Julkisuudessa paljon väitetään että 2-tyypin diabeteksen voi parantaa elintapoja muuttamalla. Tämä ei pidä paikkaansa. 2-tyypin diabeteksen voi ruokavaliolla saada hetkeksi jopa vuosiksi kuriin mutta sieltä se sitten taas ilmaantuu. Tämä sairaus on monimuotoinen sairaus. Tätä sairastaa niin laihat kuin pyöreät.
Itselläni on suvussa 2-tyypin diabetestä ja sairastuneet ovat normaalipainoisia.
Itselläni on suvussa 2-tyypin diabetestä ja sairastuneet ovat normaalipainoisia.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Pistäppä vähän tieteellistä raporttia tulemaan joka vahvistaa väitteesi. Se ei nimittäin pidä paikkaansa.
LCHF/VHH ruokavaliolla voi hyvin suuri osa selvitä ilman lääkitystä.
LCHF ruokavalio on Ruotsin Sosiaalihallituksen suosittelema tieteseen ja kokemukseen perustuva hoitomuoto D2:ssa ja painonhallinnassa.
Olen sairastanut tautia kuusi vuotta, ollut käytössä pillerit ja pitkävaikutteinen insuliini. Sitten vaan ilman mitään ruokavaliota ja erikoisliikuntaa tauti "parani." Sokerit ovat olleet vuoden täysin normaalit. En syö sen kummoisemmin kuin ennenkään, olen ylipainoinen.Voin hyvin.
Silloin kun sairastuin, olin juuri laihduttanut 29 kiloa. Katsotaan nyt. Paha sanoa mikä se totuus oikein on.
Äärettömän laiha, suorastaan rasvaton serkkuni sairastaa myös D2-sairautta ja lääkettä kuluu. Dietillä on.
Kerro lisää.
Virhediagnoosi ?
Mitä lääkäri sanoo?
??
terveisin
Syöpä ja 2-tyypin diabetes ovat sairauden ilmenemismuotona hyvin samanalaisia. Syöpä voi olla paikallinen ja se ei etene mihinkään. Samoin 2-tyypin diabetes voi olla hitaasti etenevä tai jäädä paikalleen.
Olisi erittäin hyvä saada mukaan vähän perusteluja eikä pelkkiä väitteitä/arveluja.
Ketju on syytä pitää asiallisena. Suomalaisten ja ruotsalaisten diabetes ei eroa toisistaan.