Chihuahua lapsiperheeseen?

Susanna-

Eli tuossahan tuo kysymys tulikin, sopiiko chihuahua lapsiperheeseen? Olen kovasti tykästynyt rotuun, mutta aika usein törmännyt mielipiteisiin ettei lapsiperheeseen missään nimessä. Onko tosiaan näin? Meillä vajaa 4-vuotias poika perheessä, mutta eläimiin tottunut kyllä. Meillä on kotona ennestään kissa ja koira (keskikok. snautseri). Kuulostaako liian hankalalta yhdistelmältä? Vastauksista kiitollinen:)

11

3968

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Chihuahua12345

      Chihuahuapentu voi saada aikamoista kurinpalautusta (ainakin pentuna) niin sitä huomattavasti isokokoisemmalta vanhemmalta kissalta kuin että koiralta. Lisäksi 4-vuotias lapsi, etenkin poika, voi olla hankala saada ymmärtämään, että chihuahua on tavallista pienempi ja hennompi rotu. Niillä on päässään aukile, jota pitää varsinkin pentuiässä varoa.

      Myös snautserin voi olla vaikea oppia tajuamaan, että uusi leikkikaveri painaa vain noin puoli kiloa, eikä sitä saa retuutta ja painia liiaksi. Myös pentua vanhemmalta kissalta voi tulla pennun naamalle aikamoiset tassunläppäisyt, eli en suosittele alle 5-vuotiaalle lapselle chihuahuanpentua enkä koiranpentua muutenkaan, enkä varsinkaan perheeseen, jossa on 4-vuotias lapsi, pentua vanhempi kissa ja keskikokoinen snautseri.

      Oma se valinta on, mutta lapselle pitää jo ennen pennun hankintaa tehdä kyllin selväksi, että tuleva koiranpentu on erityisen pieni ja sitä pitää kohdella hyvin. Myös vanhemman koiranne ja kissanne tapaamista pennun kanssa täytyy ensin valvoa tarkasti.
      Niin ja eihän se chihupentu nyt niiiiiin pieni ole että erityiskohtelua ja pumpulitoppauksen ympärilleen tarvitsisi ettei menisi "rikki", mutta niin pieni kuitenkin että jää hyvin helposti jalkoihin noinkin vilkkaan kuuloisessa perheessä. Eli suosittelen chihun pentua vasta myöhemmäksi :)

      • Myös lapsiperhe

        Ymmärsinkö oikein, että sinusta perheeseen, jossa on pieniä lapsia tai muita eläimiä ei sovi MIKÄÄN koiranpentu??!
        Meilläkin on suunnitelmissa koira ollut, vaikka pieniä lapsia löytyykin..en ole ajatellut että lapset ja eläimet olisivat toisensa poissulkevia..


      • Chihuahua12345
        Myös lapsiperhe kirjoitti:

        Ymmärsinkö oikein, että sinusta perheeseen, jossa on pieniä lapsia tai muita eläimiä ei sovi MIKÄÄN koiranpentu??!
        Meilläkin on suunnitelmissa koira ollut, vaikka pieniä lapsia löytyykin..en ole ajatellut että lapset ja eläimet olisivat toisensa poissulkevia..

        Tarkoitin, että koiranpentu _ei ole suositeltava_ perheeseen, jossa on aikuinen kissa, koira ja 4-vuotias lapsi. Tässä nyt vielä nämä perusteluni: Jos pieni koiranpentu tulee perheeseen, jossa on aikuinen kissa, tulee uteliaalle, iloiselle pennulle aivan takuulla hanakat täppäykset korville, jos tunkee kissan rauhaa häiritsemään. Ja sitten snautserista, snautserille voi olla hankala opettaa, että uusi leikkikaveri on huomattavasti pienempi, jos snaukki on kovin täpinöissään pennusta. Myös vajaa 4-vuotias lapsi ei välttämättä tajua, että chihu on pieni rotu, ja etenkin pentuaikana sitä täytyy varoa varsinkin aukeleisen päänsä ja pikkiriikkisen kokonsa takia.

        Wikipediassa ja muissa joka ainoassa lukemassani tiedonlähteessä jossa esitellään chihuja sanotaan: "Chihuahuoja ei suositella lapsiperheisiin koiran pienen koon ja suhteellisen haurauden vuoksi." Eli tämän takia vastustan chihuahuanpennun ottamista lapsiperheeseen ja etenkin perheeseen jossa on aikuinen kissa ja koira. Harkitkaahan myöhemmin uudelleen!


      • Susanna-

        Kiitos vastauksestasi. Ymmärrän hyvin pointtisi. En usko että lapsen ja etenkään kissan kanssa tulisi ongelmia, koiran suhtautuminen tietenkin mietityttää.
        Pennun pieni koko arveluttaa, niin pienen kanssa saa varmasti jokainen varoa, oli sitten lapsia tai ei.
        Mutta ajatus pistetään hautumaan, ehkä aikuinen koira tai sitten jokin muu rotu voisi olla meille parempi.


      • tintnua
        Susanna- kirjoitti:

        Kiitos vastauksestasi. Ymmärrän hyvin pointtisi. En usko että lapsen ja etenkään kissan kanssa tulisi ongelmia, koiran suhtautuminen tietenkin mietityttää.
        Pennun pieni koko arveluttaa, niin pienen kanssa saa varmasti jokainen varoa, oli sitten lapsia tai ei.
        Mutta ajatus pistetään hautumaan, ehkä aikuinen koira tai sitten jokin muu rotu voisi olla meille parempi.

