korjaamokäsikirja?

Tuli hommattua tuollainen k11 Micra ja olisin kiinnostunut vähän laittelemaan sitä. Korjaamokäsikirja olisi näppärä tietopankki ja huomattava apu, mutta mistäpä sellaisen saisi, esim. pdf-muotoisena opuksena? Olen kuullut että Nissaneihin olisi saatavana noita oppaita, mutta onko esim. juuri tähän Micran malliin.

Kiitoksia tiedoista, muutkin k11:n omistajat voisivat olla kiinnostuneita ko. opuksesta.
51662
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Tollanen Nissan tarviikin paksun korjaamokirjan.

Äänestä
  • olla kirja H 3254, hinta 23 euroa toimituskulut 6 euroa...

    Äänestä

No johan uunokin sai näköjään jotain kommentoitavaa :)

Katoppa sitä kirjaa www.alfamer.fi . Näyttäs löytyvän 83-93, 93-02, 02-07. Englannin kielisiä kylläkin. Kustantaa vajaan kolmekymppiä. Jos halvemmalla haluat päästä niin sitten vaan googlaamaan. Omaan nissanin cittariin ei löytynyt kun jenkeistä (5 dollaria) bdf. ladattuna. Siinä on vaan ongelmana et yleensä näissä jenkki kirjoissa ei välttämättä ole aivan samasta autosta kyse mitä suomessa on myyty. Moottorit, vaihteisto, varusteet ei aina ole samoja. Varsinkin suomi auton sähkökorjaukset saa unohtaa jenkki ohjeiden mukaan.
Just mutsille katellu tollasta. Näppärä, ylättävän tilava ja ripee kulkemaan. Kuka puhu mitä mut ei se autoa huonompi ole.
Katos muuten http://fi.wikipedia.org/wiki/Nissan_Micra. Mielenkiintoinen historia. Remmi ahdin ja turbo samassa koneessa :)
Ei muuta kun hyviä kilometrejä.

Äänestä
  • Ei kannattais tota Alfameria hirveästi mainostaa joka paikassa. Kirjat on sikakalliita, korjausoppaat saa muualta 10-20 euroa halvemmalla eikä toimita edes mukaan kuuluvaa teknistä sanastoa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


k11. kirjoitti:

Tuli hommattua tuollainen k11 Micra ja olisin kiinnostunut vähän laittelemaan sitä. Korjaamokäsikirja olisi näppärä tietopankki ja huomattava apu, mutta mistäpä sellaisen saisi, esim. pdf-muotoisena opuksena? Olen kuullut että Nissaneihin olisi saatavana noita oppaita, mutta onko esim. juuri tähän Micran malliin.

Kiitoksia tiedoista, muutkin k11:n omistajat voisivat olla kiinnostuneita ko. opuksesta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu