Minnekä lähtisimme mieheni kanssa?

lomalle2010

eli isovanhemmat luvanneet lapsiamme pitää jonkin pienen matkan ajan kesällä. Poissa voisimme kuitenkin olla vain kolme yötä (kaksikin mulle riittäisi). TÄmän vuoksi lentomatkan en haluaisi olevan pitkä, että matkustus kohteeseen olisi mahd. helppo. Kohteessa ei saisi olla liikaa nähtävää, ettei tule vain loma-ahdistus, esim Rooman olen tämän vuoksi sulkenut pois. Pariisi, Lontoo, Krakova, Praha, Budapest nähty. Romanttista oloa, vähän shoppailua ja vähään kulttuuria... Jos vielä suositella kohteesta jotain ihanaa hotellia, niin olisin kovin kiitollinen. Mietin, olisiko Saksassa esim. jotain ihania pikkukaupunkeja? tai jotkin tuntemattomammat (ainakin itselleni) kuitenkin aika lähikohteet, Vilna, Bratislava, mitä niitä on... Niin ja olettaen, että kesällä jo lennellään :)

3

618

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Karolus51

      Teillä on tuossa jo joukko erittäin mielenkiintoisia kaupunkikohteita koettujen joukossa ja etsimättä tulee vielä mieleen romanttinen ja vähemmän tunnettu Kaunas, jonka lentoyhtiötkin ovat nyt löytäneet. Bratislava on myös ollut yksi suosikeistamme, ihmisen kokoinen, vanhakaupunki ja linna niitä ns. pakollisia paikkoja ja konserttiohjelmisto erinomainen, Wienin kautta pääsee helpoimmin sillä välimatkaa on vain kuutisenkymmentä kilometriä. Omassa luokassaan on tietysti myös Varsova, todellinen shoppailijan ja kulttuurinystävän kaupunki. Hyviä hotellikokemuksia ovat olleet mm. Kaunasin Reval Neris ja Varsovan ihana Jan III Sobieski. Saksan rajalla on muuten vanha mukava hansakaupunki Stettin (Szczecin), johon voi hyvin yhdistää pienen Berliinisightseeingin, pikkubussilla pääsee perille suoraan Tegelin lentoasemalta.

      • -*-*-*-

        Menit sitten ehdottamaan Varsovaa... mitä oikein mietit ;)
        Varsova on huippukaupunki, ehdottomasti matkustamisen arvoinen, mutta että 3 yötä!!!
        Mieti nyt vähän, miten yhdistät noin lyhyen loman ja Varsovan ahdistumatta.
        Kaunas tosiaan on myös kiva kaupunki, kiva että jotkut muutkin ovat sitä mieltä - siihen saattaisi 3 yön loma riittääkin.


    • Suosittelen

      Vinkkinä niin sekä Riika, Kaunas ja Vilna ovat varmasti juuri oivallisia kohteita tuon tyyppiselle matkalle. Edullisia ja äärimmäisen tasokkaita hotelleja on Reval Hotels ketjun hotellit, joita löytyy kaikista mainitsemistani kaupungeista. Revalin nettisivuilla kannattaa käydä bongaamassa hyviä tarjouksia.

      Itse tykkään kovasti Riikasta ja uskoisin, että siellä voisi olla juuri sopivasti kaikkea. Tunnin lento Helsingistä, esim. Reval Hotel Elizabete on tosi kiva, Reval Hotel Latvijan Skybaarista huikea näkymä koko Riikan vanhan kaupungin yli, ESPA kylpylä jossa voi aikas romanttisesti ottaa hoitoja parihuoneessa tai saunoa pienissä erilaisissa kahden hengen saunoissa ihan siis vaan rentoutumista. Hyviä ravintoloita paljon ja leppoisa elämisen meininki :).

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita

      Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko
      Maailman menoa
      259
      3151
    2. Marinin hallituskaudella Suomen BKT sentään kasvoi

      Tämä ns. kauhukabinetti ei ole saanut aikaan kuin vahinkoa. Otti ennätysvelat rikkaiden veroalennuksiin ja sai työttömyy
      Maailman menoa
      78
      2598
    3. Loppuiko MTV3 näkymästä? Vinkki, miten näet mm. Salatut elämät jatkossa

      MTV:n maksuttomien tv-kanavien (MTV3, MTV Sub, MTV Ava) näkyvyys Elisan palveluissa päättyi 12.5.2026. Tämä aiheutti har
      MTV3
      28
      1745
    4. Oho! Martina Aitolehti teki radikaalin hiusmuutoksen - Uskaltaisitko itse?

      Martina Aitolehti on menestyvä yrittäjä. Nyt hän on mukana Erikoisjoukot-realityssä. Erikoisjoukoissa Aitolehti nähdään
      Kotimaiset julkkisjuorut
      70
      1655
    5. Drone-epäily Uudellamaalla

      Ihmisiä kehotetaan siirtymään sisätiloihin. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012008358.html
      Maailman menoa
      185
      1603
    6. Muistatko? Pete Parkkonen kohahdutti intiimillä videolla - Katso se tästä!

      Pete Parkkonen sai kohujulkisuutta Kohta sataa -videolla. Nyt Parkkonen voi kohahduttaa Euroviisuissa ainakin silloin, j
      Kotimaiset julkkisjuorut
      18
      1280
    7. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      69
      1191
    8. 66
      1143
    9. Mitä jos soitan sulle niin ettei numero näy?

      😊
      Ikävä
      95
      1043
    10. Kullannuput kaahas Stopintakaa ja kolari...

      Tätä se mun uneni tiesi...
      Ilmajoki
      24
      909
    Aihe