Vanhat marjapuskat

kysyjämarja

Onko mitään tehtävissä hyvin vanhoille marjapuskille,joiden sato vähenee vuosi vuodelta? Emme ole mitenkään muuten hoitanut paitsi hieman tuhkaa juurille. En ole mikään puutarhuri joten neuvoja otetaan vastaan,onko pelastettavissa?

5

3365

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ltvn

      pensaita pitäisi "nuorentaa". Leikkaa tyvestä pois kaikki kuivuneet oksat, samoin kaikki jäkälän peitossa olevat. Lisää tyvelle kompostimultaa tai edes katteeksi olkea tai puunlehtikerros - joka saattaa tosin lähteä tuulen mukaan kuivuttuaan.

      Pensaitten pitäisi sitten ensi kesänä kasvattaa uusia oksia tyvestä. Jos ei näin käy on viisainta kaivaa ne syksyllä ylös ja hankkia uudet.

    • laita-

      heitä, keväällä kananpaskaa sinne tai jos on hevonpaskaa. mutta ota nyt huonot oksat pois. ei kaikkia. muutama. voit ottaa siitä yhden oksan itelle ja leikata sen muutamaan osaan ja tökätä maahan-tulee uusia pensaita. tarkkana pitää olla, jos on hyviä marjoja.

      • kasvattaja

        Minä leikkasin toissa keväänä ison vanhan mustanviinimarjapuskan ihan maasta asti, viime kesänä siinä oli puska täynnä marjoja.
        Olin ihan yllättynyt kuinka nopeaan siihen tuli marjoja. Aina käsketään harventamaan pensasta, mutta tuo matalaksi vetäminen oli kyllä hyvä konsti.


      • viherpeukku
        kasvattaja kirjoitti:

        Minä leikkasin toissa keväänä ison vanhan mustanviinimarjapuskan ihan maasta asti, viime kesänä siinä oli puska täynnä marjoja.
        Olin ihan yllättynyt kuinka nopeaan siihen tuli marjoja. Aina käsketään harventamaan pensasta, mutta tuo matalaksi vetäminen oli kyllä hyvä konsti.

        Olen itse huomannut saman seikan. Kasvu on varsin nopeaa. Versojahan tuo puskee melkoisesti, mutta niitä voi tarvittaessa harventaa. Toki jos pensas on hyvin huonossa kunnossa ja kärsii ravinnepuutoksista voi yhtälailla ostaa uuden pensaan ja istuttaa sen hyvään maahan. Yleisesti olisi parasta aloittaa huonokuntoisten kasvien hoitaminen kalkitsemisella ja lannoittamisella. Jos kasvi niillä piristyy, voidaan usein huoletta aloittaa rankemmatkin nuorennusleikkaukset.

        Alkuperäiselle kysyjälle suositan juurikin jo mainittuja eloperäisiä lannotteita (lantaa), ja huolehtimisesta että kosteus on sopiva vähintäänkin kukkisen ja marjan kasvun aikaan.


    • kysyjämarja

      Täytyy yrittää jotain näistä kokeilla, kiitoksia avulijaista vastauksista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      232
      4451
    2. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      75
      2874
    3. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      47
      2403
    4. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      43
      1697
    5. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      78
      1389
    6. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      82
      1176
    7. PS uusimman gallupin rakettimainen nousija

      https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden
      Maailman menoa
      137
      919
    8. Tekiskö nainen mieli tavata...

      Viikonloppuna ja...?
      Ikävä
      64
      860
    9. Sellainen tunne sydämessä

      Että nainen olet kaivannut minua. Tai sanonko että oikeastaan koet sitä samaa nostalgiaa, kaipuuta ja mukavia muistoja,
      Ikävä
      86
      854
    10. Annan meille mahdollisuuden

      Olen avoimin mielin ja katson miten asiat etenevät. Mutta tällä kertaa sun on tehtävä eka siirto.Sen jälkeen olen täysil
      Ikävä
      53
      842
    Aihe