ComputerWorld julkaisi tietoja jonka mukaan myös Vista-foorumilta on tullut uutisia jotka viittaavat siihen että McAfeen tietoturvapäivitys olisi sotkenut Window Vista-käyttöjärjestelmää käyttäneitä koneita.
"There are, however, scattered reports on the McAfee support forum of Vista machines also going down."
http://www.computerworld.com/s/article/9175928/The_McAfee_update_mess_explained
"There are, however, scattered reports on the McAfee support forum of Vista machines also going down."
http://www.computerworld.com/s/article/9175928/The_McAfee_update_mess_explained
Vastaukset 3
Vanhimmat
Eikö tämä pitänyt olla temppu millä xpeet saadaan tapettua että menisi uudempia kaupaksi?
...McAfeen mokaa tulee Microsoft tietyllä tavalla yrittämään käyttää hyväkseen ja rohkaisee käyttäjiä siirtymään suoraan Windows 7:aan. Mutta tässäkin on yksi pieni pulma: useimmilla on edessään silloin uuden tietokoneen ostaminen.
McAfee-tapaus voi olla tulevaisuutta ajatellen entistä mielenkiitoisempi juttu. Entä jos tämä on vasta alkua yhä useammalle sotkulle jonka aikaansaa kahden suljetun sotkun rajapinta - Windows-käyttöjärjestelmä ja kolmannen osapuolen tietoturvaohjelmat. Pitäisikö Microsoftin alkaa itse tietoturvayhtiöksi?
Microsoftilla on myynnissä vain seiskaa (=Vistan sp) joten kaikkia aikaisempia voidaan murjoa mielinmäärin niin että kaupankäynti on taattua.