäni Jokeri on varsinainen ongelmien sekamelska. Hän on ilmiselvästi ainakin narsisti ja psykopaatti, mutta niiden lisäksi myös hyvin huomionhakuinen ja välillä erittäin maaninen. Enkä sulkisi pois myös ADHD:täkään. Oikeastaan Jokerin käyttäytyminen täyttää varsin monen persoonallisuushäiriön kriteerit. Sitä ihmettelen miksi Jokeri aina päätyy Arkhamiin psykiatriseen hoitoon, sillä minun mielestäni hän ei kaikista häiriöistään huolimatta ole syyntakeeton. Jokeri ymmärtää oikean ja väärän, hyvän ja pahan eron ja vakitsee tietoisesti pahan. (Tosin jatkumon kannalta olisi toki tylsää jos Jokeri saisi kuolemantuomion ja teloittettaisiin.)

      Arvuuttaja voisi narsismin ja pakkomielteisyyden lisäksi olla myös asperger.

      Ja tosiaan: Entäpä Bruce Wayne? Minusta hän voisi olla jopa paranoidinen skitsofreenikko. Ainakin hän on lapsuudenkokemustensa syvästi traumatisoima ja sairastaa hyvin todennäköisesti psykoottistasoista masennusta. Tavallaan hän hakee omaa kuolemaansa. Maailmalla tunnetaan ilmiö nimeltä Suicide By the Police (Suomessakin tiedetään ainakin yksi mahdollinen tapaus), jossa itsemurhaaja provosoi poliisin käyttämään voimaa tappavin seurauksin. Bruce Wayne tekee samaa Suicide By the Criminal-pohjalta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      49
      2369
    2. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      150
      1950
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      58
      1875
    4. Mitä tahtuu Kasperi Viita/Suviviita

      Poliisia ja ambulanssia iso määrä.
      Seinäjoki
      43
      1798
    5. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      115
      1589
    6. Teit yllättävän siirron

      Olet tähän saakka ollut tietyllä tapaa varovainen. Voi kai sanoa, että olemme kunnioittaneet toistemme rajoja. Tiedän,
      Ikävä
      55
      1201
    7. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      72
      1162
    8. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      83
      1115
    9. Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe

      Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.
      Maailman menoa
      143
      939
    10. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      103
      901
    Aihe