Otsikon mukainen homma, tarvitseeko erikoistyökaluja tai onko jotain muuta huomioitavaa?
Auto 311 vm. 2002 keskipitkä.
Sprinterin raidetangon pään ja iskarin vaihto
6
5183
Vastaukset
- asentaja..
Sprinterillehän vaihdetaan koko raidetanko.
Aurauksen säätö tehtävä homman jälkeen.- Spesialisti2000
Oletteko koskaan kuulleet raidetangon vaihdosta että se mitataan ensin ennenkun otetaan pois. Sitten uusi mittojen mukaan täsmälleen samaan paikkaan. Simppeliä. Voihan tehdä aurauksen säädön jos haluaa mutta jos on oikeat mitat niin ei tarvitse.
- HÄHÄHÄHÄ
Spesialisti2000 kirjoitti:
Oletteko koskaan kuulleet raidetangon vaihdosta että se mitataan ensin ennenkun otetaan pois. Sitten uusi mittojen mukaan täsmälleen samaan paikkaan. Simppeliä. Voihan tehdä aurauksen säädön jos haluaa mutta jos on oikeat mitat niin ei tarvitse.
joutuu noita vaihtamaankin tämän tästä. Muihin parempiin, varsinkin japeihinhan noita ei tarvitse vaihdella ollenkaan. Ennättää pultitkin ruostumaan, mutta meseen ei.
- ap
Miksi? Ainakin varaosaliikkeessä on nimenomaan pää myynnissä.
- ap
ap kirjoitti:
Miksi? Ainakin varaosaliikkeessä on nimenomaan pää myynnissä.
Siis ulompi pää..
- Srintteri
Itselleni vastaten, jos jollain on samanlainen tapaus.
Eli nostettiin koko keula tunkilla ylös (joku keskipalkki se oli).
Pukit alle.
Renkaat irti.
Löystytä raidetangossa olevaa kiristin mutteria (se joka "nojaa" raidetangon päähän) 1/4 osa kierros, eli vain sen verran että löystyy.
Ammu (meillä oli pulttipyssy) nivelen pultti auki (ainakin tässä autossa oli 24mm mutteri).
Käytä ulosvetäjää (meillä tosin ei tarvinut kuin muuta terävä napautus nivelen "pulttiin" moskalla).
Kun pää on irti rei'ästä, kierrä se irti raidetangosta.
Nyt sinulla kääntyilee se levypakka todella hyvin, joten jatketaan..
Irroita anturin (?) piuha iskarista.
Avaa iskarin yläpultti (meillä lähti ihan pulttipyssyllä), alkuperäinen iskari haluaa T-50 (jos muistan oikein) torxin keskelle ja 24mm lenkkiavaimen millä avataan se pultti.
Ota samalla se kumikuppi pois iskarin päältä ja tarkista kunto.
Avaa neljä mutteria (19mm) iskarin alaosasta irti.
Nyt lähtee iskari pois.
Pölysuoja kumikuppi siirretään uuteen iskariin.
Kasaus sama litania takaperin, tosin voi sen iskarin ensin kiinnittää sieltä ylhäältä.
P.S. Kuskin puolelta pitää se pohjamuovi taittaa tai irroittaa, että pääsee iskariin käsiksi.
Sitten vain pyörien suuntaukseen ja kovaa ajoa.
Meille asennettiin toiselle puolelle Mapcon pää, toiselle puolelle ProSteer, kirjoittelen tänne jos jompikumpi on ihan susi.
Iskarit ovat TRW:n, jostain syystä iskarin "suhahdukset" kuuluvat paljon paremmin sisälle.
Toivottavasti tästä on tarvitseville apua.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ajattelen sinua nyt
Ajattelen sinua hyvin todennäköisesti myös huomenna. Sitten voi mennä viikko, että ajattelen sinua vain iltaisin ja aamu645582Vaistoan ettei sulla kaikki hyvin
Odotatko että se loppuu kokonaan ja avaat vasta linjan. Niin monen asian pitäisi muuttua että menisi loppu elämä kivasti204167Yritys Kannus
Mää vaan ihmettelen, julkijuopottelua. Eikö tosiaan oo parempaa hommaa, koittas saada oikeasti jotain aikaiseksi. Hävett172896- 1512159
- 171886
Työkyvyttömienkin on jatkossa haettava työtä
Riikalla ja Petterillä on hyviä uutisia Suomen työttömille: ”Toimeentulotuen uudistus velvoittaa työttömäksi ilmoittaut1231689- 951367
- 711148
Harmi, se on
Mutta mä tulkitsen asian sitten niin. Olen yrittänyt, oman osani tehnyt, ja saa olla mun puolesta nyt loppuun käsitelty171126Maailma pysähtyy aina kun sut nään
Voi mies kuinka söpö sä oot❤️ Olisin halunnut jutella syvällisempää kuin vaan niitä näitä. Se pieni heti sut tavatessa o72945