Kaupungin ja ehkä sitä myötä sitten lajin vaihdon tiimoilta kyselisin kyseisestä lajista:
Hokutoryu:ssa kun on paljon lukkoja, niin päädytäänkö niissä useasti maahan?
Kuinka paljon lajissa sparrataan?
Jos esim. kestää puoli vuotta saada seuraava vyö, niin harjoitellaanko koko tämä aika seuraavan vyön tekniikoita?
Onko puukkotekniikat suoraviivaisia ja tehokkaita?
Eipä tässä muuta tule heti mieleen.
Hokutoryu:ssa kun on paljon lukkoja, niin päädytäänkö niissä useasti maahan?
Kuinka paljon lajissa sparrataan?
Jos esim. kestää puoli vuotta saada seuraava vyö, niin harjoitellaanko koko tämä aika seuraavan vyön tekniikoita?
Onko puukkotekniikat suoraviivaisia ja tehokkaita?
Eipä tässä muuta tule heti mieleen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Lukot tehdään yleensä maassa.
Sparrataan paljon.
Ei tarvitse puolta vuotta reenata vyöhön,
paitsi mustaan.
Puukkotekniikat korostavat väistöä,
eivät ole samalla tavalla suoraviivaisia,
kuin esim. krav magassa.
niin ei keltaseen tarvi ½ vuotta treenata muihin kyllä menee kauemmin
Minun käsitykseni Hokutoryusta on hiukan toisenlainen. Voisin päätellä roycen nimimerkistä, että hänen seurassaan on otettu paljon vaikutteita brassijujutsusta, joten erot voi osittain johtua tästä. Oma seuramme painottaa enemmän Hokutoryun perusominaisuuksiin.
"Lukot tehdään yleensä maassa."
Näin ei mielestäni ole, vaan useimmissa lukoissa lukottaja on pystyssä. tämän voi takristaa esim finjutsu.comista, jossa on numeroitujen hallintaotteiden lista. Näitä on toistakymmentä ja vain parissa lukottaja on maassa.
"Sparrataan paljon."
Riippuu vetäjästä.
"Ei tarvitse puolta vuotta reenata vyöhön,
paitsi mustaan."
Ainoastaan keltaisen vyön saa alle puolen vuoden treenillä. Oranssiinkin pitää jo olla 8kk keltaisesta. Varsinainen vyökokeeseen valmistautuminen ei toki yleensä vie puolta vuotta.
Kun on tietyllä vyöasteella vyökoetekniikat vievät suurimman osan harjoittelusta. Ei välttämättä niin, että hinkataan samoja yhdistelmiä, vaan että perustekniikassa painotetaan näitä juttuja. ( aiempia asioita) Esim. vihreään vyöhön vaaditaan kuusi perusheittoa ja oranssit vyöt harjoittelevat (heitoista) pääosin vain näitä. Niitä voidaan kuitenkin yhdistellä monilla muillakin tavoilla kuin vyökokeessa kysyttävillä. Tietenkin joskus treenataan ufoja, jotka ei liity mihinkään vyökokeeseen, mutta tämä on poikkeuksellista. Tosin nyrkkeilyhanskoilla otetaan usein sparria, mikä ei kuulu minkään vyön kokeeseen.
"Puukkotekniikat korostavat väistöä,
eivät ole samalla tavalla suoraviivaisia,
kuin esim. krav magassa."
Toisaalta escrimaan verrattuna ne ovat suoraviivaisia ja voisipa sanoa jopa että karkeita. Tosin on olemassa hokutoryuopettajaia, jotka sekoittavat escrimaa mukaan veitsiharjoitteluun. Hokutoryun veitsenkäyttötekniikat tulevat melko tummilla vyöasteilla ja ovat erinomaisen brutaaleja. Ne on käsittääkseni tarkoitettu lähinnä sotilastarkoituksiin.
Eiks tää ole se suomalaisten itse kehittämä sotataito?
Hokutoryu on Auvo Niinikedon Suomessa kehittämä tyylisuunta. Alkuperänä ovat lähinnä länsimaiset jujutsutyylit ja kickboxing. Myös karatesta, nyrkkeilystä ja judosta on vaikutteita.
Hokutoryuhun kuuluu myös sotilaskäyttöön tarkoitettuja tekniikoita, mutta varsinainen sotataito se ei ole. Sekoitat sen mahdollisesti kas-piniin?
-Tarkoitin lukkojen maassa tekemisessä, että kaveri on maassa. Hän voisi olla myös pystyssä.
-Tietääkseni useimmissa seuroissa sparrataan paljon.
-Vyökokeeseen ei reenata puolta vuotta, kylläkin minimiajat ovat täysin eri asia.
-Hokutoryun veitsitekniikoissa yleensä pyritään ottamaan puukkokäsi hallintaan. On mielipidekysymys pidetäänkö sitä suoraviivaisena. Mielestäni escriman tekniikat ovat lähempänä krav magaa. Kokemusta on kummastakin lajista.