hei! olen 17 vuotias lukiolainen ja teen psykologian projektia lapsettomuudesta. tarvitsisin henk.koht. kokemuksia lapsettomuudesta kärsiviltä ja miksei niiltäkin jotka vapaaehtoisesti ovat lapsettomia tai lykkäävät.
kaikki tiedot tulevat esille vain luokalle esitettävässä esitelmässä ja ne hävitetään heti työn jälkeen. KAIKKI PYSYY TÄYSIN NIMETTÖMÄNÄ JA LUOTTAMUKSELLISENA.
haluaisin kuulla vapaamuotoisesti lapsettomien parien ja yksin elävien kokemuksista, tunteista, kamppailuista ja saavutuksista.
helpotukseksi muutamia kysymyksiä:
1. kuinka kauan olet kärsinyt lapsettomuudesta?
2. koetko lapsettomuudesta johtuvaa masennusta ym. ongelmia? mitä muita tunteita lapsettomuus on herättänyt sinussa?
3. tiedätkö syyn lapsettomuuteesi (jos johtuu hedelmättömyydestä jos lykkäät, miksi ??) ?
4. oletko käynyt hedelmöityshoidoissa? missä hoidoissa? kuinka monta kertaa? auttoiko? mitä maksoi? kuka maksoi? mielipiteet!
5. oletko käynyt psykologilla ym. ulkopuolisella avuntarjoajalla lapsettomuuden takia? kokemukset!
6. miten lapsettomuus on vaikuttanut parisuhteeseesi suhteisiisi ystäviin ja perheeseen?
7. oletko harkinnut adoptiota?
kaikki mitä voit kertoa on hyödyksi työlleni. paljon omia mielipiteitä ja kokemuksia..
toivoisin mahdollisimman useita vastauksia, jotta voin koota niistä luotettavia tilastoja, sekä kertoa monenlaisista yksilöllisistä kokemuksista.
toivon siis, että vastaat tähän viestiin !
KIITOS !!!!
kaikki tiedot tulevat esille vain luokalle esitettävässä esitelmässä ja ne hävitetään heti työn jälkeen. KAIKKI PYSYY TÄYSIN NIMETTÖMÄNÄ JA LUOTTAMUKSELLISENA.
haluaisin kuulla vapaamuotoisesti lapsettomien parien ja yksin elävien kokemuksista, tunteista, kamppailuista ja saavutuksista.
helpotukseksi muutamia kysymyksiä:
1. kuinka kauan olet kärsinyt lapsettomuudesta?
2. koetko lapsettomuudesta johtuvaa masennusta ym. ongelmia? mitä muita tunteita lapsettomuus on herättänyt sinussa?
3. tiedätkö syyn lapsettomuuteesi (jos johtuu hedelmättömyydestä jos lykkäät, miksi ??) ?
4. oletko käynyt hedelmöityshoidoissa? missä hoidoissa? kuinka monta kertaa? auttoiko? mitä maksoi? kuka maksoi? mielipiteet!
5. oletko käynyt psykologilla ym. ulkopuolisella avuntarjoajalla lapsettomuuden takia? kokemukset!
6. miten lapsettomuus on vaikuttanut parisuhteeseesi suhteisiisi ystäviin ja perheeseen?
7. oletko harkinnut adoptiota?
kaikki mitä voit kertoa on hyödyksi työlleni. paljon omia mielipiteitä ja kokemuksia..
toivoisin mahdollisimman useita vastauksia, jotta voin koota niistä luotettavia tilastoja, sekä kertoa monenlaisista yksilöllisistä kokemuksista.
toivon siis, että vastaat tähän viestiin !
KIITOS !!!!
Vastaukset 6
Vanhimmat
1. kesällä tulee 7 v.täyteen.
2. en ole masentunut, yritämme edelleen joka kuukausi.toivossa on hyvä elää.
3. tiedän syyn, ja hoito on asiaan ollut 4 vuotta(lääkitys)
4. en ole ottanut muita hoitoja kuin hormonilääkityksen. jos ei se auta, niin en halua muita hoitoja.sitten pitää vain yrittää elää asian kanssa että omia lapsia ei tule.
5. en.
6. ei erityisemmin. silloin vain kun joku läheinen saa vauvan pieni kateudenpoikanen iskee, mutta menee nopeasti ohi.
7. kyllä.
olen 27 vuotias maatilallinen.
