Auttakaa ensikertalaista hädässä!

osaamaton opiskelija

Elikkä minulla olisi nyt sellainen ongelma, että kun tarkoituksenani on matkata työssäoppimaan Slovakiaan tänä viikonloppuna tai viimeistään alkuviikosta. Nyt kun Islannin tulivuorenpurkauksesta johtuvat tuhkapilvet haittaavat lentoliikennettä, olen pakon edessä etsinyt itselleni vaihtoehtoreittiä junaliikenteestä. Halvalla pitäisi päästä ja reitinkin olen suurin piirtein löytänyt, mutta...

En ole koskaan ennen matkustanut yksin missään ja näin ollen tarvitsen apua seuraavanlaisissa asioissa:

- VIISUMIT (mistä, miten, kuinka nopeasti, hinta?)
- HINTATIEDOT (junayhteyksistä löysin tiedot, mutta hinnoista ei aavistustakaan, mistä?)
- MATKALIPPUJEN OSTO (onko mahdollista etukäteen, mistä jne?)
- MATKATAVARAT (onko junalla matkustettaessa matkatavaroilla jotain rajoituksia kuten lentäessä?)

Tunnen olevani täysin tyhmä ja tietämätön enkä oikein osaa etsiä informaatiota internetistäkään tai en vain tunnu löytävän.

5

663

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tässä tietoa

      Viisumit: mitkä viisumit??? Matkustat koko ajan EU:ssa!

      Hintatiedot: VR:lta tai kyseisen maan rautatieyhtiöltä suoraan

      Matkalippujen osto: isommat juna-asemat (ainakin Helsinki ja Tampere) myyvät kansainvälisiä lippuja jos haluat etukäteen ne ostaa. Netissä myös pystyy joitakin lippuja ostamaan jos luottokortti löytyy.

      Matkatavarat: Euroopan junissa ei rajoituksia ole, kunhan et vie muiden paikkoja matkatavaroidesi kanssa (eli sama systeemi kuin Suomessakin)

      • e6ne

        Soita VR:N ulkomaan junaliikenteen neuvontanumeroon,he neuvovat. Tai käy paikan päällä.


    • matkallavaan

      junahinnat löytyy aika pitkälti banh.de:stä kans. kun vaan tekee tilin ja kirjautuu sisään. ei maksa mitään. sieltä saa myös hyvin aikataulut.

      viisumia et tarvi tosiaan eu:ssa. hehe.

      ehdotan että otat yölaivan tukholmaan, päivä sielä, yöjunalla berliiniin, päivä ja yö sielä, aamujunalla prahaan, päivä sielä ja iltajunalla wieniin ja yö ja seuraava päivä sielä, sitten onki tunti niin oot jo slovakiassa.

      HUOM. ainaki esim. tsekissä jos ostat lippua niin kannattaa kysyy paikallinen viereen, sillon saa yli puolet halvemmalla. niillä on kalliit hinnat, mutta AINA jotain alennuksia, joita pitää osata kysyä. paikalliset osaa jos vaan on joskus junalippuja ostellu.

      • eu01

      • savolainen_

        "ainaki esim. tsekissä jos ostat lippua niin kannattaa kysyy paikallinen viereen, sillon saa yli puolet halvemmalla"

        Onpahan omituista.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Petteri Orpo on satusetä

      Väittää että työllisyys on Suomessa samalla tasolla kuin hallituksen aloittaessa kesällä 2023. Fakta on, että työllisi
      Maailman menoa
      93
      3554
    2. Orpo ja Purra, käykää hakemassa oppia Espanjasta

      Espanja on näyttänyt kuinka kova työttömyys nujerretaan ja saadaan maan talous palautettua nousu-uralle. Ei ole häpeä kä
      Maailman menoa
      56
      2526
    3. Porvarimedia: Räsänen vei Lindtmanilta pääministerin paikan

      Lisäksi suomalaiset ovat innostuneet tuhlaaman, koska kuluttavat inflaation verran enemmän rahaa. Eikö porvarimedialla
      Maailman menoa
      15
      2448
    4. Jääkiekon MM:t pitää siirtää MTV:ltä Ylelle

      Persuille ikäviä uutisia taas. . Valtioneuvoston asetuksen mukaan MM-kisat kuuluvat kansallisesti merkittäviin tapahtumi
      Maailman menoa
      70
      2306
    5. Ruotsi laskee jälleen bensaveroa, Riikka irvailee tumput suorana

      Euron bensa oli persujen vaalilupaus, mutta kohta alkaa olla kolmosella alkavia litrahintoja. Meanwhile in Sverige: "
      Maailman menoa
      16
      2191
    6. Olitkin liian hyvää ollaksesi totta nainen

      Ihastuin ja rakastuin, mutta se on minun ongelma. Ei sinun.
      Ikävä
      102
      1242
    7. Kaste pelastaa ihmisen

      Kristittyjen kirkkojen toimittama yksi Kaste on Jumalan tekemä pelastusteko, jossa perisyntiin hengellisesti kuollut ihm
      Kaste
      567
      1107
    8. Uskon todistus

      Oikean uskovaisen ja nimikristityn erottaa siitä, että Jeesukseen uskova korottaa Jeesusta ja uskoa Häneen, mutta nimik
      Kaste
      261
      1016
    9. Ensin oli armo - sen jälkeen tuli usko

      Me emme ansaitse armoa omalla uskollamme. Armo on ansaitsematonta rakkautta mikä synnyttää meidät uudesti Jumalasta. K
      Luterilaisuus
      400
      1015
    10. Elisalla ja MTV:llä lihava riita - MTV:n kanavienlähetykset ovat katkeamassa Elisan asiakkailla

      Kaikkien MTV:n kanavien televisiolähetykset ovat katkeamassa Elisan kaapeli-tv-asiakkailta. https://www.is.fi/digitoday
      Maailman menoa
      142
      979
    Aihe