7-vuotiaalla naaraskanilla alkoi olla tälläistä vaivaa parisen viikkoa sitten, eli peräpää on jatkuvasti pisusta (?) märkä ja pahanhajuinen, viikko sitten kävimme lääkärissä ja sai Ditrim-kuurin, mutta se ei valitettavasti näytä auttavan :( Tulehduksesta siis ei liene kyse. Epäiltiin virtsakiviäkin, joihin ainoa hoito olisi leikkaus. Mutta uskaltaako tämän ikäistä kania enää rasittaa leikkauksella, jos se voi kuolla siihen? Mikä muu kuin kivet voisi olla syynä tälläiseen jatkuvaan märkyyteen? Muita oireita on ettei jyvät maistu normaalisti ja pissailee niukasti ja vähän minne sattuu.
Kanin märkä peräpää, mikä vikana?
Silkyfury
4270
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Kannattaa keskustella eläinlääkärin kanssa.
Nukutuksessa on aina riskinsä.
Onko kania ultrattu ? Onko neste kirkasta ? Voisiko olla kohtutulehdus tai kasvain ?
Voi tietysti olla vanhuuttakin.
kuvattu mitenkään..niin kai pitää seuraavaks tehdä. Vaikka en tiedä onko siinäkään järkeä tai mitä sillä tiedolla tekee, jollei kuitenkaan aiottas leikata.. Neste näyttää kirkkaalta (iholla ja paperissa), mutta märät karvat on keltaset (kani on valkoinen).
saattaisin epäillä ripulia, joka voisi johtua uudesta ruuasta ja sittemmin antibiootista. oletko antanut kanille jotakin uutta ruokaa, mitä se ei ole ennen saanut?
kuulostaa toisaalta vähän listeroosilta
huomaa että nää oli arvauksia
soita useammille eläinlääkäreille!
samoja ruokia saanut kuin yleensä, se vaan on lopettanut jyvien syömisen lähes kokonaan. Kaikki tuoreruuat ja heinä kyllä maistuu. Mutta ei noita tuoreitakaan viitsi ylettömästi antaa ettei tilanne pahene.. Täytyykin googlettaa tosta listeroosista. Lisää veikkauksia otetaan vastaan!