1. kuinka kauan olet kärsinyt lapsettomuudesta? 2 vuotta
2. koetko lapsettomuudesta johtuvaa masennusta ym. ongelmia? mitä muita tunteita lapsettomuus on herättänyt sinussa? Alakuloisuutta välillä. Välillä voimakasta "epäreiluuden" tunnetta kun kaikki muut ympärillä lisääntyy. Turhautumista ja jopa ärsyyntymistä raskaana olevia kohtaan jos eivät ymmärrä mikä onni heillä on...
3. tiedätkö syyn lapsettomuuteesi (jos johtuu hedelmättömyydestä jos lykkäät, miksi ??) ? Tiedän syyn.
4. oletko käynyt hedelmöityshoidoissa? missä hoidoissa? kuinka monta kertaa? auttoiko? mitä maksoi? kuka maksoi? mielipiteet! ICSI-hoito ensimmäinen meneillään, omakustannusta ja tulee maksamaan n.3k
5. oletko käynyt psykologilla ym. ulkopuolisella avuntarjoajalla lapsettomuuden takia? kokemukset! En
6. miten lapsettomuus on vaikuttanut parisuhteeseesi suhteisiisi ystäviin ja perheeseen? Parisuhde vahvistunut entisestään. Muutama ystävä etääntynyt, osaksi siksi että on vaikea olla raskaana olevien kanssa tekemisissä.
7. oletko harkinnut adoptiota? En
1. kuinka kauan olet kärsinyt lapsettomuudesta? - 2 vuotta
2. koetko lapsettomuudesta johtuvaa masennusta ym. ongelmia? mitä muita tunteita lapsettomuus on herättänyt sinussa? - Ei ole tullut masennusta (vielä). Toisinaan ärsyttää, kun jotkut saavat lapsia vahingossa, vaikka eivät niitä halua. Ja toiset eivät saa vaikka haluaisivat. Ei aina jaksa ymmärtää, miksi huumeiden käyttäjätkin saavat lapsia, mutta me emme.
3. tiedätkö syyn lapsettomuuteesi (jos johtuu hedelmättömyydestä jos lykkäät, miksi ??) ? - Diagnoosi tällä hetkellä: selittämätön lapsettomuus.
4. oletko käynyt hedelmöityshoidoissa? missä hoidoissa? kuinka monta kertaa? auttoiko? mitä maksoi? kuka maksoi? mielipiteet! - Emme ole vielä käyneet hoidoissa. Hoidot kohta alkamassa.
5. oletko käynyt psykologilla ym. ulkopuolisella avuntarjoajalla lapsettomuuden takia? kokemukset! - Emme.
6. miten lapsettomuus on vaikuttanut parisuhteeseesi suhteisiisi ystäviin ja perheeseen? - Ei mitenkään.
7. oletko harkinnut adoptiota? - Emme vielä.
1. Noin kaksi vuotta ollaan yritetty perheenlisäystä
2. Kyllä välillä oon ollut tosi maassa, välillä myös katkeruutta, niille ketkä ovat raskaana tai "vahingossa" tulevat raskaaksi. Useimmiten mieli kuitenkin toiveikas ja positiivinen,usko tulevaan
3. Osittain tiedetään joo
4. Olemme käyneet yksityisellä hoidoissa, ensimmäinen icsi-hoito takana. Nyt jännätään tulosta!Tämä hoito maksoi noin 2000euroa ja ihan yhdessä puolison kanssa kulut hoidetaan. Kolme alkiota hoidon aikana saatua pakastettiin tulevaisuuden varalle. Mielipiteeni asiasta on että kallista lystiä mutta jos hoidot onnistaa ja tuloksena on lapsi,niin rahakin menettää merkityksensä
5. En ole käynyt psykologilla tms.
6. Parisuhdetta mielestäni jotenkin syventänyt ja vahvistanut.Pystytään puhumaan avoimesti asioista. Monet ystävät tietävät, ovat antaneet tukea ja ovat hengessä mukana
7. On käynyt mielessä ja olen lukenut erilaisia kokemuskia siitä ja tietoa hakemut. Mies ei kuitenkaan ole kovin innostunut asiasta. Voisin ajatella adoptiota vaikka saisinkin mona biologista lasta :)
1. kuinka kauan olet kärsinyt lapsettomuudesta? 2002-2006. 2006 meitä onnisti pakastealkiolla.