        Jeps, samaa mieltä olen, ettei kannata chihua ottaa. Tottakai koiranpennun voitte ottaa, mutta uskon chihun olevan väärä rotu. Ovat erittäin herkkiä menemääv rikki ja tosiaan päässä on pentuaikana se aukile jota pitää varoa. Jalat ovat eritttäin heiveröiset menemään poikki.
        Nimimerkki "Kokemusta on..."

        ps. jos jollain tutullanne on chihu tai löydätte kivan sijoituskoiran, kokeilkaa! Niin se selviää.


      • --------------------
        tintnua kirjoitti:

        Jeps, samaa mieltä olen, ettei kannata chihua ottaa. Tottakai koiranpennun voitte ottaa, mutta uskon chihun olevan väärä rotu. Ovat erittäin herkkiä menemääv rikki ja tosiaan päässä on pentuaikana se aukile jota pitää varoa. Jalat ovat eritttäin heiveröiset menemään poikki.
        Nimimerkki "Kokemusta on..."

        ps. jos jollain tutullanne on chihu tai löydätte kivan sijoituskoiran, kokeilkaa! Niin se selviää.

        "ps. jos jollain tutullanne on chihu tai löydätte kivan sijoituskoiran, kokeilkaa! Niin se selviää."

        Sijoituskoira on ns. oma koira vaikka tällä nimikkeellä kulkeekin, sijoituskoira sopimukseen kun yleensä kuuluvat pari-kolme pennutus oikeus tämän kasvattajalle, mutta koira on todellakin se oma koira eikä vaan lainassa niin kuin jotkut olettavat.


    • Chihut & lapset

      Hei!

      Kokemuksesta voin sanoa että chihu lapsiperheessä ei ole ongelma, jos vain lapsille opetetaan heti miten chihua käsitellään verrattuna muihin koiriin. Itselläni on kaksi poikaa, 8v ja 3v sekä kaksi chihua 2v ja 9kk. Kaikki on mennyt alusta asti hyvin, koska lapsille kerrottiin ja näytettiin heti miten chihua hoidetaan. (Ei nostelua ja syliin vaan kun itse istuu maassa). Toinen koiramme on rekisteröity, kasvattajalta ostettu ja toinen rekisteröimätön. Kissa ja toinen koiranne mielestäni enemmänkin voivat olla ongelma kuin lapsi. Riippuen tietenkin minkä luontoisia ovat.. Ajattelin kirjoittaa tämän piristykseksi, koska kohtasin itsekin saman ongelman että lapsiperheeseen ei ensin meinattu chihua myydä :)

    • guguu!

      Mä kans ehkä miettisin jotain toista rotua vaikka? Mulla chihu ja tuntuu et itekin meinaa välillä talloo pikkusen kun se pyörii kokoajan jaloissa ja on niin vikkelä käänteissään! Tosin mitään ei oo kyl koskaan tapahtunu..

      • chihukasvattaja 6737

        chihu tosiaan ei sovi lapsiperheisiin,

        "Chihuahuoja ei suositella lapsiperheisiin koiran pienen koon ja suhteellisen haurauden vuoksi."

        http://fi.wikipedia.org/wiki/Chihuahua_(koira)


        12-v on raja
        eräs 3 v poika hyppäsi jo chihumme päälle puistossa kun isä katseli taivasta suu auki
        sen jälkeen chihullamme on ollut vaikeuksia hengittää
        jos ottaa chihun perheeseen se vaatii vanhemmilta vastuuta 24 h silmät auki
        mutta tässä ei olekaa se asian ydin vaan se että moni kasvattaja EI MYY, sama kun möis humalaiselle viinaa kaupassa
        lisäksi jenkkien tapa " chihu joululahjaksi" kertoo jo kaiken , lapsi on tärkein ja kun chihu aiheuttaa ongelmia lapselle (vaikka alergisuus) niin koira jätetään heitteille
        ne joilla on lapsia tyytyköön ikean leluchihuihin kunnes vekarat yli 12v mielummin yli 18v
        tai sitten ostaa esim dogo argentinon joka ei ole moksiskaan jos vähän tönäisee


    • hennaaah

      Meille tuli chihuahua ja sitten pari vuotta myöhemmin syntyi lapsi.
      Ja kyllähän se kiusasi sitä koiraa, ehkä osasyy miksi koira kuoli niin aikaisin.

      Nyt meille tuli uusi chihuahua ja poika on nyt seitsemän ja ei enää tätä koiraa ole kiusannut.

    • chihuahua:ko?

      Paljon sellainen chihuahua maksaa? ja kuinka sitä tulisi hoitaa melko pieni koira kun se on?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      110
      1074
    2. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      82
      814
    3. Tuleeko Martinasta rouva Muhis

      Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat
      Kotimaiset julkkisjuorut
      263
      593
    4. Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?

      Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede
      Kuhmo
      17
      585
    5. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      65
      531
    6. Ei enää kauaa rakkaani

      Ensin minun pitää saatella narsistit oikeuden eteen ❤️
      Ikävä
      93
      521
    7. Miten näytät / näytit ihastumisesi hänelle?

      Toimiko, miten hän vastasi? vinkki5
      Ikävä
      26
      502
    8. Oletko miettinyt sitä

      Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.
      Ikävä
      47
      491
    9. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      43
      466
    10. Mökötätkö, kun jäit ilman vastausta?

      Vai mitä ajattelet...
      Ikävä
      47
      427
    Aihe