Pahoinpitely -> Sovittelu -> korvaukset

WTFWTF

Tulipa kerran iltaa istumassa ollessani kärhämää erään ihmisen kanssa.
Pientä käsirysyä siinä käytiin, hän löi minua nenään ja kummatkin oli toisissaan kiinni.
Saman illan aikana ks.henkilö kävi myös 3 muun kanssa käsirysyä.

No, kävipä näin, että hän teki rikosilmoitukset meistä kaikista.
Pyysi korvauksia yms.
Sovittelu meni niin että meidät painostettiin allekirjoittamaan paperit,
joissa summa oli (lähellä 1000e).
Koska muuten joutuisimme käräjille ja korvaukset olisivat isommat.

Kukaan meistä ei käy töissä, eikä ole varaa maksaa.
Tästä on jo n.puoli vuotta aikaa.
Nyt jostain oikeustoimistosta soitettiin ja sanottiin että
tämä päivä on aikaa maksaa. Muuten asia menee oikeuteen.

Mikä asia?
Koko juttu uudestaan vai korvausten osalta?

Oli niin töykeä ihminen puhelimen toisessa päässä että löi luurin korvaan,
niin eipä ehditty kyselemään..

Miten juttu tästä etenee jos korvauksia ei maksa?
Mitä tässä jutussa edes voi tehdä?
Hän teki itse itsestään uhrin, vaikka itse haastoi riitaa.
Kun jäi itse alakynteen niin teki rikosilmoitukset.
Jokaisessa riidassa hän kuitenkin itse kävi ensiksi päälle.
Tämä ei ollut sovittelussa kuulemma oleellista..

3

847

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • KalleVonAnus

      "Jokaisessa riidassa hän kuitenkin itse kävi ensiksi päälle.
      Tämä ei ollut sovittelussa kuulemma oleellista.. "

      Ei sul sit oo mitää ongelmia.
      Itseänsä saa kyllä puolustaa

    • Yksinkertaista

      Tarkasteltu mitä teki henkilö x

      Tarkasteltu mitä tekivät muut henkilöt

      Kummatkin ovat omia kokonaisuuksiaan, eihän esim. jos kumpikin osapuoli lyö toista kerran leukaan, ole automaationa asia mennyt päikseen vaan kumpikin katsotaan omana kokonaisuutenaan ja teonkuvauksena.

      Erona sitten voidaan katsoa kummankin hyväksi tai raskauttavaksi kokoeroja ym. ja olosuhteita muutenkin. Eli jos 2 metrinen juopunut narkomaanijeppe lyö kadulla ensin ja 145cm nuhteeton kotiäiti joka on vain matkalla kauppaan joutuessaan ulkopuolisen hyökkäyksen kohteeksi, kajauttaa sen jälkeen niin hyvin voi mennä hätävarjeluna ja "ei olisi voinut odottaa muuta suhtautumista tilanteeseen". (Ellei sitten ole mustan vyön karateka ja selvästi irrallaan tilanteesta jo ja päreensä polttaneena, täräyttää kostoksi kunnolla puolikylmäksi. Eli tilanteen päällä olo oleellinen asia ja oliko mahdollisuus poistua jne jne...).

      Noh, tämä edellä puhuttu nyt vain esimerkkinä, että teidät sitten katsottu asiassa myös syyllisiksi osapuoliksi, oli vastapuolen osuus mikä hyvänsä asiaan. Tästä johtuen on siis asia noin katsottu kuten kuvailit ja menty sovitteluun. Koska ette noudattaneet sovittelussa sovittuja ehtoja (ettekä ilmeisesti edes toisin yrittäneet sopia, vaan annoitte vain asian olla?) niin sovittelun katsottiin rauenneen ja asia menee käsittelyyn käräjien kautta.

      Hyvin yksinkertaista. Kyllä tuosta sitten otetaan yhteyttä myöhemmin ihan paperitsekin ym. Voi mennä kauankin aikaa nykyisillä jonoilla tuomioistuimissa, mutta sieltä se lappu kolahtaa ajallaan. Todennäköisesti teidät tullaan tuomitsemaan teonkuvauksen mukaisesti pahoinpitelyistä (jokainen omalta osaltaan, miten on katsottukin. Jollain voi kääntyä esim. lieväksi pahoinpitelyksi ja jollain pahoinpitelyksi ja korvaukset ovat suuremmat, kuin tuo tonni joka sovittelussa sovittiin.

    • Hakattu..

      Itse maksaisin suosiolla ja ottaisin takkiin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen VigeIius noIasi taas itsensä

      Kun uhriutui vuonna 2024 (siis persujen "vahtivuorolla") Tampereella aloittaneen perheryhmäkodin toiminnasta. ”Leviää k
      Maailman menoa
      153
      3359
    2. Persut ei kestä heidän johtajistaan tehtyä huumoria

      Laajalti tiedostettu tosiasia on, että autoritaariset johtajat ja erinäiset diktaattorit eivät kestä heidän kustannuksel
      Maailman menoa
      86
      2267
    3. Kuka omistaa entisen Veljeskodin?

      Kenellä on varaa pitää hiljattain remontoitua rakennusta tyhjillään? Tehdäänkö siitä Suomen kallein kirpputori vai mikä
      Ähtäri
      10
      2227
    4. Kohtalokas laukaus

      IL 20.9.25 "Ihminen kuoli baarin edustalla Kajaanissa Poliisi ei epäile tapauksessa rikosta." "Kajaanin keskustassa on k
      Kajaani
      14
      1969
    5. Oli kiva nähdä sut

      vaikkakin kaukaa ja nopeasti. Tiedän kyllä tasan tarkkaan missä mennään, joten anteeksi jos pilasin päiväsi, ei ollut mi
      Suhteet
      25
      1939
    6. Vasemmistoliitto peruisi sosiaaliturvan heikennykset

      He palauttaisivat työttömyysturvan ja asumstuen suojaosat, eli saisi jälleen tienata 300 euroa kuukaudessa ilman tukien
      Maailman menoa
      78
      1910
    7. Työeläkkeen saamiseksi olisi tehtävä töitä

      Meillä on Suomessa iso joukko ihmisiä, joilla olisi vielä työkykyä jäljellä, mutta joilta puuttuu arjesta mielekäs tekem
      Maailman menoa
      30
      1848
    8. Jos voisit kysyä

      Kaivatultasi vielä yhden kysymyksen, mikä se olisi? Aloitan: Mitä sinä halusit minusta?
      Ikävä
      156
      1753
    9. Joko alkaa menemään tajuntaan tämä yliluonnollinen yhteys?

      Varmaan pikkuhiljaa. Muista olla kiltisti ❤️
      Ikävä
      18
      1572
    10. Linux Mint asennus kaatuu heti alkuun

      Tulee kernel panic BIOS-tekstin jälkeen. Yritän ensimmäistä kertaa asentaa Linux Minttiä vanhalle Windows 10 -läppärill
      Apua aloittelijalle
      8
      1374
    Aihe