Nurmikon perustaminen

Koira

Moi!

Olen perustamassa nurmikkoa saviperäiselle maalle. Siinä on kasvanut paljon nokkosia aiemmin ja paikka on suht varjoisa.

Mitä kannattaisi huomioida? Jotkut suosittelevat nurmen perustamiseen hiekkaista multaa toiset pelkkää multaa 20-50 cm. Uppoaako koko hiekkainen multa saveen? Voisiko ajatella, että pohjalle laittaisi ensin reilun kerroksen haketta ja sen päälle multaa? Miten pidän huolen, etteivät nokkoset taas valtaa aluetta?

Kiitos!

3

2292

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • omakotiasuja

      Älä siihen mitään haketta laita, vaan kunnon kerros lannoitettua rikkaruohotonta multaa. Osta se tunnetulta multakauppiaalta, maajussilta saat multaa, missä kasvaa enemmän rikkaruohoja kuin nurtsia.
      Savi on alusmaana ihan hyvä, sillä se ei laske kosteutta lävitseen, jolloin nurtsi ei kuivu niin nopeasti. Pääsääntö: mitä kalliimpi perustus, sitä kauniimpi nurtsi. Lue: mitä parempaa ja enemmän multaa laitat ja mitä kalliimpia siemeniä kylvät, sitä paremman nurtsin saat.

      • puutarhuri

        Tässä sinulle hyvä ohje, itse tekisin ja tein näin. Rikkiksistä pääset eroon, kun muokkaat maan esim. jyrsimellä ja keräät suurimmat (vahvimmat) rikkisjuurakot pois. Sitten äkkiä kunnon multakerros päälle, n. 25-30cm. Ja kunnon siemenet itämään ( mitä kalliimmat siemenet, sitä kauniimman ja kestävämmän nurtsin saat).
        Ja vielä: kunnon mullasta saat todistuksen, josta ilmenee, miten se on valmistettu, lannoitettu ja kalkittu. Kunnon multa on kalliimpaa, mutta miksi maksaa huonosta vähemmän, kun kuitenkin hermostut rikkiksiin muutaman vuoden päästä ja teet kaiken uudelleen kunnon mullalla...


    • miku

      todistus tilaamastasi mullasta! Hyvässä tavarassa se on aina mukana. Voit myös laittaa "saven" päälle ns. hiekkalaatikko multaa ja sen jälkeen jyrsijällä sekoittaa sekä sitten ns. valmis multa missä hiekka mukana. Muista profiloida tontti ennen mullan levitystä, se nimittäin helpottaa työtäsi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen mukaan rasismi on huumoria

      Vaan kun koomikko kutsui Halla-ahoa fasistiksi, niin piti haastaa oikeuteen. Mihin se huumorinitaju yhtäkkiä hävisi? ⠀
      Maailman menoa
      78
      4280
    2. BOIKOTOIN - Ei mitään Suomi.fi postilaatikoita käyttöön

      Ainakaan minulle! Vai että pitäisi alkaa siellä käyädä katselemassa tammikuusta 2026 siis periaatteessa päivittäin että
      Maailman menoa
      193
      3518
    3. 199
      2885
    4. Lasse Lehtonen vaatii persuja pyytämään anteeksi aasialaisilta

      Persut ova romahduttaneet Suomen maakuvan parissa päivässä negatiiviseksi rasismillaan ja se alkaa vaikuttamaan jo Suome
      Maailman menoa
      68
      2746
    5. Hallitus on kaadettava ja Orpon on erottava

      Mikään muu hallitus ei ole oman elämäni aikana tuhonnut näin paljon tämän maan taloutta ja työllisyyttä sekä suomen main
      Maailman menoa
      44
      2646
    6. 57
      1176
    7. Lasse Lehtonen palasi ambulanssilennolla Suomeen

      Nyt on syytä lopettaa irvailu.
      Maailman menoa
      78
      1120
    8. Aitolehti Capital

      HehkuB on myynnissä, kovalla työllä saavutettu unelma joka sekin lässähti kuten kaikki mihin ryhtyy! Nyt Sewen asialle
      Kotimaiset julkkisjuorut
      238
      1012
    9. Missä kuussa

      Rakkaasi on syntynyt?
      Ikävä
      57
      909
    10. MOT: Työmarkkinatori on olemattomien työpaikkojen hakupaikka

      Työpaikkojen tietoja ei tarkisteta, ja ainakin noin noin 10% on olemattomia työpaikkoja ja sen lisäksi eri rekryfirmat t
      Maailman menoa
      114
      899
    Aihe