Auttakaa ensikertalaista hädässä!

osaamaton opiskelija

Elikkä minulla olisi nyt sellainen ongelma, että kun tarkoituksenani on matkata työssäoppimaan Slovakiaan tänä viikonloppuna tai viimeistään alkuviikosta. Nyt kun Islannin tulivuorenpurkauksesta johtuvat tuhkapilvet haittaavat lentoliikennettä, olen pakon edessä etsinyt itselleni vaihtoehtoreittiä junaliikenteestä. Halvalla pitäisi päästä ja reitinkin olen suurin piirtein löytänyt, mutta...

En ole koskaan ennen matkustanut yksin missään ja näin ollen tarvitsen apua seuraavanlaisissa asioissa:

- VIISUMIT (mistä, miten, kuinka nopeasti, hinta?)
- HINTATIEDOT (junayhteyksistä löysin tiedot, mutta hinnoista ei aavistustakaan, mistä?)
- MATKALIPPUJEN OSTO (onko mahdollista etukäteen, mistä jne?)
- MATKATAVARAT (onko junalla matkustettaessa matkatavaroilla jotain rajoituksia kuten lentäessä?)

Tunnen olevani täysin tyhmä ja tietämätön enkä oikein osaa etsiä informaatiota internetistäkään tai en vain tunnu löytävän.

5

645

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tässä tietoa

      Viisumit: mitkä viisumit??? Matkustat koko ajan EU:ssa!

      Hintatiedot: VR:lta tai kyseisen maan rautatieyhtiöltä suoraan

      Matkalippujen osto: isommat juna-asemat (ainakin Helsinki ja Tampere) myyvät kansainvälisiä lippuja jos haluat etukäteen ne ostaa. Netissä myös pystyy joitakin lippuja ostamaan jos luottokortti löytyy.

      Matkatavarat: Euroopan junissa ei rajoituksia ole, kunhan et vie muiden paikkoja matkatavaroidesi kanssa (eli sama systeemi kuin Suomessakin)

      • e6ne

        Soita VR:N ulkomaan junaliikenteen neuvontanumeroon,he neuvovat. Tai käy paikan päällä.


    • matkallavaan

      junahinnat löytyy aika pitkälti banh.de:stä kans. kun vaan tekee tilin ja kirjautuu sisään. ei maksa mitään. sieltä saa myös hyvin aikataulut.

      viisumia et tarvi tosiaan eu:ssa. hehe.

      ehdotan että otat yölaivan tukholmaan, päivä sielä, yöjunalla berliiniin, päivä ja yö sielä, aamujunalla prahaan, päivä sielä ja iltajunalla wieniin ja yö ja seuraava päivä sielä, sitten onki tunti niin oot jo slovakiassa.

      HUOM. ainaki esim. tsekissä jos ostat lippua niin kannattaa kysyy paikallinen viereen, sillon saa yli puolet halvemmalla. niillä on kalliit hinnat, mutta AINA jotain alennuksia, joita pitää osata kysyä. paikalliset osaa jos vaan on joskus junalippuja ostellu.

      • eu01

      • savolainen_

        "ainaki esim. tsekissä jos ostat lippua niin kannattaa kysyy paikallinen viereen, sillon saa yli puolet halvemmalla"

        Onpahan omituista.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois

      Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait
      Maailman menoa
      23
      3123
    2. Hei! Halusin vain kertoa.

      En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso
      Tunteet
      3
      743
    3. Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän

      Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 🫩
      Ikävä
      68
      740
    4. Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?

      Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani
      Rakkaus ja rakastaminen
      3
      660
    5. Mistä tietää, onko hän se oikea?

      Siitä, kun sitä ei tarvitse miettiä. Siitä, kun hänen olemassa oleminen ja ajatteleminen saa hymyilemään. Siitä, kun ha
      Ikävä
      35
      597
    6. Miten voitkin olla aina niin fiksu

      ...aina niin huomaavainen, kärryillä ja kartalla. Yritän etsimällä etsiä sinusta jotain vikaa, että saisin pidettyä sydä
      Ikävä
      32
      591
    7. Oletko varma

      Ettei meistä tule mitään?
      Ikävä
      40
      521
    8. Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen

      Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es
      Maailman menoa
      19
      520
    9. Sofia Zida puhuu rehellisesti suhteesta Andy McCoyhin: "Se on ollut mulle tavallaan..."

      Sofia ja Andy, aika hellyttävä parivaljakko. Sofia Zida on mukana Petolliset-sarjassa. Hänet nähtiin Yökylässä Maria Ve
      Suomalaiset julkkikset
      3
      519
    10. Mitä ajattelet

      Meistä nykyään.
      Ikävä
      36
      505
    Aihe