Joopajoo, eipä tartte odotella palkintopallisijoja suomalaisilta, sen verran tekijämiestä tulossa hyvin nopeasti vastaan... Arpa kohtalon on aina arvaamaton ;-D
EM-kisat..
Arvonnat..
14915
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
EM kisoissa tulee lähes aina tekijämies vastaan, toisin kuin MM kisoissa joihin osallituu kaikenmaailman bantumaiden turisteja ja hyvällä arvalla voi mennä parikin kierrosta köykäisempikin kaveri.
Mutta hyvä joukkue Suomella on tänä vuonna kasassa. Pieni mutta kaikki tosissaan tähtääviä ja nuoria urheilijoita. Ei ole jäähdyttelijöitä tai turisteja mukana, joten toivotan tasapuolisesti tsemppiä kaikille.
Hyvä homma on se että kaikki on tosiaan nuoria ja intoa täynnä olevia urheilijoita, joten kokemusta taas roppakaupalla lisää tulossa!!! Tsemiä
Nikotapio, ekasta suihkuun. Juho yks voitto ja tappio paischerille.
Tasoero hirveä Paiscerin eduksi. Suomalaista vietiin kuin rättiä. Sattui tulemaan tuolta ejunetistä tuo matsi joten näkyi nöyryytys. Ei mitään jakoa. OK Itävaltalainen otteli hopeaa ja tekijämiehet on tekijämiehiä. Tulipahan Juholle edes otteluvoitto eka kierrokselta
Tasoero oli valtava, mutta juho teki parhaansa. Paischeri muutenkin vaikea vastustaja kun vie koko ajan uhrautumisheitoilla. Ei helppo kenellekään. Juholla on aikaa kehittyä, ekat emkisat ja nuori vielä.
Juho löi kuitenkin latvialaisen pystyy ja vaikka EM hopeamitallistilta tulikin tuhatta turpaan niin kyllä Juho hyvässä vauhdissa jo on. Ja vaikka tää on kulunut slogan niin Juho on nuori kaveri ja ekat EM kisat, näin se menee aina. Oppirahat on maksettava. Paljon on tietysti vielä matkaa kuljettavana...
Muuten toi keräilyjen poisto on yksi typerimmistä sääntöuudistuksista mitä ajatella saattaa. Arvan merkitys on mieletön. Häviät alkukierroksella finalistille ja suihkuun...täysin järjetöntä!
olen samaa mieltä.
Keräilyt takaisin ja ottelijoille sekä kaikille muille reippaasti enemmän toimintaa!!!
kyllä silti kisoissa on oikeat pojat suomesta, lisääkokemusta vain sälleille. painopiste nuorille lupauksille, u23, a- ja b- junnut, sieltä voidaan vielä nousta näiden kolmen EM-edustajan ja riihimäen pariskunnan lisäksi.
Ei siellä arvalla pelata, sijoittelut jyllää ja kun ei oo pisteitä, niin noi kovat saavat vastaansa alussa "helpompia". Samaa mieltä tuosta keräilyjen poistamisesta. ei mitään järkeä
Judoa vuosia sitten harrastaneena olen seurannut nykyisin lajia penkkiurheilijana.
Uskoin, että pohjoimaalaiset judokat ovat kisoissa lämmittelyvastustajia, mutta kuinka
ollakaan - ruotsalainen Nyman voitti Euroopanmestaruuden. Vautsi.
Valmennuksen laadusta ? Suomella ei ole ollut enää vuosiin riittävän pätevää valmentajaa. Tämä viimeinenkin palomies otti pestin vain paremman palkan takia. Katsokoon peiliin nyt.
ei tällä paketilla pysty kukaan parempaan , muutama vuosi työtä nuorempien parissa sopivalla budjetilla nostaa aikuisten tasoa paljon enemmän, kuin menetettyjen lupausten kisarumba olympiakarsinnoissa ja muissa karkeloissa
Noissa ei voi kuin toivoa parasta.
http://mattiviikate.newsvine.com/
http://www.pointblog.fi/?go=mattiviikate
http://www.pointshop.fi/mattiviikate