Ostin viikonloppuna Muurlan lasitehtaan myymälästä RistoMatti Ratian laseja, joita luulin suomalaisiksi ja Suomessa valmistetuiksi. Pakkauksessa luki Muurla, Suomi ,Finland jne..
Kun olin avannut pakkauksen, huomasin lasin pohjassa sanan ITALY. Kysyin muurlan tehtaan sivujen kautta suoraan, että missä niitä valmistetaan ja miksi pakkauksessa ei mainittu sanallakaan Italiaa tms.
ja vastaus oli että KYLLÄ näitä tehdään koneellisesti Italiassa ja pakataan Suomessa. Tuli kyllä sellainen olo, että huijausta on tämäkin homma.
Mitä mieltä olette siitä, että pitääkö valmistusmaa merkata pakettiin, vai onko vika vain minun korvieni välissä, kun tyhmänä uskon tukevani suomalaista yrittäjyyttä.
MUURLAN LASI onkin Italiasta
4
3739
Vastaukset
- w.c.fields
Jos siinä paketissa lukikin että "Murano".
Paketti on kyllä harhaanjohtava. Kannattaisi kysäistä vaikka kuluttaja-asiamieheltä.- vaasi
paha maku jää tuosta ei kehenkään voi luottaa muualla teetetään halvalla meille kova hinta,mihin voi luottaa.
- AnnnnnnnnnnnnnnnnZa
Riittää, että lasit pakataan Suomessa jolloin sitä voidaan sanoa suomalaiseksi. Iittalalla sama juttu, konelasi tulee ulkomailta.
siitä tulisi ilmoittaa pakkauksessa. Harhaavjohtava pakkaus, kun on maininta Suomesta,muttei sanakaan Italiasta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit986168KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3495637Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei602673Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521072098Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1071798- 1251744
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro191623Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1801287- 731197
Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään331058