Vuorenkilpi

Ruma Kilpi

Olen muuttanut maaseudulle ja puutarhassa on suurehko hoitamaton vuorenkilpi alue. Kasvusto on ollut huonolla hoidolla ja oli jo viime kesänä järkyttävän näköinen. Joukossa paljon kuolleita lehtiä ja mustia pötkylöitä ja todella epäsiistin näköinen. Muutama kukkanenkin kyllä joukosta pilkisti, mutta se ei paljoakaan mieltä kohottanut. Miten saan alueen kuntoon vai luovunko vuorenkilvistä kokonaan ja kylvän nurmikon tilalle? Olisin valmis kaivamaan maasta kaiken pois, kääntämään maan ja istuttamaan siihen vuorenkilppien elossa olevia osia tai jotain muuta parempaa. Jos istutan noita vuorenkilpiä, niin millaisia taimia sieltä kaaoksesta kannattaisi etsiä?

12

16865

    Vastaukset 12

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hippilippil.

      kaikki lehdet pois ja hienosti kasvoi uudet lehdet tilalle.

      jos et jaksa huonoja sieltä onkia pois tai nostaa kaikkia ylös ja istuttaa uudestaan, niin leikkaa matalaksi vaan. kyllä se siitä uudistuu :)

    • Kasvidyykkari

      Vuorenkilpi on todella luja kasvi. Yksi konsti on leikata kaikki näkyvä lehdistö pois, laittaa uutta hyvää multaa kerros koko alueelle ja jo samana kesänä siinä on uusi kasvusto. Paikalle jäänyt juuristo pukkaa uutta lehteä.

      Isompi työ on ottaa kaikki pois, kääntää ja parantaa maa sekä istuttaa uudelleen alkuja, jotka otat siitä kasvustosta. Vuorenkilpi alkaa kyllä, kun on pari kolme lehteä ja vähän juurta. Jos saat kasvustosta vain juurettomia pistokkaita, kastele hyvin ja peitä harsolla muutamaksi viikoksi niin alkaa. Jos kasvusto jää mielestäsi harvaksi, laita kaikki poistamasi vuorenkilvet johonkin pihasi joutomaalle, niin loppukesästä saat uusia alkuja paljon.Eikä tarvitse edes pahemmin istutella. Minä sain hyviä alkuja kun naapuri oli viskannut vurenkilpiä kasaksi tonttinsa reunalle ja ne olivat alkaneet itsestään uuden elämän siinä kasassa ja naapuri antoi luvan ottaa kaikki. Ja minullehan kelpasi.

      Vaikka vuorenkilpi on hieman tylsähkö kasvi, on se kuitenkin mainio kasvi sellaisiin paikkoihin missä juuri muut kasvit ei menesty. Itselleni laitoin sitä varjoisalle pihalle, jossa edes nurmikko ei menesty.

    • nurtsia

      Älä ainakaan nurmikkoa siihen suunnittele. Nurtsi on puutarhan kallein ja työläin osa. Itse ainakin yritän kaikin keinoin vähentää nurmikkoa.
      Sen sijaan mielelläni ottaisin markilleni lisää vuorenkilpeä, joka mielestäni on kaunis ja helppo hoidettava. Sehän on lähes ainavihanta, ja painopiste on lehdistöllä - ei niinkään kukinnalla.
      Luulen, että saat kasvustosi uuteen nousuun lisäämällä niiden tyvelle ohuen kerroksen hyvää multaa.

      • 20

        Minä olen aika surutta repinyt ylimääräisiä juuria ja lehtiä pois. Se on kova leviämään, mutta siellä, missä sen saa tehdä se on oivallinen kasvi.
        Meillä on talon ympärillä sitä. Kukkapenkeistä otan loputkin pois. Ajan kanssa se leviää ja pienentää nurmikkoa. Mun mielestä vuorenkilpi jää harvaksi, ellei sitä istuta uudelleen. Niitä paksuja juuria vaan multaan ja siitä se lähtee. Toisaalta voin itsekin kokeilla mullan lisäystä sitten joskus.
        Muutamasta pistokkaasta sitä riittää nyt kymmenille metreille...


    • heinikko-

      siinä sulle maatalossa jotain duunia minkä saatat hallita.

    • niitä ylös

      Kasvusto kohenee eka kesänä, kun nypit huonot maanpäälliset osat pois, levität kanankakkaa ja reilusti uutta multaa joka paikkaan, joka kevät samat toimet. Jos syksyllä on vielä isoja paljaita paikkoja, niin kaiva niihin kohti potero ja istuta uusia taimia.
      Niitä mustia lehtiä tulee muuten jatkossakin joka talvi, revit vain pois ja sillä hyvä.

      • että sillai

        Uudistin kans penkkiä ja toissa kesänä hävitin muutaman neliön toisesta kohtaa ja siirsin osan kellarin katolle pötkylän puolen metrin välein. Viime kesänä kukki jo komeasti . Nyt koko kumpu peitossä. Mahtavan näköinen


    • ei_turhake

      Vuorenkilpi - Bergenia - Siperian teehttp://blogit.meillakotona.fi/sonjanpuutarhassa/voimajuomaa-puutarhasta/ upeita kuvia
      http://www.ksml.fi/kotimaa/Voimajuoma-Siperian-tee-syntyy-vuorenkilven-lehdistä-–-vielä-ehtii-keräämään/383024
      http://wikikko.info/wiki/Vuorenkilpi
      http://www.liberherbarum.net/Pn6891.HTM Bergenia
      http://keruutuotetarkastaja.blogspot.fi/2015/04/vuorenkilpi-lisaa-jaksamista-ja-hoitaa.html

      • tee_nisti

      • bergenisti

    • oma_sekoitus

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi naiset haluavat itseään vanhemman kumppanin? Vai haluavatko?

      Tuolla toisessa ketjussa tuli esille tämä kysymys ja se on mielestäni hyvä kysymys. Kiitos scrg:lle tämän kysymyksen esi
      Sinkut
      358
      1124
    2. Väleistä

      Minkälaiset välit sinulla on kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      71
      758
    3. Missä vaiheessa

      Unohdit minut? Onko sinulla oikeasti mies jota rakastat? Tiedän että möhlin ja odotin liikaa. Ei tarvitse vastata jos et
      Ikävä
      37
      696
    4. Ajatteletko usein vielä

      Meitä?
      Ikävä
      50
      602
    5. Jännitän sua!

      En tiedä miksi! 🤭
      Ikävä
      41
      588
    6. Miksi meidän yhteys vain

      Säilyy? Säilyy ja säilyy? Joku syyhän siihen on?:))
      Ikävä
      63
      533
    7. SDP: tiukkaa maahanmuuttopolitiikkaa ilman rasismia

      Analyysin mukaan demareiden uuden maahanmuuttolinjan suurin ero konservatiivioikeiston vastaavaan on rasismin puute. ht
      Maailman menoa
      321
      501
    8. Mulla on ikävä sua

      Pakko se on myöntää, mulla on ikävä sua 🥺💔.. En kyllä haluaisi sitä myöntää kun tämä tilanne on niin hankala. Oon yri
      Ikävä
      19
      491
    9. Kun tulet mun luo

      Mies, niin tuotko suklaata tullessasi? ;)
      Ikävä
      75
      471
    10. kasariperjantai 2026

      Ajatuksia vuoden 2026 kasariperjantaista...ainakin porukkaa oli mun mielestä liikkeellä tosi paljon ja fiilinki noin yle
      Iisalmi
      22
      459
    Aihe