Kani ei syö heinää

Eli siis; sain n. 3vko sitten kaveriltani kanin, joka ei ole eläessään syönyt heinää. Miten saisin kanin syömään heinää, kun sehän kuitenkin on kanin perusravintoa?
6252
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Ja sitten vielä toinen kysymys: mitä tehdä kun kani syö KAIKEN ollessaan vapaana? Miten saan sen lopettamaan? Kani on 3kk vanha.

Äänestä
  • hankala sanoa miten kani enää oppisi heinää syömään. emohan sen opettaa muille murkinoille.. toisaalta kun on vielä noin nuori voi oppia nopeestikin

    keksi kanille muita virikkeitä: puunoksia ja muuta jyrsittävää niin ei oo huonekalut säpäleinä :) koirilla on pentuina sama ongelma että puree kaikennäköstä. se johtuu hampaiden kasvusta ja näin ollen ikenien kutiamisesta.

    Äänestä

Hanki laadukasta, hieman pehmeämpää heinää - josko se siitä hoksaisi ?
Voit pilputa heinää pelletin sekaan jos vaikka tajuaisi sen olevan syötävää...
( tai kuivata kesällä itse voikukkaa ja tarjoa sitä. Kun oppii siihen voit sekoittaa heinän sekaan )

No jokatapauksessa laita heinää häkkiin - varmista hyvä laatu ! Hyvä heinä tuoksuu heinäpellolle eikä pölyä tai haise homeelle.
Kyllä se siitä varmaan oppii.

Äänestä
  • Vaikkei kani olekkaan jyrsijä on se melkoinen jyrsiä.
    Kokeile sivellä kiellettyä paikkaa vaikkapa tabascolla.
    Tarjoa runsaasti puunoksia!

    Kai sähköjohdot on suojattu?

    Äänestä

  • tania78 kirjoitti:

    Vaikkei kani olekkaan jyrsijä on se melkoinen jyrsiä.
    Kokeile sivellä kiellettyä paikkaa vaikkapa tabascolla.
    Tarjoa runsaasti puunoksia!

    Kai sähköjohdot on suojattu?

    Kiitos vastauksista, ehkä saan jotenkin hoidettua nuo ongelmat:) Juu, sähköjohdot on tietty suojattu!

    Äänestä

  • silkku kirjoitti:

    Kiitos vastauksista, ehkä saan jotenkin hoidettua nuo ongelmat:) Juu, sähköjohdot on tietty suojattu!

    jos kani ei sinulla kauaa ole ollut, voi se johtua siitä ettei kani ole vielä tottunut uuteen paíkkaan. Voit myös käydä kysymässä kasvattajalta/myymälästä (siis mistä ostit kanin), että onko se siellä syönyt ihan normaalisti heinää, ja vaikka samalla kysäistä mitä heinää. (ostaisit samaa merkkiä) Tämmöisiä neuvoja minulla ;) Ei meilläkään kanit (2 tyttökania) tottunut heti syömään sitä heinää mitä oli tarjolla.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


silkku kirjoitti:

Eli siis; sain n. 3vko sitten kaveriltani kanin, joka ei ole eläessään syönyt heinää. Miten saisin kanin syömään heinää, kun sehän kuitenkin on kanin perusravintoa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu