Battlefield 2, ongelma rankkien ja statsien kanssa!

Pulasssa

Joo eli ongelma on yleisesti seuraavanlainen:
Tajusin vasta vähän aikaa sitten, että pelatessani BF2:sta moninpelitilassa (verkkoyhteyden kautta) voin tienata kans tollasia mitalleja sun muita merkkejä. Oon pelannu peliä aktiivisesti ja kesken pelin on aina välillä tullut, että olet saanut tälläsen ja tälläsen mitalin. Kuitenkin, joka kerta kun käyn kattomassa tilaani, ei ole mitään hahmolleni tullut, 0 tuntia muka olen pelannut ja mitään en ole tehnyt.

Netistä sen verran luin, että ongelmia ja bugeja noiden lataamisessa on aina silloin tällöin ollut, mutta itsellani ongelma on jatkunut pian viikon. Missä siis vika?

Mielestäni pelaan online tilassa, koska ennen sisään kirjautumistani hahmon nimen vieressä lukee "online". Rankatuilla servereilläkin mielestäni pelaan, sillä rastin olen laittanut karttavalikossa tuohon "ranked" kohtaan. Välillä tosin tuokin nappi epäilyttää, sillä peli ei automaattisesti käynnisty, vaikka rastin olen laittanut myös siihen "auto ready/play on" kohtaan. Onko rankatuilla servuilla millanen se logo, että varmuudella tiedän missä pelaan?

Olisi mukavaa, jos joku voisi avittaa... Potuttaa olla kokoajan Private, kun kehitystä kyllä teen, mutta se ei näy.

7

1061

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • asda23

      Tässä pari neuvoa ongelman ratkaisuun. Kerro, että auttoiko niin neuvotaan lisää. :D

      1. Oletko päivittänyt BF2:sen uusimpaan versioonsa? Jos et, lataa 1.41 ja 1.5 päivitykset esim. www.gaming.fi sivustolta. Ensin asennetaan 1.41 ja sitten 1.5. Jos omistat Special Forces-lisäosan, se asennetaan pelin asennuksen jälkeen, ENNEN 1.41 ja 1.5 päivitysten asennusta.


      2. Ranked-serverit näkyvät valikossa kultaisena arvomerkkinä BF2 logon ja kuulokkeiden kuvan välissä. Tuo "Ranked" asetus pitäisi karsia kaikki unranked serverit.
      Kuva serverivalikosta, huomaa arvomerkit. Kuvassa olevasta virheilmoituksesta ei tarvitse välittää. http://server2.uploadit.org/files/siLver3h-bf2keyprob.jpg

      3. BF2 ranking on välillä aika jumissa eikä toimi kunnolla. Katso vaikka http://www.bf2stats.net/ sivulta, että onko rankit todellakin nollilla. Tarvitset tietää vain hahmosi nimen.

      4. Tuo auto-join nappi toimii ymmärtääkseni silloin, jos ajanlaskenta kartan alkuun on käynnissä. Itse en ole ikinä ymmärtänyt tai huomannut tuon napin toimivan. Ei tarvitse huolia siitä.

      • Pulasssa

        Kiitos hirmuisesti. Tästä oli paljon apua! =3


      • 2.avun tarpeessa

        Huomasin, et tänne oltiin laitettu neuvoja mitä itsekin tarviin.
        Koskaan en oo tietääkseni BF2 päivittäny. Mistä tuolta gaming.fi sivulta latauslinkin löytää? BF2 koskeva 1.5 päivitystä kyllä löytyy, mutta ite en löydä sanaakaan 1.41

        Help?


    • Voi #@!

      että mulla on sama vika BC2... PASKAMAISTA! oon jo 32 rank ja saatanat nollaa vaan :(
      En tiedä tosta mitään... yhteysongelmia kun ei oo... vissiin.

      • HunterOftanks

        Mul on Lance Corporal (Ostin eilen BF2 kokoversio, omistin demon ja sain päiväs aik' ison rankin)
        nyt sitte mullakaan ei tallennu BFHQ. Kiitti neuvoista. Mutta, jos ei oo spec forces, niin pitääkö asentaa 1.41 ennen peliä?


      • matsu2010
        HunterOftanks kirjoitti:

        Mul on Lance Corporal (Ostin eilen BF2 kokoversio, omistin demon ja sain päiväs aik' ison rankin)
        nyt sitte mullakaan ei tallennu BFHQ. Kiitti neuvoista. Mutta, jos ei oo spec forces, niin pitääkö asentaa 1.41 ennen peliä?

        Moi!Mul olis semmonen ongelma että kun yritän startata jonku serverin niin siinä lukee tälläin...... you have failedto connect.Please check your network connection(s) and try again.pliiissssss auttakaaaaaaaaa!!!!!!!!!


      • bäfättäjä
        matsu2010 kirjoitti:

        Moi!Mul olis semmonen ongelma että kun yritän startata jonku serverin niin siinä lukee tälläin...... you have failedto connect.Please check your network connection(s) and try again.pliiissssss auttakaaaaaaaaa!!!!!!!!!

        Jos nyt yhtään osaat kieliä niin tuo tarkoittaa että sinun täytyy tarkistaa nettiyhteys, eli vika on sinun netissäsi. Bfhän tarvitsee huisin nopean 128 kt/s.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      189
      5109
    2. Kukka kuoli ja kukka tappo Kokkolassa?

      Ouluntiellä tapettu nainen torstaina kukka tappo?
      Kokkola
      18
      1812
    3. Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?

      SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka
      Maailman menoa
      63
      1636
    4. Jos mies oikeasti haluaa sinut

      Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois
      Ikävä
      127
      1527
    5. Helena Puolakka laukoo suorat sanat Vappu Pimiän MasterChef -pestistä

      Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Kokenut keittiömestari ja ravintoloitsija Helena Puolakka laukoo suorat s
      Tv-sarjat
      10
      1507
    6. Voiko ryyppäämisellä tienata elantonsa?

      Lassi Kuhlman on rappiostriimaaja. Hän kuvaa omaa päihteiden käyttöään pitkissä somestriimeissä. Katsojat voivat lahjoit
      Maailman menoa
      51
      1185
    7. Ketä ehdotatte seuraavaksi kuntanne johtohahmoksi

      Ei ole teitä riitaisia kehityksen jarruja helppo yrittää kohti valoa ohjata. Siinä on teille pähkinä purtavaksi.
      Lappajärvi
      96
      1084
    8. Persuille 1,8 prosenttiyksikköä laskua. Keskusta meni ohi ja Vasl hengittää niskassa

      Erityisesti työväestö on hylkäämässä persut. https://yle.fi/a/74-20208249
      Maailman menoa
      307
      980
    9. Vasemmistoliitto menossa perussuomalaisten ohi!

      Keskustapuolue meni jo...
      Maailman menoa
      196
      945
    10. Dannyn "ex-käly" Jennika Vikman teki erikoisen ratkaisun!

      Dannyn "ex-käly" Jennika Vikman paljasti uudet kujeet. Hän on mukana kohutussa Sointu Borg & Tyrkyt -realityssä. Jääkö
      Suomalaiset julkkikset
      7
      840
    Aihe