joku hyvä kamera

moi joo lol haluun jonkun hyvän järkkärin millä sais näpsittyy silleen nopeesti hyviä kuvia. en jaksa keskittyy mihinkään ehottakaa jotain kameraa.
9417
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

todella hyvän niin osta joku täyden kennon ammattimalli Nikonilta tai Canonilta mutta jos budjetti panttaa niin Nikonin D90 ja siihen vaikka yleisoptiikaksi 18 - 200 VR niin pärjäät turistikuvissa ja perhejuhlissa ynnä monessa muussakin paikassa. Makroja varten ja jos haluat tele ominaisuuksia niin lisää putkia joudut hankkimaan kun budjetti antaa myöten.

Äänestä

Osta Olympus. Arvoisesi kamera!

Äänestä
  • Surku, jos ahkera kaveri laittaisi työllä ja hiellä ansaitut euronsa johonkin canonin paskaan.

    Äänestä

Järkkärin hyödyntäminen vaatii opettelua. Jos et jaksa keskittyä mihinkään, veikkaanpa että parempi vaan ostaa joku pokkari jossa on hyvä automaattitoiminto. Vielä kun valitset kokoluokan sopivasti (tyyliin Canon Ixus), kulkee kamera mukana helposti ja niitä kuvia tulee myös otettua. Turha ostaa isoa järkkäriä hyllyyn pölyyntymään jos kuvaustarpeet ja tottumukset sopivat paremmin yksiin pokkarikameran kanssa.

Äänestä

..mikä tahansa.

Äänestä

Lempilaulu: Em mää jaksa. Jaksavat kyllä pelata pleikkaria aamuyöhön asti, tai katsella DVD-leffoja. Ai nyt
pitäisi saada nopeasti hyvä järkkäri, millä näpsisi hyviä kuvia. Ehdotan: Unohda kamerat ja keskity kasvattamaan itsestäsi normaali ihminen, joka jaksaa, eikä ruikuta.

Äänestä

kestää n. 1/100 sek ”silleen nopeesti”

—etköhän sä sen aikaa jaksa keskittyä.
Ostat ihan minkä tahansa digin, laitat kaikki säädöt auto:lle
ja painelet laukaisunappia aina kun haluttaa.

Jos ei käy tarpeeksi nopeesti niin säädä aika 1/500 sek tai vielä lyhyemmäksi ja jätä muut säädöt auto:lle.

Sarjakuvauksella ”sais näpsittyy silleen nopeesti” paljon kuvia

Äänestä

Ixus

Äänestä

Kommentoi aloitusta


bkfkfdssjffksj kirjoitti:

moi joo lol haluun jonkun hyvän järkkärin millä sais näpsittyy silleen nopeesti hyviä kuvia. en jaksa keskittyy mihinkään ehottakaa jotain kameraa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu