mistä avioehtoa haetaan ja miten toimia..?? haluasisin laatia avioehdon että jos ero tulee omaisuutta ei laiteta tasan vaan molemmat pitää omansa. joten mistä lähden nyt liikkeelle maistraattiin vai lakitoimistoon ??
aivan ymmällä koko asiasta..
miten toimia
4
663
Vastaukset
- ohjeet netissä...
Noin vajaa puolet avioliitoista päättyy avioeroon ennen kuolemaa ja jos koet, että kuulut siihen eroavaan puoliskoon, niin avioehdon voi tehdä maistraatissa, jossa se pitää rekisteröidä. Mikäli avioehdon sisällöstä on kiistaa, se kannattaa tehdä yhdessä juristin opastuksella.
http://www.maistraatti.fi/avioehto.html
KATSO KOHDASTA "MITEN TOIMIA"- romeo&juliet
...maistraatissa ei avioeroa "tehdä", se vain rekisteröidään maistraatissa. Avioehto on sopimus, jonka puolisot/kihlakumppanit allekirjoittavat. Mikäli itse ei taito riitä muotovaatimukset täyttävän ja sisällöltään halutunkaltaisen avioehtosopparin laatimiseen, tulee kääntyä juristin puoleen. Kuka tahansa asianajaja tai lakiasiaintoimistoa pitävä juristi pystyy laatimaan avioehtosopimuksen.
- avkiohto jooo...
kerro että oletko laatimassa avieoehtoa ennen vai jälkeen naimisiin menoa. Jos jälkeenpäin niin tuskinpa häviäävä osapuoli enää allekirjoittaa ellei niin tuore tapaus että toinen vielä niin huumantunut asiasta. Jos etukäteen niin fiksu juttu mikäli ennen liittoa kerätty omaisuus ja taloudellinen tilanne hyvin poikkeaava. Juristin kauta maistraattiin saamaan lainvoiman sopimukseen. 2-300 euroa kovimmillaan se hinta...Eli ei juri mitään mikäli toisella ehkä asunto jo hankittuna ennen liittoa..
- alk.p.
olen sen avioehdon tekemässä ennen avioliittoa
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra vaatii koko itärajaa kiinni, vihervasemmisto haukkoo henkeään
https://www.is.fi/politiikka/art-2000010018060.html Upeaa, isänmaallista toimintaa Riikka Purralta. 70 vuotta vanhat ja4692977Koska olet viimeksi nähnyt
ihastuksesi? Siis ihan ollut samassa paikassa, ei mitään vilaukselta nopeasti ☺️ Ja kerro myös oletko mies vai nainen?1232136Suomen varapääministeri Riikka Purra ei tajua olevansa Venäjän hyödyllinen idiootti.
Vai tajuaako? Purran blogiteksti, jossa haukutaan niin "ääliöliberaalit" kuin "trollaava lehdistö" on juuri sellaista k5291948Ilmalämpöpumpun virrankulutus vrk:ssa,
-pakkasta n.12 astetta -sisäyksikkö säädetty 22 asteeseen (ilp) -omakotitalo öljylämmityksellä ,patterit termostaatilla861692Venäjä lopettanut rajalle ihmisten tuomisen, Suomi sulkemassa silti rajansa
Venäjä on lopettanut toistaiseksi "turvapaikanhakijoiden" kuskaamisen Raja Joosepin avonaiselle Itärajan asemalle. Syynä1541685Pinja Sanaksenaho rehellisenä Selviytyjät viidakko-oloista: "Pieni shokki, että herranjumala ei..."
Ohhoh! Tubettaja Pinja Sanaksenaho joutui lähtemään Selviytyjät Suomi -kisasta, kun hänet äänestettiin ulos heimoneuvost111478- 631384
Tankkausasema
Haapajärveltä epäillysti 23.-24.11. välisenä yönä varastettu tankkausasema on löytynyt ja palautettu omistajalleen. Asia141068- 411004
Fatima Diarra Suomen pakolaiskiintiö nostettava moninkertaiseksi
https://www.hs.fi/politiikka/art-2000010021408.html Hallitus on laskemassa Suomen pakolaiskiintiön 500 pakolaiseen vuod142953