Vuorenkilpi

Olen muuttanut maaseudulle ja puutarhassa on suurehko hoitamaton vuorenkilpi alue. Kasvusto on ollut huonolla hoidolla ja oli jo viime kesänä järkyttävän näköinen. Joukossa paljon kuolleita lehtiä ja mustia pötkylöitä ja todella epäsiistin näköinen. Muutama kukkanenkin kyllä joukosta pilkisti, mutta se ei paljoakaan mieltä kohottanut. Miten saan alueen kuntoon vai luovunko vuorenkilvistä kokonaan ja kylvän nurmikon tilalle? Olisin valmis kaivamaan maasta kaiken pois, kääntämään maan ja istuttamaan siihen vuorenkilppien elossa olevia osia tai jotain muuta parempaa. Jos istutan noita vuorenkilpiä, niin millaisia taimia sieltä kaaoksesta kannattaisi etsiä?
1216887
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

kaikki lehdet pois ja hienosti kasvoi uudet lehdet tilalle.

jos et jaksa huonoja sieltä onkia pois tai nostaa kaikkia ylös ja istuttaa uudestaan, niin leikkaa matalaksi vaan. kyllä se siitä uudistuu :)

Äänestä

Vuorenkilpi on todella luja kasvi. Yksi konsti on leikata kaikki näkyvä lehdistö pois, laittaa uutta hyvää multaa kerros koko alueelle ja jo samana kesänä siinä on uusi kasvusto. Paikalle jäänyt juuristo pukkaa uutta lehteä.

Isompi työ on ottaa kaikki pois, kääntää ja parantaa maa sekä istuttaa uudelleen alkuja, jotka otat siitä kasvustosta. Vuorenkilpi alkaa kyllä, kun on pari kolme lehteä ja vähän juurta. Jos saat kasvustosta vain juurettomia pistokkaita, kastele hyvin ja peitä harsolla muutamaksi viikoksi niin alkaa. Jos kasvusto jää mielestäsi harvaksi, laita kaikki poistamasi vuorenkilvet johonkin pihasi joutomaalle, niin loppukesästä saat uusia alkuja paljon.Eikä tarvitse edes pahemmin istutella. Minä sain hyviä alkuja kun naapuri oli viskannut vurenkilpiä kasaksi tonttinsa reunalle ja ne olivat alkaneet itsestään uuden elämän siinä kasassa ja naapuri antoi luvan ottaa kaikki. Ja minullehan kelpasi.

Vaikka vuorenkilpi on hieman tylsähkö kasvi, on se kuitenkin mainio kasvi sellaisiin paikkoihin missä juuri muut kasvit ei menesty. Itselleni laitoin sitä varjoisalle pihalle, jossa edes nurmikko ei menesty.

Äänestä

Älä ainakaan nurmikkoa siihen suunnittele. Nurtsi on puutarhan kallein ja työläin osa. Itse ainakin yritän kaikin keinoin vähentää nurmikkoa.
Sen sijaan mielelläni ottaisin markilleni lisää vuorenkilpeä, joka mielestäni on kaunis ja helppo hoidettava. Sehän on lähes ainavihanta, ja painopiste on lehdistöllä - ei niinkään kukinnalla.
Luulen, että saat kasvustosi uuteen nousuun lisäämällä niiden tyvelle ohuen kerroksen hyvää multaa.

Äänestä
  • Minä olen aika surutta repinyt ylimääräisiä juuria ja lehtiä pois. Se on kova leviämään, mutta siellä, missä sen saa tehdä se on oivallinen kasvi.
    Meillä on talon ympärillä sitä. Kukkapenkeistä otan loputkin pois. Ajan kanssa se leviää ja pienentää nurmikkoa. Mun mielestä vuorenkilpi jää harvaksi, ellei sitä istuta uudelleen. Niitä paksuja juuria vaan multaan ja siitä se lähtee. Toisaalta voin itsekin kokeilla mullan lisäystä sitten joskus.
    Muutamasta pistokkaasta sitä riittää nyt kymmenille metreille...

    Äänestä

siinä sulle maatalossa jotain duunia minkä saatat hallita.

Äänestä

Kasvusto kohenee eka kesänä, kun nypit huonot maanpäälliset osat pois, levität kanankakkaa ja reilusti uutta multaa joka paikkaan, joka kevät samat toimet. Jos syksyllä on vielä isoja paljaita paikkoja, niin kaiva niihin kohti potero ja istuta uusia taimia.
Niitä mustia lehtiä tulee muuten jatkossakin joka talvi, revit vain pois ja sillä hyvä.

Äänestä
  • Uudistin kans penkkiä ja toissa kesänä hävitin muutaman neliön toisesta kohtaa ja siirsin osan kellarin katolle pötkylän puolen metrin välein. Viime kesänä kukki jo komeasti . Nyt koko kumpu peitossä. Mahtavan näköinen

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ruma Kilpi kirjoitti:

Olen muuttanut maaseudulle ja puutarhassa on suurehko hoitamaton vuorenkilpi alue. Kasvusto on ollut huonolla hoidolla ja oli jo viime kesänä järkyttävän näköinen. Joukossa paljon kuolleita lehtiä ja mustia pötkylöitä ja todella epäsiistin näköinen. Muutama kukkanenkin kyllä joukosta pilkisti, mutta se ei paljoakaan mieltä kohottanut. Miten saan alueen kuntoon vai luovunko vuorenkilvistä kokonaan ja kylvän nurmikon tilalle? Olisin valmis kaivamaan maasta kaiken pois, kääntämään maan ja istuttamaan siihen vuorenkilppien elossa olevia osia tai jotain muuta parempaa. Jos istutan noita vuorenkilpiä, niin millaisia taimia sieltä kaaoksesta kannattaisi etsiä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu