Ekoilutouhusta

tällainen mielipide

3,9l/100km...104 co2...drive-ekoekoeko starttistoppi. No joo. Volvokin on sitten päättänyt lähteä tähän ekokilpaan mukaan. Onhan se tietty paljon ajavalle kiva että vähällä kulkee. Mutta entäs sitten se mukavuus ja muut volvoperinteet? Aika rohkealle linjalle on tulevan S60-mallin muotoilussa lähdetty, mutta kyllä siihen silmä tottunee. Moottorivaihtoehtoihin ei niinkään. Nimittäin viisisylinterisien bensojen tilalle tulossa "bensapihit" 203hp 2.0 sekä 180hp 1.6 turbonelikot. Kyllä siinä on ajonautinto kaukana kun äärimmilleen puhalletun 1.6 koneen kiljuntaa kuuntelee. Ja sellaisesta pitänee maksaa n. 40 tonnia. Jos on siis varaa tämän hintaluokan autoon, niin luulisi olevan varaa myös auton tankkaamiseen :D Kyllä se Volvon 5-sylinterinen on mukavuudeltaan aivan omaa luokkaansa. So what jos kuluttaa vähän enemmän. Paljon ajaville on dieselit. Väitelkää. Wroooooooooom!!!! Terv. Volvomies, S60 2.5T ägaren

8

510

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • dfsdsdfsdfsf

      litran pienempi kulutus säästää auton eliniän aikana vähintään 10000 euroa

      • jäiugb

        olet. Jos kulutus litran pienempi, säästöä n. 200e vuodessa, 25 vuodessa säästöä n. 5000e. (esim. ajoa 15 tkm, kulutus 8,0l/100km, bensa 1,45e/litra)


      • veikkaat että
        jäiugb kirjoitti:

        olet. Jos kulutus litran pienempi, säästöä n. 200e vuodessa, 25 vuodessa säästöä n. 5000e. (esim. ajoa 15 tkm, kulutus 8,0l/100km, bensa 1,45e/litra)

        Ihanko pokkana veikkaat että 25 vuoden kuluttua bensan reaalihinta on edelleen sen 1,45 €/l

        :)


      • nousee
        veikkaat että kirjoitti:

        Ihanko pokkana veikkaat että 25 vuoden kuluttua bensan reaalihinta on edelleen sen 1,45 €/l

        :)

        mutta kukaan ei voi tietää milloin ja kuinka korkealle. Ainakin minun ajoilla litran kulutusero näillä bensanhinnoilla aivan s..tanan sama. Kyllä sen muutaman satasen säästön saa vuoden aikana kulumaan vaikka minne. Se on tietenkin jokaisen oma asia missä haluaa säästää. Itse en ainakaan moottorikoosta aio tinkiä. 2,5l 5-syl kone on juuri sopiva S60 volvoon, ei liian iso eikä liian pieni.


    • fy faan

      Siitä on ekoilu kaukana, kun ns. ekoautolla vedetään jatkuvasti nilkka suorana, pelkkää oman egon pönkitystä.

      • aivan sama

        olipa eko tai 2.5t, nilkka on kuitenkin suorana. Ainetta vaan kuluu huomattavasti vähemmän ekolla, ei se ole pelkkää egon pönkitystä.


    • antaa mennä vaan

      tuosta ekointoilusta. Kyllä tämä suomen autoverosysteemi on niin yhestä paikasta kuin olla voi. Antaisivat ny ihmisten nauttia kunnon autoista, vielä kun sitä öljyä on riittää. Suomen kokoisen maan pikkuruisella autokannalla ei niin mitään vaikutusta kasvihuoneilmiöön, että pitäisi päästöjen mukaan verottaa. Kyllä ne syyt löytyy jostain aivan muualta. Esim. jenkkilästä, jossa 3 litran kone on pieni ja muu kulutushysteria siihen päälle. Kyllä täällä euroopassa ollaan kaikessa kulutuksessa niin järkevällä tasolla, että tämä ekohomma pitäisi olla amerikkalaisten muiden saastuttajien päänsärky.

      • oikein_o

        Edellinen sanoi todella osuvasti sen, että jenkit ovat niitä pahimpia saastuttajia. Koska nehän ovat. Jokaisessa autossa on melkeinpä se V6 ja bensalla, koska eihän jenkkilässä diesel autoja juurikaan ole. Jenkkeihin pitäisi saada jotenkin iskostettua se ekoauto into, väheneisipähän ainakin päästöt ja polttoaineen kulutus..


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hyvää iltaa!

      Mikä on päivän viisaus?
      Ikävä
      16
      457
    2. Näytät kivalta kun nukut

      *zoomaa palohälyttimen kameraa*
      Ikävä
      10
      412
    3. Haittaako jos

      kaivattusi käy tosi usein pissalla ja/tai kakalla?
      Ikävä
      16
      347
    4. Arvaa mitä mies

      Aion pilata elämäsi totaalisesti. Kyllä, totaalisesti.
      Ikävä
      3
      341
    5. Mies mä oon ihan helppo

      Miehelle johon oon ihastunut. Olen harvoin ihastunut, mutta suhun olen. Ei tarvitse kuin pyytää, niin...
      Ikävä
      13
      206
    6. Hyvää yötä

      Janne niminen mies🥰
      Ikävä
      1
      103
    7. 0
      90
    8. Mies olen aika erakko nykyään

      Vanhentunutkin olen muutamana viime vuonna parikyt vuotta. Kun en ennenkään kelvannut, niin tuskin nytkään kelpaan. Lisä
      Tunteet
      0
      90
    9. Kuinka moni palstalaisista on näin hyvässä kondiksessa

      76-vuotias rokkari Rick Springfield esittelee elämäntyyliään : https://www.youtube.com/watch?v=GbxHuNy6d68
      70 plus
      3
      67
    10. Olet onnellinen sinkku

      Näin se on nähtävä.
      Ikävä
      1
      61
    Aihe