lujitemuoviveneen korjaus

juntii

Juu eli tarkotuksena ois korjata lujitemuoviveneestä pohjassa oleva reikä, mites tällänen tehdään? Kiitos.

5

6223

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 2232
    • dssaaa

      Ihan helppoa tuo paikkaaminen on. Paikkasin viime kesänä soutuveneestä pohjassa olleen reiän, ja hyvä tuli. Kyljessä olevan reiän paikkaamine hankalempaa jos paikasta pitää saada huomaamaton.

      Topkoatti kannattaa hioa huolella reiän ympärilt, sitten vaan hartsilla ja lasikuidulla kerroksia ja ilmakuplat pois. Annata kuivua kunnolla ja gelcoattia tai topcouttia päälle.

      • adsoäfoäadsfoäadsf

        mites joku sikamöllykkä, eikös semmonen pelaa kans, tai jos on rahan kanssa tiukkaa niin wyrthiä!


    • ei tavan hartsia

      Jos pitää yhtään suurempi reikä korjata (yli peukalon kokoinen), älä käytä tavallista polyesterihartsia (eli sitä perusmömmöä mihin sekoitetaan vain pieni nokare kovetetta) vaan osta 2k-epoksia lasikuitumattoa. Ei se maksa paljon sen enempää. Polyesterihartsin tarttuvuus kovettuneeseen polyesterihartsiin on yksinkertaisesti vaan tosi huono. Se toimii ok uuden veneen rakennuksessa, mutta korjauksissa se pitäisi lailla kieltää.

      Muuten esim. terpolin ohjeet ovat kyllä asialliset viistotusten ja karhennusten yms suhteen.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Puhut olevasi hyvä ja kiltti ihminen

      Mutta todellisuudessa oletkin itsekeskeinen ja omahyväinen. Kaiken pitää pyöriä sinun ympärilläsi, kuten esimerkiksi tää
      Ikävä
      165
      2264
    2. Kimmo Kivelä mikä pösilö.

      Kirkkoherra kehtaa kitistä saamastaan kunniamerkistä. Onpa törkee äijä. Ei niin pientä ojaa että meidän kirkkoherralla
      Kiuruvesi
      31
      1697
    3. Nainen kaunokainen

      Mitä teet tänään illalla?
      Ikävä
      56
      1408
    4. Olisin halunnut...

      Olisin halunnut jutella kaikki asiat selväksi. Olen joskus kirjoittanut tänne huonossa mielentilassa ja todella ajattele
      Ikävä
      98
      1368
    5. Paljonko sinulla nainen on velkaa tai säästöjä?

      Sitä tässä mietin jatkoa ajatellen.
      Ikävä
      125
      1285
    6. Tänään on mun viimeinen päivä kanssas Sun

      Tänään on mun viimeinen päivä Kanssas sun, täydellinen Ennenkuin mun mentävä on Kaihtimien välistä valo Tunkeutuu uniisi
      Ikävä
      209
      1078
    7. Hyvä kuolema?

      Niin.. minulta taas raskaamman puoleinen aloitus.. Olen kuunnellut äänikirjaa hyvästä kuolemasta keskiajalla ja siinä o
      Sinkut
      102
      1040
    8. Ollila työt

      Ei kyllä ole kehumista näiden töistä!!Paitsi isä Ollila kyllä jaksaa ajella ja kyylätä mitä muut tekee.
      Oulainen
      24
      1035
    9. Kulta miten menee

      Mitä tunnet nyt.
      Ikävä
      68
      1028
    10. Nyt faktoja tiskiin mies

      Kerro kaikki syyt miksi en kiinnosta. Arvaan jo joitain, mutta haluan kuulla ne sinulta.
      Ikävä
      77
      1015
    Aihe