Hei. Kyselen tämän palstan käyttäjiltä apuja. Olen yksinäinen naisihminen ja ajattelin rakennuttaa itselleni ja lapsilleni talon. Kuten varmaan arvaatte, niin en itse osaa rakennuksilla tehdä mitään. Kysynkin nyt, onko kenelläkään tietoa älvsby
Nainen Rakennuttajana
oma tupa
51797
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
ELi vastuullinen luvanhakija ja paperinpyörittäjä laskunmaksamisen lisäksi. Itsellä on menossa lupavaihe toiseen taloon ja onhan se homma tässäkin.
Älvärissä on ilmeisen paljon jo valmiina mutta maatyöt, kaivaminen, salaojitus, liittymät jne ei kuulu hintaan.
Käy älvärikeskustelupalstalla, siellä tietävät ja ovat kokeneita.
Älväriin tartee vastaavan mestarin pääsuunnittelijan, maansiirtoa, routaeristystä, salaoja, viemäri, takka (muurattava) itse oltava tietty määrä aputöissä.
Nää on mahdollista järjestää asiantuntevan myyjän puolesta.
Myös suuret talotehtaiden myyjät hoitaa avaimet käteen juttuja.
Naiseltakin. Tiedän yhden tapauksen. Hommaat vaan hyvän vastaavan hoitamaan nuo muut asiat. (salaojat ym.) Rakennusluvan saat haettua kunhan osaat kirjoittaa. kaikki tarpeelliset muut paperit tulevat talotehtaalta paitsi asemapiirros ja mahdolliset salaoja ym. suunnitelmat, mutta nekin hyvä myyjä/mestari hoitaa. Tuo nainen kertoi, että hänelle jäi itelle pelkkä kahvin keittely, siivoushommat ja pihaistutusten laitto. Huom. muitakin vastaavia on nykyisin kuin Älvsby.
Käy keskustelupalstalla http://groups.msn.com/rd9ve1chj0jr6iof084t25qv70
Niin saat tarkempia tietoja tai ota yhteyttä lähimpään Älvsby edustajaan.
...myös vaajataloilta. Heille on tulossa mallisto ensi viikon alussa mihin kuuluu myös perustukset ja kaikki muukin. Mallisto on muistaakseni NetKoti mallisto.
Kiitos kaikille vastanneille. Sain teiltä hyvää ja tarpeellista tietoa.