Muistakaa kaikki, että historiankirjoittaja on helppo olla. Mutta tulevaisuuden ennustaja onkin jo vaikeampi homma. Tietyt tahot tässäkin kunnassa tuijottavat vain historiaa.
Nyt pitää kaikkien katsoa vain eteenpäin ja uhontaa jo menneet, vihdoinkin.. Menneet ovat menneitä ja niille ei voi enää mitään. Kaikkien ihmisten energioiden on keskityttävä nyt tulevaisuuteen, etenkin Jämsän tulevaisuuteen.
Tällä voidaan Jämsä saada nousuun. Miettikää.
Nyt pitää kaikkien katsoa vain eteenpäin ja uhontaa jo menneet, vihdoinkin.. Menneet ovat menneitä ja niille ei voi enää mitään. Kaikkien ihmisten energioiden on keskityttävä nyt tulevaisuuteen, etenkin Jämsän tulevaisuuteen.
Tällä voidaan Jämsä saada nousuun. Miettikää.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Historia muistaa vain voittajat. Ei tapaa, jolla voitto saavutettiin.
"Nyt pitää kaikkien katsoa vain eteenpäin ja uhontaa jo menneet, vihdoinkin.. Menneet ovat menneitä ja niille ei voi enää mitään. Kaikkien ihmisten energioiden on keskityttävä nyt tulevaisuuteen, etenkin Jämsän tulevaisuuteen."
Viisaita sanoja. Virheitä ei saada tekemättömiksi, vaikka niitä kuinka itketään. Opiksi niistä tietenkin voidaan ottaa.
On ikävää että tälläkin palstalla muutamat katkeroituneet ihmiset purkavat myrkkyään joka ikinen päivä. Sillä tavalla ei mitään asioita edistetä. Positiivinen ajattelu ja yhteen hiileen puhaltaminen sen sijaan tekisi ihmeitä.
"Virheitä ei saada tekemättömiksi, vaikka niitä kuinka itketään."
Minun ymmärtääkseni kukaan ei koskaan ole edes tehnyt yhtään virhettä. Tai yhtään virhettä ei ole myönnetty. Mitä virheitä nyt ei saisi itkeä unohduksiin?
Mutta olen samaa mieltä : kun kukaan ei ole tehnyt yhtään virhettä ts virheen tekeminen teoriassakin on mahdotonta, niin mistä tulis se viisaus mikä tavalliselle ihmiselle tulee kantapään kautta.
Jos systeemissä ei ole sellaista toimintatapaa, että se tunnistaisi virheitään ja oppisi niistä, ei mikään toivomus siitä, että unohdetaan menneet auta.
Jämsän kaupunginorganisaatio toimii jo täydellisesti, eikä se tule tekemään virheitä. Jos joskus menneisyydessä on virheitä tehty niitä ei tunnusteta. Ennen päätöksentekoa osallistuminen valmisteluun ei ole mahdollista ja jälkikäteen annettua palautetta ei oteta vastaan. Vain Toyota ja muut heikot pyytelevät tekojaan anteeksi.
Jos Jämsän kaupunki olisi oppiva organisaatio se pyrkisi pään säkkiin laittamisen sijasta kehittämään toimintaansa palautteen avulla.
"Palautteen puuttuminen hidastaa muutosten läpivientiä, sillä henkilöstö ei saa avointa palautetta työstään. Ilman toimivaa palautteenantojärjestelmää tai taitoja yrityksen on vaikea kehittyä haluamaansa suuntaan. Yksilötasolla palaute mahdollistaa oppimisen, kehittymisen ja itsetunnon vahvistumisen.
Positiivinen palaute työstä saa ihmisen tuntemaan arvostusta sekä hyväksyntää
ja se saa myös hyvälle tuulelle. Rakentavaakin palautetta tarvitaan. Sanontakin kuuluu, että virheistä oppii. Emme itse pysty aina havaitsemaan kaikkia mahdollisuuksia parantaa toimintaamme emmekä
välttämättä ymmärrä kaikkien tekojemme vaikutuksia ja seurauksia. Mikäli epäonnistumisesta ei saa palautetta, voi olla, että oppimista ei tapahdukaan." (Satu Suominen)
Tämä palsta taitaa olla oikein naivistien ilotalo. Kun kaupungin johto ja luottamushenkilöt ovat täydellisiä typeryksiä, jotka tuhlaavat Jämsän kaupungin sähköosakkeiden myynnistä tulleet
120 000 000 markan rahat ja rahastoja 100 000 000 masrkan arvosta, veklkaannuttavat kaupunkia kohta jo 100 000 000 miljoonan markan arvosta, sekä nostavat kaupungin verot valtakunnalliselle huipputasolle NIIN PITÄISIKÖ NÄILLE VAIN KIITTÄÄ JA SILITTÄÄ NÄIDEN TYPERYSTEN PÄÄTÄ JA SANOA JATKAKAA VAIN KYLLÄ MEILLÄ VERONMAKSAJILLA ON VIELÄ OTTETTAVAA - viekää tuhkatkin pesästä.
Kyllä nyt on typerimmille alettava antamaan potkuja.
Kaupunginjohtaja Mattilalla on ollut oikeat otteet mutta mitä yksi johtaja mahtaa kun sata johtajaa tekee entistää suurempia tyhmyyksiä.
Veronmaksajien on aloitettava todellinen laillisin keinoin tapahtuva taistelu oikeuksiensa ja kaupungin puolesta.
Arkkitehti ei tiedä edes missä on Vitikkalan saha sijainnut vaikka on ollut kaupungin palkkalistoilla jo yli kaksikymmentä vuotta. Todella typerää. Arkkitehti ei tiedä, että kaavoitus myrkkyjen kyllästämälle vanhalle saha-alueelle edellyttää ympäristöselvitystä myrkkytutkimuksineen.
Seuraavana kaavoituskohteena varmaankin on Olkkolan sahan alueen kaavoittaminen kerrostaloille. Holisevan sahan alue on seuraava ja Ryypön sahankin alue löytyy vielä myrkkytonttien joukosta.
Arkkitehdiltä puuttuu alkeellinen julkisuuslakiin perustuva asianosaisten kuulemisen taito.
Hän on ollut Jämsän kaupungin johtaja joka luulee ettei kukaan muu tiedä mitään ja sen takia ei kaupungin asukkaita voi kuulla. Nytkin hän väittää ettei kukaan muukaan tietänyt Vitikkalan sahan sijainnista mitään vaikka häneltä kysyttiin asiaa kokouksessa. Arkkitehti vastasi että saha ei sijainnut koulun tontiksi suullitellulla alueella. Typeryyden typeryyttä.
Hei, pian tulee kaupunginjohtajan paikka auki. Hae ihmeessä! Kyllä noin viisaita ajatuksia pudotteleva varmaan valitaan. Pääset erottelemaman epäkelvot ja valitsemman tilalle syntyperäisiä paikkakuntalaisia, jotka tietävät sahojen myrkytkin ihan tutkimatta.
Kun nämä "myrkyt" kerran ovat noin yleisesti olleet Jämsän viisaiden tiedossa, niin miksi he eivät ole aikaisemmin ryhtyneet kovistelemaan virkamiehiä tutkimuksen tekoon. Nämä lasten hyvinvoinnista huolestuneet tietäjät ovat vain tyynesti katsoneet sivusta kuinka lapset käyvät pelaamassa sillä "supermyrkkyjä sisältävällä vaarallisella" kentällä. Miksi näin on tehty? Vai onko säästetty tietoa kunnon kohua varten?