2. koetko lapsettomuudesta johtuvaa masennusta ym. ongelmia? mitä muita tunteita lapsettomuus on herättänyt sinussa? Aika jolloin kävimme hoidoissa 2003-2006 oli todella raskasta henkisesti, ainaiset pettymykset kerta toisensa jälkeen oli raastavaa. Mutta varsinaita masennusta en kokenut.
3. tiedätkö syyn lapsettomuuteesi (jos johtuu hedelmättömyydestä jos lykkäät, miksi ??) ? Meillä vikaa oli molemmissa, minulle ei tullut ovulaatiota ja mieheni siittiömäärä on minimaalinen.
4. oletko käynyt hedelmöityshoidoissa? missä hoidoissa? kuinka monta kertaa? auttoiko? mitä maksoi? kuka maksoi? mielipiteet! Meille tehtiin tuona aikana kun olimme kunnallisessa hoidossa lukemattomia inseminaatioita ym. lääkeiden avulla yrityksiä ja kaksi kaksi koeputkihedelmöitystä ja pakastealkiosiirtoa, kunnes elämämme ilo astui kuvioon. Hän sai alkunsa pakastelakiosta. itse maksoimme, mutta kun olimme kunnallisessa niin ei maksanut lähellekään mitä olisi yksityisellä maksanut. Lääkkeet olivat kalleimmat ja ne maksoivat n. 700 euroa vuosi, koska kela maksoi sen ylittävän osan.
5. oletko käynyt psykologilla ym. ulkopuolisella avuntarjoajalla lapsettomuuden takia? kokemukset! En ole
6. miten lapsettomuus on vaikuttanut parisuhteeseesi suhteisiisi ystäviin ja perheeseen? parisuhteessa välillä käytiin kovilla, mutta loppujen lopuksi se vain vahvisti liittoamme. Ystävä olivat niin eri tilanteessa silloin, että hieman erkaannuin heistä. Perhe oli ihanana tukena koko ajan.
7. oletko harkinnut adoptiota? Kyllä ja taaskin on käynyt mielessä kun lapsi on jo 3v ja toista biologista lasta emme varmaankaan enää saa.
1. kuinka kauan olet kärsinyt lapsettomuudesta? tätä en osaa määritellä. Olen halunnut lasta aina, mutta jostain syystä valinnut sellaisia miehiä, jotke eivät ole "vielä" uskaltaneet ryhtyä lapsentekoon. Olen yrittänyt aktiivisesti viimeiset 2,5 v löydettyäni vihdoin kumppanin joka haluaa lapsen kanssani.
2. koetko lapsettomuudesta johtuvaa masennusta ym. ongelmia? mitä muita tunteita lapsettomuus on herättänyt sinussa? surumielisyyttä silloin tällöin ja myös akuuttia surua. ei masennusta.
3. tiedätkö syyn lapsettomuuteesi (jos johtuu hedelmättömyydestä jos lykkäät, miksi ??) ? hedelmälliset vuodet takana - luulisin syyn olevan näin yksinkertainen. aloitin liian myöhään.
4. oletko käynyt hedelmöityshoidoissa? missä hoidoissa? kuinka monta kertaa? auttoiko? mitä maksoi? kuka maksoi? mielipiteet! olen kerran käynyt läpi IVF-hoidon, joka vaihtui lennossa icsi-hoidoksi. kaikkine lääkärikäynteineen, lääkkeineen jne se maksoi liki 8000. ei auttanut.
5. oletko käynyt psykologilla ym. ulkopuolisella avuntarjoajalla lapsettomuuden takia? kokemukset! olen käynyt psykoterapiassa muuten, erittäin positiivisin tuloksin. en todellakaan lapsettomuuden takia. pikemminkin asia on niinpäin, että alkuperäiset psykologiset lukot minussa varmaankin johtivat tilanteeseen, jossa en valinnut järkevää parisuhdetta, joka olisi johtanut lapsen saamiseen. eli lapsettomuus oli psykologisten ongelmieni tulos, ei syy.
6. miten lapsettomuus on vaikuttanut parisuhteeseesi suhteisiisi ystäviin ja perheeseen? ei kai mitenkään.
7. oletko harkinnut adoptiota? olen todellakin. aikoinaan tiedustelin tilannetta yksinhakijana, ja sain lannistavan tiedon, että odotusaika yksinhakijalle on 10v -> ikuisuus. tällä hetkellä harkitsen sijaisvanhemmuutta.. mutta onhan siinäkin huomattavat negatiiviset puolensa.