Vuokralaisella on laaja kotivakuutus. Vuokratussa huoneistossa menee vuokranantajan omistama vanha kodinkone rikki ja siitä aiheutuu kosteusvauria. Vaurio ei johdu millään tavalla vuokralaisesta eikä hänen omaisuuttaan ole vaurioitunut. Korvaako vuokralaisen nimissä oleva kotivakuutus kuitenkin vahingoista jotain vuokranantajalle? Ja kenen tuota mahdollista korvausta tulee hakea ja kenelle se maksetaan?
(Jos ei vakuutus korvaa, niin miksi vuokranantajat sitten monesti vaativat vuokralaiselta kotivakuutuksen ottamista??)
Mitä vuokralaisen kotivakuutus korvaa?
5
770
Vastaukset
Vakuutus korvaa vahinkoja jotka ovat vakuutuksenottajan vastuulla. Siten tuollaisessa tilanteessa vakuutusyhtiö ei tietenkään halua korvata jotain jota heidän ei tarvitse korvata.
Toki te voitte yhteistuumin huijata vakuutusyhtiötä siitä kenen kone se oli, vaikkei noissa mitään bonuksia ole niin sitä ei ilmaiseksi kannata tehdä.
Ja niitä vakuutuksia tietysti vaaditaan sellaisia vahinkoja varten joissa vakuutettu on vastuussa.- Silloin korvaisi
vakuutus , eikä taloyhtiön vakuutus.
Paska tsägä mutta vuokralainen vastaa.
Olisi kannattanut ostaa oma.- Ööö...
Nim. "Silloin korvaisi": Kerrotko miksi ihmeessä mielestäsi vuokralaisella olisi esitetyssä tilanteessa jonkinlainen korvausvastuu??
- vain omaansa
Ei ole vuokralaisen tai hänen vakuutuksensa vastuulla. Vuokranantaja maksaa, koska kyse on hänen koneestaan.
- tyhmyyttään?
"miksi vuokranantajat sitten monesti vaativat vuokralaiselta kotivakuutuksen "
no sitäpä on monasti ihmetelty...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan uusi poikakaveri
Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu2053121Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.
Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva2391600Laita mulle viesti!!
Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus931451- 891349
Vanhemmalle naiselle
alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e461314Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen
No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.1551228Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin121168Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!
"Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze123999Miehelle...
Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät89922Tuntuu liian hankalalta
Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.44803