Pystyykö veneen töistä vähentämään verotuksessa (kotitalousvähennys)? Siis jos asun veneessä pysyvästi, vuoden ympäri tai yli puolet vuodesta?
Verohelpotuksista kymysys
adsfasdff
10238
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
ei
http://www.vero.fi/?article=7723&domain=VERO_MAIN&path=5,40&language=FIN
Ei tuolla missään sanota että ainoastaan rakennuksessa, puhe on kodista.
Jos vene on koti ja olet siellä kirjoilla ei sille pitäisi olla mitään estettä.
Tosin en ymmärrä tuota koko humpuukia, kun tekee työn itse niin ei ole kuluja, kaikkea ei kuitenkaan saa poistaa vaan vähentää vain osan.
voiko veneessä olla kirjoilla, tai lentokoneessa?
Ei sielä myöskään sanota että pitää olla kirjoilla, myös vapaa-ajan asunto kuuluu vähennyksen piiriin.
Koti on koti.
asunto on asunto, mutta vaikka asuisin roskiksessa, niin se vaan nyt ei oikein kelpaa viralliseksi asunnoksi. senkun tutkitte asiaa jos haluatte, mutta turhaa on.
Eihän asiaa voi tutkia kuin kokeilemalla.
Jos ei asiasta ole KKO:n ennakkopäätöstä niin se selviää vain kokeilemalla laittaa veroilmoitukseen tuo vähennys, jos verottaja ei sitä hyväksy niin viimekädessä KKO kertoo miten asia on.
Se on ihan sama mitä täällä sanotaan, jos ei siitä ole aikaisempaa kokemusta niin ei ole olemassa oikeaa vastausta.
Onko joku kokeillut, myönnetäänkö sitä, jos ei myönnetty onko asia viety oikeuteen.
Kotitalousvähennys ei ainakaan missään kohtaa määrittele että koti on kiinteä rakennus tontilla.
Kuka selvittää mikä on määritelmä Koti? Kotitalousvähennystä kun saa kotiin tehdyistä jutuista, ei asuntoon tai kiinteistöön tai taloon....
Vene-lehdessä 09/2008 Tappi irti -palstalla oli tähän liittyvä kysymys. Siinä Verohallinnon ylitarkastaja ei poissulkenut kotitalousvähennyksen käyttömahdollisuutta kömpelössä, vaikeasti liikuteltavassa aluksessa. Luksusjahdin tai matkaveneen remontista vähennystä ei tuon vastauksen mukaan saa.
Näin kirjoitti hän. Tulee vaan mieleen, että miksi kotitalousvähennyksestä on rajattu pois vene liikkuvana kesäasuntona, vaikka kiinteällä kesämökillä tehtäviin remontteihin saa vähennyksen. Jotenkin se mökin sähköasennus on verottajan silmissä arvokkaampaa kuin vaikkapa veneen maasähköasennus. Tottakai nyt joku kommentoi, että miljoonajahdin omistaja saakin maksaa viulut omasta kukkarostaan, mutta kun me kaikki veneilijät emme ole miljonäärejä ja työtä teettämällä mekin työllistämme. Ja miljoonamökille saa vähennyksen samalla tavalla kuin mummonmökkiin.
Vaijerilossi sitten käynee asunnosta? Entä karuselli, tai hissi?
tuo on. Ko. vähennys kun on tarkoitettu kodin (=asunto), ei kulkuneuvon remontointikuluihin ja vastaaviin. Eli ongelmaksi tulee juuri se, katsotaanko vene ensisijaisesti kulkuneuvoksi vai asunnoksi, Aivan varmasti esim. matkailuautoon jäisi vähennys saamatta.